moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO utworzy kolejne batalionowe grupy bojowe?

Nie widzimy żadnych oznak deeskalacji – mówił w środę Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, odnosząc się do wtorkowych informacji o rozpoczęciu wycofywania rosyjskich wojsk znad granicy z Ukrainą. Ministrowie obrony państw NATO podczas spotkania w Brukseli rozważali dalsze wzmocnienie wschodniej flanki między innymi przez tworzenie kolejnych batalionowych grup bojowych.

Spotkanie ministrów obrony państw NATO odbyło się w środę w Kwaterze Głównej Sojuszu. Tematem rozmów były napięte relacje między Rosją i Ukrainą. Wbrew wtorkowym informacjom jakoby Rosjanie rozpoczęli wycofywanie swoich wojsk znad granicy z Ukrainą, nie zauważono takich działań. – Nie widzimy żadnych oznak deeskalacji sytuacji, żadnego wycofywania sprzętu. Rosja cały czas utrzymuje potężną siłę umożliwiającą przeprowadzenie ataku – powiedział po obradach w Brukseli Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu. Ocenił, że to największa od czasów zimnej wojny koncentracja sił w Europie. – Moskwa dała jasno do zrozumienia, że jest gotowa zakwestionować fundamentalne zasady, które od dziesięcioleci leżą u podstaw naszego bezpieczeństwa. I zrobi to, używając siły. Z przykrością stwierdzam, że to nowa norma w Europie. Dlatego dziś ministrowie postanowili opracować opcję dalszego wzmocnienia, odstraszania i obrony NATO – zaznaczył.

 

Jednocześnie zapewnił, że Sojusz jest gotowy do podjęcia kolejnych rozmów z Moskwą, tak by konflikt rozwiązać na drodze dyplomatycznej. – NATO przesłało Rosji konkretne propozycje dotyczące przejrzystości działań, jak również kontroli zbrojeń, ale wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Ponowiłem także zaproszenie na kolejne spotkanie Rady NATO – Rosja – dodał. Zastrzegł przy tym, że NATO nie pójdzie na kompromis w sprawie „podstawowych zasad, jakimi są prawo każdego narodu do wyboru własnej drogi, a także do budowania zdolności do obrony i ochrony wszystkich sojuszników”.

W reakcji na dotychczasowe działania Moskwy Sojusz zwiększył między innymi gotowość Sił Odpowiedzi NATO oraz wzmocnił dodatkowymi żołnierzami i sprzętem wschodnią flankę. Jednak uczestnicy obrad zastanawiali się, jak zwiększyć zdolności sił sojuszniczych. Szefowie resortów obrony rozważali, na przykład, utworzenie nowych batalionowych grup bojowych w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Jedna z nich miałaby stacjonować w Rumunii, a jej państwem wiodącym byłaby Francja.

– Nie ma zgody na ustępstwa wobec agresywnej polityki rosyjskiej. Bo takie ustępstwa wyłącznie rozzuchwalają agresora – mówił po obradach szef polskiego resortu obrony Mariusz Błaszczak. – Silna deklaracja jedności i solidarności wobec Ukrainy, a także gotowość, aby adekwatnie do rozwoju sytuacji zwiększać zaangażowanie na wschodniej flance NATO, to przesłanie wszystkich uczestników dzisiejszego posiedzenia – podkreślał minister Błaszczak. Zadeklarował, że Polska jest gotowa przyjąć kolejnych żołnierzy sojuszniczych armii. – Musimy mieć świadomość tego, że nawet jeśli Putin nie zaatakuje dziś czy jutro, nie oznacza to, że zrezygnował ze swojej agresywnej polityki. Musimy budować zdolności odstraszające – powiedział szef MON-u. Zaznaczył jednak, że „nikt nie będzie wypełniał obowiązków za Wojsko Polskie, bo to Wojsko Polskie stanowi podstawę naszego bezpieczeństwa”.

Obrady szefów obrony państw NATO będą kontynuowane jutro. Wówczas do uczestników spotkania dołączą ministrowie Gruzji i Ukrainy.

MM

autor zdjęć: NATO, kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


I zdobyliśmy!
 
Pływacy i maratończycy na medal
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zmiany w dodatkach stażowych
Pierwsi na oceanie
Mobilne dowodzenie
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Po przeprawie ruszyli do walki
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Rajd ku czci saperów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowe Oscary przyznane!
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Serwis K9 w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Uwaga, transformacja!
Gry wojenne w szkoleniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
Zapraszamy na Festiwal
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO