moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Coraz więcej rosyjskich ataków na cele cywilne

Uczciwe negocjacje mogą się odbywać tylko wtedy, gdy jedna strona nie uderza w drugą – powiedział Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy skomentował w ten sposób fakt, że w trakcie pierwszej tury rosyjsko-ukraińskich rokowań, agresor cały czas prowadził swoją operację, w tym także rakietowy ostrzał celów cywilnych.W nocy z poniedziałku na wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w telewizyjnym wystąpieniu, że w ciągu pięciu dni Rosja przeprowadziła na Ukrainę 56 uderzeń rakietowych i wystrzeliła 113 pocisków manewrujących. Zwrócił się również z apelem, aby w odpowiedzi na ludobójstwo Rosjan w Charkowie rozważyć na całym świecie strefy zakazu lotów dla rosyjskich samolotów i śmigłowców oraz zamknąć porty dla rosyjskich statków. – Nikt wam nie wybaczy zabijania niewinnych Ukraińców – podkreślił prezydent w nawiązaniu do ataków rakietowych na cywilne cele w Charkowie. Przyznał również, że dla wroga kluczowym celem jest Kijów. – Nie pozwoliliśmy im przełamać obrony stolicy. Oni wysyłają do nas sabotażystów. Neutralizujemy ich wszystkich – powiedział.

Ostatniej nocy o sytuacji na Ukrainie rozmawiał z prezydentem Zełenskim prezydent RP Andrzej Duda. „Na dzielnice mieszkalne Kijowa, Charkowa i innych miast spadają rakiety i pociski, w tym zakazane międzynarodowo bomby kasetowe. Sytuacja jest trudna. Ukraina walczy, ale potrzebuje wsparcia!” – napisał polski prezydent na Twitterze. Z kolei premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych podkreślił, że „zbrodnie na ludności cywilnej, cierpienie dzieci i kobiet, zamach na wolność i demokrację – to jest polityka Putina”. Po bombardowaniu Charkowa Ukraina, o czym poinformował szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z apelem o jak najszybsze przeprowadzenie przesłuchania Rosjan oraz z wezwaniem do Rosji, aby natychmiastowo wstrzymała wszelką działalność wojskową.

Wczoraj w Nowym Jorku odbyła się nadzwyczajna sesja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, którą zwołano w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Podczas obrad głos zabrał ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca. Ukrainiec przypomniał, że jego kraj został brutalnie wciągnięty w wojnę. – Każdy na tej sali i świecie wie, że Rosja i tylko Rosja rozpoczęła tę inwazję, teraz wspieraną przez Białoruś. Ta wojna nie została sprowokowana. Była wyborem kogoś, kto teraz siedzi w bunkrze. Wiemy, co stało się z osobą, która siedziała w bunkrze w maju 1945 roku – powiedział ambasador, nawiązując do Adolfa Hitlera. Ukraiński dyplomata odczytał także wiadomości SMS, pozyskane z telefonu jednego ze zmarłych rosyjskich żołnierzy. Z ich treści wynikało, że informował matkę o wojnie na Ukrainie. Uświadomił ją, że nie jest na ćwiczeniach na Krymie, a na prawdziwej wojnie. „Boję się, strzelamy do każdego, strzelamy nawet do cywilów. Do każdego. Mówili nam, że będziemy tu witani, ale oni rzucają się pod nasze pojazdy, nie pozwalają przejechać. Nazywają nas faszystami. Mamo, czuję się okropnie”, napisał wg relacji ambasadora rosyjski żołnierz.

Ambasador Ukrainy przy ONZ przedstawił również krwawą statystykę. Poinformował, że przez ostatnie pięć dni zginęło co najmniej 352 Ukraińców, z czego 16 to dzieci, oraz podał liczbę rannych – dwa tysiące, w tym 45 dzieci. Serhij Kysłyca skomentował także groźby Putina o użyciu przez Rosję broni atomowej. – Jak on chce się zabić, nie musi wykorzystywać do tego arsenału nuklearnego. Może zrobić to, co ten człowiek w bunkrze – powiedział, nawiązując do samobójczej śmierci Adolfa Hitlera.

W poniedziałek Rosja kontynuowała operację ofensywną przeciwko Ukrainie, wykorzystując do tego samoloty i precyzyjną broń dalekiego zasięgu. Jak podkreślił na konferencji prasowej prezydent Zełenski, ostrzał rakietowy i operacje lotnicze były prowadzone głównie z terytorium Białorusi. M.in. na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander oraz doszło do ataku rakietowego na podkijowskie Browary i Wasylkowo. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że w obwodzie kijowskim zniszczone zostały trzy kilkupiętrowe budynki. Christopher Miller, dziennikarz BuzzFeed w relacji z Wasylkowa napisał, że jeden z pocisków trafił w budynek uczelni, a inny w magazyn ropy.

Dzisiaj po północy „New York Times” podał informacje o konwoju rosyjskich wojsk, kierującym się w stronę Kijowa. Początkowo eksperci ocenili, że kolumna rozciąga się na przestrzeni 27 km. Jednak nad ranem, po analizie nowych zdjęć, zdaniem specjalistów konwój wydłużył się aż do 64 km.

SZUS

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ameryka daje wsparcie
Nie szpital, a instytut
Ostatnia droga Pileckiego
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
They Will Check The Training Results in Combat
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Honor weteranom misji!
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Serwis K9 w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAM wraca po latach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Podróż po AWACS-ie
Nowe zadania szefa SKW
Ratownicy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po śladach polskich bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO