moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Legia Akademicka czeka na kandydatów

Po udanej pilotażowej wersji szkolenia oficerskiego Legii Akademickiej MON w ramach uruchomionej właśnie V edycji programu ogłosiło nabór na kolejny taki kurs. Tym razem miejsc jest aż 250. Zainteresowani mają czas na złożenie wniosku do 31 stycznia 2022 roku. Jednocześnie trwa nabór na szkolenie podstawowe i podoficerskie.

Legia Akademicka jest programem skierowanym do studentów, którzy jeszcze w trakcie nauki chcą odbyć szkolenie wojskowe i uzyskać stopień wojskowy. Poprzednie edycje programu były organizowane z myślą o kandydatach na szeregowych oraz kaprali rezerwy. W czwartej, tegorocznej Ministerstwo Obrony Narodowej po raz pierwszy uruchomiło moduł oficerski. Szkolenie ukończyło 46 osób. Połowa z nich została skierowana na szkolenie specjalistyczne do m.in. Żandarmerii Wojskowej i wojsk specjalnych. – Oferta pilotażowego szkolenia oficerskiego spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, a studenci bardzo się w nie angażowali – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

 

Złóż wniosek

Zgodnie z zapowiedziami MON-u szkolenie oficerskie w ramach Legii będzie kontynuowane, a resort zwiększył limit miejsc dla ochotników. W kursie na stopień oficera w 2022 roku będzie mogło wziąć udział aż 250 osób. Kto się może zgłosić? – Studenci, którzy uzyskali stopień kaprala rezerwy po szkoleniu w Legii, oraz ci, którzy nie brali udziału w programie, a podoficerami rezerwy zostali po ukończeniu innego rodzaju służby, np. przygotowawczej – tłumaczy ppłk Krzyżanowski.

Nabór do modułu oficerskiego będzie prowadziła komisja powołana przez dyrektora Biura do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jednym z kryteriów przyjęcia będzie wykształcenie przydatne w wojsku. Wśród najwyżej punktowanych kierunków znajdą się m.in. te związane z ekonomią, medycyną, prawem i wychowaniem fizycznym.

Osoba zainteresowana szkoleniem musi najpierw wypełnić wniosek o przyjęcie, który znajduje się na stronie wojsko-polskie.pl, a także m.in. dokumenty potwierdzające dodatkowe kompetencje. Warto też przeczytać ankietę kwalifikacyjną, z której można się dowiedzieć, które kierunki studiów, certyfikaty, uprawnienia oraz działalność są punktowane najwyżej. Dokumenty należy wysłać na adres: Biuro do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa, z dopiskiem: „Moduł oficerski – Legia Akademicka”. Przedstawiciele Biura czekają na wnioski do końca stycznia 2022 roku.

Studenci, którzy zostaną przyjęci na szkolenie, w czasie wakacji etap teoretyczny i praktyczny przejdą m.in. w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Będą też odbywać praktyki w wytypowanych jednostkach i centrach szkolenia. Na zakończenie czeka ich egzamin oficerski, a po jego zdaniu i ukończeniu studiów mianowanie do stopnia podporucznika rezerwy.

Studenci na start

Do udziału w szkoleniu zachęca Krzysztof Dubaj z Wrocławia, student drugiego roku bezpieczeństwa narodowego w Akademii Wojsk Lądowych. Jest m.in. ratownikiem pola walki, na co dzień pracuje w służbie zdrowia we Wrocławiu, jest też instruktorem w szkole jazdy. Kurs podstawowy i podoficerski w Legii przeszedł w 2019 roku, a w tym roku ukończył szkolenie oficerskie. – Uważam, że to bardzo dobra oferta dla osób kończących studia, które nie odbyły służby przygotowawczej, a są zainteresowane wojskiem. Poza tym to na pewno ciekawe doświadczenie, które pozwala budować silny charakter, rozwijać zainteresowania i wzmocnić kompetencje przywódcze – mówi Krzysztof. I dodaje, że podczas szkolenia można też poznać wyjątkowych wykładowców i instruktorów wojskowych. – Zdecydowanie polecam udział w Legii! – mówi Krzysztof.

Jednocześnie w ramach rozpoczętej V edycji Legii Akademickiej trwa nabór na szkolenie podstawowe i podoficerskie. W tej sprawie studenci mogą się zgłaszać do uczelnianego koordynatora programu. W odróżnieniu od szkolenia oficerskiego kandydaci na szeregowych i kaprali rezerwy teoretyczną naukę rozpoczną już w styczniu na własnych uczelniach. Praktykę z kolei będą zaliczać podczas wakacji w wybranych jednostkach wojskowych i centrach szkolenia.

Program Legii Akademickiej jest realizowany od 2017 roku. W trzech pierwszych edycjach szkolenie odbywało się na poziomie podstawowym i podoficerskim, które kończyły się egzaminami oraz zdobyciem odpowiednio stopnia szeregowego lub podoficera rezerwy. W IV edycji po raz pierwszy zostało zorganizowane szkolenie oficerskie.

W sumie w czterech edycjach Legii Akademickiej ponad 16 tys. studentów z około 70 uczelni ukończyło część praktyczną szkolenia, stając się żołnierzami rezerwy. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
V Korpus z nowym dowódcą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zachować właściwą kolejność działań
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ocalały z transportu do Katynia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Barwy walki
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szarża „Dragona”
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO