moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W hołdzie żołnierzom AK

W Ministerstwie Obrony Narodowej oraz miejscach pamięci związanych z Armią Krajową uczczono 80. rocznicę utworzenia tej największej organizacji zbrojnej w okupowanej Europie. – Symbolika AK jest żywa w Wojsku Polskim – przypomniał minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u odznaczył i awansował zasłużonych żołnierzy z jednostek, które dziedziczą tradycje AK.

– 80 lat temu naczelny wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową jako orężne ramię Polskiego Państwa Podziemnego – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystej zbiórki z okazji rocznicy utworzenia AK. Szef MON-u przypomniał, że Armia Krajowa miała nieść pomoc Polakom pod brutalną okupacją niemiecką i sowiecką, bronić ich i walczyć z wrogiem. Jej największym wysiłkiem zbrojnym było powstanie warszawskie. AK, podlegająca naczelnemu wodzowi i rządowi RP na uchodźstwie, w szczytowym okresie liczyła ponad 300 tys. osób.

 

– Wśród nas jest coraz mniej kombatantów AK, ale pamięć o tych, którzy walczyli w jej szeregach, pozostanie wieczna – zapewniał minister. Dodał, że symbolika Armii Krajowej jest żywa w dzisiejszych siłach zbrojnych, szczególnie w wojskach specjalnych oraz obrony terytorialnej. – Etos Armii Krajowej stanowi fundament, na którym budujemy morale Wojska Polskiego – podkreślał Mariusz Błaszczak.


Film: MON

Podczas uroczystości minister odznaczył medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju” oraz awansował do wyższych stopni wojskowych kilkudziesięciu żołnierzy z jednostek dziedziczących tradycje AK. – Wyróżniłem ich za codzienną służbę na straży bezpieczeństwa kraju – mówił szef MON. Mariusz Błaszczak wręczył również akty mianowania na kolejne kadencje trzem dowódcom brygad OT. Otrzymali je płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej BOT, kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7 Pomorskiej BOT i płk Paweł Wiktorowicz, dowodzący 9 Łódzką BOT.

Dzisiejsze uroczystości rocznicowe rozpoczął prezydent Andrzej Duda, który rano złożył kwiaty na grobach dowódców Związku Walki Zbrojnej i AK na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Skłaniamy się bohaterom AK z wiarą, że Polacy nigdy więcej nie będą musieli tworzyć państwa podziemnego i walczyć o odzyskanie swojej ojczyzny – mówił prezydent. Andrzej Duda wyraził wdzięczność wszystkim żołnierzom AK, którzy nie wahali się i stawali do walki. Przypomniał też, że AK i Polskie Państwo Podziemne to wielki rozdział naszej historii, o którym uczą się kadeci wszystkich wojskowych uczelni na świecie.

Z kolei przed południem kwiaty przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, komendanta AK, oraz pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożył szef MON-u. Hołd gen. Roweckiemu oddał także Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który wraz z sędzią Bogusławem Nizieńskim, weteranem AK, złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej komendanta Armii Krajowej na warszawskiej Ochocie. Tablice umieszczono na budynku przy ul. Spiskiej 14, w którym 30 czerwca 1943 roku „Grot” został aresztowany przez gestapo.

Minister MON-u polecił również, aby na pamiątkę 80. rocznicy powstania AK, do końca roku na każdej uroczystej przysiędze wojskowej odczytywać rotę przysięgi żołnierzy AK. 

Resort obrony ogłosił dziś także konkurs pod hasłem „Wdzięczni Bohaterom – Żołnierzom Armii Krajowej”, którego celem jest wsparcie kombatantów AK w codziennym życiu. Organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje mogą uzyskać dotacje MON-u na pomoc pielęgnacyjną dla weteranów, zakupy dla nich, transport do lekarza, a także na odwiedziny grobów kombatantów. Ponadto projekt zakłada dofinansowanie na działania edukacyjne, m.in.: organizację spotkań uczniów z akowcami, podróże do miejsc związanych z walkami AK oraz opiekę nad miejscami pamięci. Na dotacje związane z konkursem MON zaplanował 2 mln zł. Projekty i wnioski można składać do 15 marca, zgłoszone przedsięwzięcia mają być realizowane od 1 maja do 31 grudnia 2022 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON, Marek Borawski/ KPRP, Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Zapraszamy na Festiwal
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
Pierwsi na oceanie
Po przeprawie ruszyli do walki
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
I zdobyliśmy!
Serwis K9 w Polsce
Uwaga, transformacja!
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Bohater odtrącony
Rajd ku czci saperów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ta ziemia do Polski należy…”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowe Oscary przyznane!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
Polki pobiegły po srebro!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO