26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski

O medale mistrzostw Polski w miniony weekend rywalizowali biatloniści, triatloniści i łucznicy. We wszystkich czempionatach czołowe role odegrali żołnierze, którzy zdobyli w sumie 26 medali, w tym 10 złotych. Najlepiej z reprezentantów Wojska Polskiego spisała się szer. Monika Hojnisz-Staręga, która wywalczyła trzy tytuły mistrzowskie w biatlonie.

Biatloniści rywalizowali o medale w biatlonie letnim w Czarnym Borze na Dolnym Śląsku. Seniorzy startowali w biegu długim, sprincie i biegu ze startu wspólnego. Żołnierze zdobyli w nich 14 medali, w tym pięć złotych, trzy srebrne i sześć brązowych. Triatloniści walczyli zaś w Suszu (Warmia i Mazury) o miejsca na podium na dystansie olimpijskim (1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu). Reprezentanci WP zakończyli rywalizację z dwoma złotymi medalami i srebrnym. Z kolei łucznicy o medale mistrzostw kraju walczyli w Gdańsku – żołnierzy trzykrotnie sklasyfikowano na pierwszym miejscu, raz na drugim oraz pięciokrotnie na trzecim.

Niepokonana biatlonistka

Najlepszym zawodnikiem czempionatu biatlonistów została szer. Monika Hojnisz-Staręga, która wywalczyła trzy tytuły mistrzowskie. Po raz piąty w swojej karierze udało jej się na jednych mistrzostwach kraju w biatlonie letnim zdobyć komplet złotych medali. Multimedalistka z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego w biegu długim wyprzedziła aż o 1 min 23 s st. szer. Annę Mąkę (również CWZS) i o 1 min 44 s szer. rez. Magdę Piczurę (Biathlonowy Klub Sportowy Wojsko Polskie Kościelisko). W sprincie Hojnisz-Staręga była szybsza o 12,9 s od szer. rez. Kamili Żuk (AZS AWF Katowice) i o 1 min 5 s od szer. Kingi Zbylut (CWZS). Z kolei w biegu ze startu wspólnego Hojnisz-Staręga triumfowała z czasem 20 min 56 s. Drugie miejsce – ze stratą 1 min 32 s – zajęła szer. Kinga Zbylut, a trzecie szer. rez. Natalia Tomaszewska (AZS AWF Katowice).

W rywalizacji mężczyzn złoto w biegu długim wywalczył szer. rez. Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), a trzecie miejsce zajął st. szer. Andrzej Nędza-Kubiniec (CWZS). W sprincie tylko jeden z żołnierzy stanął na podium – trzeci był szer. rez. Wojciech Skorusa (BKS WP Kościelisko). Natomiast w biegu ze startu wspólnego tytuł mistrzowski wywalczył st. szer. Andrzej Nędza-Kubiniec, a drugi na tych mistrzostwach brązowy medal zdobył szer. rez. Wojciech Skorusa.

Dublet triatlonistek

W rywalizacji o medale mistrzostw Polski triatlonistek dwie pierwsze lokaty zajęły reprezentantki CWZS. Jako pierwsza wbiegła na metę szer. Paulina Klimas. Na pokonanie trasy potrzebowała 2 godz. 4 min 33 s. Dziewięć sekund po niej finiszowała szer. Roksana Słupek. Trzecia na mecie Magdalena Sudak (Uczniowski Klub Sportowy G8 Bielany Warszawa) straciła do zwyciężczyni 1 min 20 s. Po etapie pływackim prowadziła szer. Słupek – z wody wyszła 16 s przed Klimas i Sudak. Czołowa trójka przez większą część rywalizacji na rowerach jechała razem, powiększając przewagę nad goniącymi je konkurentkami. Na odcinku biegowym zawodniczki CWZS zgubiły Sudak i pomiędzy sobą rozstrzygnęły rywalizację o tytuł mistrzowski.

Jako pierwsza wbiegła na metę szer. Paulina Klimas. Fot. Maratomania

Po zakończeniu pływania w rywalizacji mężczyzn realne szanse na zdobycie medali miało dziewięciu zawodników. Najszybciej płynęli: Maciej Bruździak, Mateusz Głuszkowski (obaj UKS Cityzen Poznań) i szer. rez. Michał Oliwa (AZS AWF Katowice). Pół minuty do nich stracił Robert Wilkowiecki (AZS AWF Katowice), a blisko minutę szer. rez. Kacper Stępniak, Kamil Damentka (obaj UKS Tri Team Rumia), szer. Mateusz Rak (CWZS), Robert Czysz (UKS Cityzen Poznań) i Adrian Wilk (Ironman Prodmar Szczecin). Podobnie jak w rywalizacji kobiet w wyścigu kolarskim czołowa trójka starała się powiększać przewagę nad goniącą grupą. Uciekinierom udało się dojechać do mety drugiego odcinka prawie dwie minuty przed konkurentami. Jednak w biegu medalową pozycję szybko stracił słabo biegający Głuszkowski. Z kolei po około trzech kilometrach rywalizacji na trasie biegowej Oliwa oderwał się od Bruździaka i systematycznie powiększał nad nim przewagę. Na mecie wyprzedził go o pół minuty, a brąz zdobył Damentka. Brązowy medalista stracił do zwycięzcy 1 min 5 s.

Łucznik Żywiec najlepszy w mikstach

W czempionacie, który odbył się na torach łuczniczych w Gdańsku, seniorki i seniorzy rywalizowali o medale w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej (oddzielnie kobiety i mężczyźni) oraz w mikstach. W parach mieszanych na podium stanęły trzy duety z Ludowego Klubu Sportowego Łucznik Żywiec. Złoto wywalczyła pierwsza ekipa z tego klubu w składzie szer. Wioleta Myszor i szer. rez. Oskar Kasprowski, a srebro trzecia ekipa (szer. Natalia Leśniak i Jakub Bąk). W finale Łucznik I pokonał 5:1 trzeci team Łucznika. Natomiast w półfinale złoci medaliści wygrali 6:2 z drugim duetem Łucznika (szer. Sylwia Zyzańska i Filip Łazowski). Z kolei wicemistrzowie w pojedynku o awans do finału zwycięstwem 5:3 zakończyli batalię z duetem z klubu Zryw Dobrcz. Duety, które przegrały współzawodnictwo w półfinałach stanęły na trzecim stopniu podium.

W rywalizacji drużynowej w kategorii seniorek bezkonkurencyjne były łuczniczki z pierwszej drużyny Łucznika Żywiec (szer. Wioleta Myszor, szer. Natalia Leśniak, szer. Sylwia Zyzańska). Mistrzynie w finale pokonały 6:0 reprezentantki Mazowsza Teresin I. Natomiast brązowy medal zdobyła ekipa LKS Łucznik Żywiec II z szer. Joanną Rząsą-Leniart w składzie. Z kolei szer. rez. Oskar Kasprowski z kolegami z pierwszej drużyny Łucznika zdobył brąz.

W zawodach indywidualnych tytuł mistrzowski wywalczyła szer. Sylwia Zyzańska. Reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wygrała w finale 6:0 z Magdaleną Śmiałkowską (Społem Łódź). Natomiast brązowe medale zdobyły: szer. Natalia Leśniak (CWZS) i Anna Tobolewska (Zryw Dobrcz). W pojedynku o awans do finału Leśniak przegrała 2:6 ze Śmiałkowską. Natomiast wśród mężczyzn w pojedynku o złoty medal Piotr Starzycki pokonał 6:2 Sławomira Napłoszka (obaj Marymont Warszawa). Brązowe medale zdobyli: szer. rez. Oskar Kasprowski i Kacper Sierakowski (Marymont).

autor zdjęć: Gabriela Moździerz/Polski Związek Biatlonu, Maratomania.pl, CWZS