moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejna noc rosyjskiej inwazji

W porannym ataku Rosjan na Charków kolejny raz ucierpieli cywile. Pociski spadły na osiedla mieszkaniowe, zginęło co najmniej 21 osób, a 112 zostało rannych. Rosjanie w nocy próbowali zdobyć tamtejszy wojskowy szpital, ale armia ukraińska odparła natarcie. Tymczasem w USA, prezydent Joe Biden zapowiedział, że będzie ścigał rosyjskich oligarchów i ich majątki.



Siódmy dzień wojny na Ukrainie zaczął się od ostrzału Charkowa. W mediach społecznościowych pojawiły się filmy z nagraniami ataków rakietowych na budynek komendy policji oraz osiedla mieszkaniowe. Według władz Charkowa zginęło co najmniej 21 osób, a 112 zostało rannych.

Walki w Ukrainie toczyły się całą noc. W Charkowie Rosjanie próbowali zająć szpital wojskowy. Ukraińcy odparli atak – podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Według Wołodymyra Tymoszki, komendanta miejscowej Policji, w walkach o szpital nie zginął żaden ukraiński żołnierz.

Ukraińska armia podała również, że w Rosjanie przygotowują się do desantu morskiego. „Wróg podstępnie kontynuuje ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę krytyczną, bez powodzenia próbuje posuwać się naprzód. Morale wroga i jego wola zwycięstwa gwałtownie spada ze względu na zwartą obronę naszych wojsk”, zapisał w komunikacie Sztab Generalny Wojska Ukraińskiego. Rosjanie kontynuują ofensywę na Kijów, w mieście od rana słychać syreny alarmowe. Ostrzeżenie przeciwlotnicze wydały również służby w Czerkasach i Sumach.

Mieszkańcy Ukrainy potrzebują pomocy humanitarnej, leków, jedzenia, wody. Do niektórych z nich nie można dotrzeć. Z tego powodu ukraiński rząd wspólnie z WHO opracowują koncepcję stworzenia korytarza humanitarnego, którym będzie można transportować leki i żywność do miejsc, które są najbardziej dotknięte działaniami wojennymi.

Joe Biden wygłosił w Kongresie orędzie o stanie państwa, które zdominował temat agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. – Sześć dni temu Władimir Putin chciał zatrząść fundamentem wolnego świata, ale mocno się przeliczył – mówił Biden. – Myślał, że wjedzie na Ukrainę, a świat przed nim ustąpi. Zamiast tego spotkała go ściana siły, jakiej nigdy sobie nie wyobrażał. Spotkał Ukraińców – kontynuował. Biden zapowiedział, że rosyjscy oligarchowie zostaną osądzeni. Departament Sprawiedliwości USA utworzy grupę zadaniową, której zadaniem będzie ściganie nielegalnie zgromadzonych majątków przez rosyjskich oligarchów. – Zrobimy wszystko, aby ścigać zbrodnie rosyjskich oligarchów. Idziemy po was, po wasze przestępczo zarobione majątki – ostrzegł Biden. Prezydent USA po raz kolejny zaznaczył, że amerykańscy żołnierze nie będą uczestniczyć w walkach na Ukrainie. – Gdyby jednak Putin zdecydował iść dalej na zachód, Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy będą bronić każdego centymetra terytorium krajów NATO pełną potęgą naszej wspólnej siły – zapowiedział.

KE

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Polsko-estońska współpraca
Wsparcie ma znaczenie
NATO rozkłada lotniczy parasol
Śmierć w sercu Azji
Syndrom Karbali
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Kraków zaprosił weteranów
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
DIANA szansą dla polskich innowacji
Generał z cienia
Polski wkład w operację „Overlord”
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
K9, ognia!
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Groźny incydent w Libanie
Równanie z „Iksem”
Biało-czerwona na Monte Cassino
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Bałtyk, wspólna sprawa
Od indeksu do munduru
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Wielka gra na ukraińskim froncie
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Marsz prawdę ci powie
Nowa baza US Army w Polsce?
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Ślady, których nie widać
Oswoić „latający komputer”
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Czerwieńsze będą…
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Latający dron – broń na okręty podwodne
Chcą budować dla Amerykanów
Bez zmian w emeryturach
Hegseth odznaczył polskiego generała
Polsko-kanadyjska współpraca
Lotnisko w zanadrzu
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Sojusz kontra drony
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Za sterami DORSZ i myśliwców
NATO wzmacnia wschodnią flankę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO