moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO: Rosja szuka pretekstu, by dokonać inwazji na Ukrainę

Pomimo zapewnień Moskwy, nie widzimy żadnych oznak deeskalacji. Wręcz przeciwnie, komasacja wojsk przy granicy z Ukrainą nadal twa. Wzywamy Rosję do wycofania sił. To będzie pierwszy krok w stronę pokojowego rozwiązania konfliktu – powiedział szef NATO, Jens Stoltenberg. W Brukseli zakończyło się dwudniowe posiedzenie ministrów obrony Sojuszu.


Uwaga ministrów obrony państw członkowskich NATO podczas drugiego dnia obrad była skupiona na agresywnej postawie Rosji wobec Ukrainy. W czwartkowym posiedzeniu w Kwaterze Głównej Sojuszu uczestniczyli również szefowie resortów obrony Ukrainy i Gruzji. – Mówiliśmy o ciągłym zagrożeniu rosyjską agresją, o pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego oraz o wsparciu sojuszniczym dla obydwu państw – powiedział na konferencji prasowej Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego potwierdzili poparcie dla suwerenności Ukrainy i Gruzji.

Szef NATO przyznał, że mimo zapewnień Moskwy nie widać żadnych oznak wycofania sił czy deeskalacji. – Wręcz przeciwnie, komasacja wojsk przy granicy z Ukrainą nadal trwa. Wzywamy Rosję do wycofania sił. To będzie pierwszy krok w stronę pokojowego rozwiązania konfliktu – przekonywał Stoltenberg. Kraje członkowskie Sojuszu nadal zamierzają wspierać zdolności obronne Ukrainy, bo jak powiedział szef NATO: „prawo do obrony gwarantowane jest przez ONZ”. Pomoc dla Ukrainy będzie kontynuowana poprzez szkolenie wojska, dostawy sprzętu, ekspertyzę cybernetyczną i wywiadowczą oraz wsparcie finansowe.

Ministrowie obrony dyskutowali także o obecności rosyjskich sił w regionach Abchazji i Osetii Południowej. – Omówiliśmy stanowisko rosyjskiej Dumy, która zarekomendowała prezydentowi Putinowi uznanie niepodległości regionów Doniecka i Ługańska. Uznaliśmy, że byłoby to dalszym rażącym naruszeniem integralności i suwerenności Ukrainy – podkreślił Stoltenberg.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, szef NATO przyznał, że istnieje obawa, iż Moskwa szuka pretekstu, by dokonać inwazji na Ukrainę. Dodał, że na terenie Ukrainy działa wielu oficerów rosyjskiego wywiadu. – To nie są normalne ćwiczenia. To nie są normalne działania. Rosja ma dość sił i możliwości, by w każdej chwili rozpocząć inwazję na Ukrainę bez ostrzeżenia albo jedynie z niewielkim. Dlatego sytuacja jest tak niebezpieczna – tłumaczył. – Wiemy, ile sił rosyjskich jest przy ukraińskiej granicy, ale z pewnością nie wiemy, jakie są ich intencje – ocenił Stoltenberg.

Ministrowie państw NATO potwierdzili, że drzwi do Sojuszu są otwarte, a decyzja o przystąpieniu do NATO należy wyłącznie do państw członkowskich i krajów aspirujących. – Zależy nam na tym, by zatrzymać poszerzanie się strefy wpływów Rosji, by państwa z nami sąsiadujące mogły same decydować, do którego paktu chcą przystąpić. Nie ma zgody na to, by ktoś z zewnątrz decydował za Ukrainę, w którym sojuszu być powinna, a w jakim nie. Opowiadamy się za suwerennością wszystkich państw – mówił po zakończeniu drugiego dnia obrad Mariusz Błaszczak. Minister obrony w Kwaterze Głównej Sojuszu mówił także o konieczności wzmocnienia odporności państw NATO na ataki. – Chodzi o wdrażanie koncepcji odstraszania i obrony. To bardzo ważne nie tylko dla Polski, ale i całej wschodniej flanki NATO – dodał szef MON-u.

O interoperacyjności wojsk i wspólnym szkoleniu Mariusz Błaszczak rozmawiał dziś w Brukseli z ministrami obrony Niemiec, Czech i Kanady. – To było jedno z najważniejszych posiedzeń w ciągu ostatnich lat. Sojusz Północnoatlantycki jest mocno zjednoczony wobec zaistniałego zagrożenia – podsumował Mariusz Błaszczak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: NATO, MON

dodaj komentarz

komentarze


Cena wolności
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Kurs z dzwonem
Weterani i bokser „Master”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Hiszpański palimpsest
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Animus Fortis, czyli mężny duch
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Zbrodnia made in ZSRS
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojsko inwestuje w Limanowej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO