moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina broni się i utrzymuje kluczowe miasta

Alarmy przeciwlotnicze zawyły dziś rano w Kijowie i okolicach, Winnicy i Charkowie. Ukraina zaciekle broni swego terytorium przed rosyjską agresją. Władze kraju informują, że dziś będzie kontynuowana ewakuacja cywilów z ostrzeliwanych przez Rosjan miast, m.in. z Sum. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za nałożenie embarga na rosyjskie gaz i ropę.

Trwa 14 doba ataku Rosji na Ukrainę. Ukraińskie siły zbrojne poinformowały dziś rano, że w trakcie trwającej od 24 lutego inwazji zginęło ponad 12 tys. rosyjskich żołnierzy, zniszczono 317 czołgów, ponad tysiąc wozów opancerzonych, 120 jednostek artyleryjskich i 27 przeciwlotniczych. Rosja miała stracić m.in. 49 samolotów, 81 helikopterów i trzy okręty. Ukraiński Sztab Generalny podaje, że Rosja prowadzi mobilizację pod przykrywką szkoleń, m.in. na terenie Krymu oraz na południu Rosji i w Kraju Krasnodarskim, a także aktywizuje „ochotników” do walki pod rosyjską flagą na Ukrainie.

Sytuacja nadal jest trudna. Alarmy przeciwlotnicze zawyły dziś rano w Kijowie i okolicznych miejscowościach, Charkowie, a także w Winnicy, gdzie dwa dni temu Rosjanie zbombardowali lotnisko. Cały czas trwają walki na północny zachód od Kijowa, choć siłom rosyjskim nie udało się znacząco przesunąć w stronę ukraińskiej stolicy. Cały czas pod ostrzałem rosyjskim pozostają miasta Czernihów, Charków, Sumy i Mariupol.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała dziś rano, że Rosja zgodziła się nie ostrzeliwać korytarzy humanitarnych, którymi będą ewakuowani cywile. Takie porozumienie dotyczy ewakuacji mieszkańców Mariupola, Wołnowachy, Enerhodaru, Sum i obwodu kijowskiego. Trasy ewakuacji i termin zostały uzgodnione z Czerwonym Krzyżem.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim ostatnim wystąpieniu zapowiedział, że wszystkie zbrodnie, których dopuściła się Rosja „nie zostaną ani zapomniane, ani wybaczone”. Przyznał, że w ciągu 13 dni życie straciło 52 dzieci. Podziękował także prezydentowi USA za wprowadzenie kolejnych, dotkliwych dla Kremla sankcji. Wczoraj Joe Biden zakazał wszelkiego importu rosyjskiej ropy, gazu i energii. Embargo na import ropy zamierza do końca roku wprowadzić także Wielka Brytania. – Mam nadzwyczajne wiadomości. Stany Zjednoczone zrobiły krok, który w znaczny sposób osłabi naszych okupantów. Ameryka zabrania importu ropy naftowej z Rosji […]. Jestem wdzięczny prezydentowi za tę decyzję, to sygnał dla całego świata – powiedział Zełenski.

Choć UE przygotowuje już kolejny pakiet sankcji, nie wiadomo, czy w ślad za USA i Wielką Brytanią pójdą wszystkie państwa europejskie. Wczoraj premier Węgier Viktor Orbán sprzeciwił się sankcjom dotyczącym importu ropy i gazu z Rosji. – Potępiamy rosyjską ofensywę, ale nie pozwolimy, by węgierskie rodziny musiały płacić cenę za tę wojnę, a zatem sankcje nie mogą zostać rozszerzone na taki obszar jak ropa i gaz – oświadczył Orbán.

Do najważniejszych wydarzeń minionej doby trzeba zaliczyć także deklarację polskiego MSZ w sprawie gotowości do przekazania myśliwców MiG-29. Polska miałaby przekazać samoloty „niezwłocznie i nieodpłatnie” do dyspozycji Stanów Zjednoczonych. MiG-i zostałyby przemieszczone do amerykańskiej bazy lotniczej w Ramstein. Ewentualnie dopiero stamtąd po międzynarodowych uzgodnieniach mogłyby zasilić ukraińskie siły zbrojne. MSZ ogłosiło, że w zamian za MiG-i-29 Polska chciałaby otrzymać od Amerykanów używane samoloty o analogicznych zdolnościach operacyjnych.

Podsekretarz stanu do spraw politycznych Victoria Nuland przyznała, że ogłoszenie polskiego rządu nie było uzgodnione z amerykańską administracją i jest zaskoczeniem. Do oferty przekazania myśliwców odniósł się także Pentagon. Rzecznik John Kirby powiedział, że „oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy w Ramstein budzi poważne obawy całego Sojuszu”. Dodał też, że nie widzi dla takiej propozycji rzeczowego uzasadnienia. Zaznaczył, że decyzja o przekazaniu Ukrainie polskich samolotów leży w kompetencjach polskiego rządu. „Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO w tej sprawie i związanych z nią trudnych wyzwaniach logistycznych, ale nie uważamy, aby propozycja Polski była możliwa” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Pentagonu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
 
Invictus w zimowym stylu
Skromny początek wielkiej wojny
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Spadochroniarze na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
„Avenger” na Monte Cassino
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Lista trupich główek
Nowe śmigłowce kawalerii
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Śnieg może być groźną bronią
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zielone światło dla Barbary
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza kwalifikacja wojskowa
Ślubowanie kadetów OPW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Cud w Trewirze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pierwszy skok
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Bruksela przed szczytem
Szef MON-u w Brukseli
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Offset dla „Wisły”
Zamiana po włosku
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rakietowy szach
Szczury Pustyni dotarły do Polski
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Liban uznany za strefę działań wojennych
Będą kolejne „Daglezje-P”
Lekcje z frontu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gwiazdy sportu dają lekcję
W rezerwie pasywnej będą oceny
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Dobrowolsi – czas start!
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO