moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski

O medale mistrzostw Polski w miniony weekend rywalizowali biatloniści, triatloniści i łucznicy. We wszystkich czempionatach czołowe role odegrali żołnierze, którzy zdobyli w sumie 26 medali, w tym 10 złotych. Najlepiej z reprezentantów Wojska Polskiego spisała się szer. Monika Hojnisz-Staręga, która wywalczyła trzy tytuły mistrzowskie w biatlonie.

Biatloniści rywalizowali o medale w biatlonie letnim w Czarnym Borze na Dolnym Śląsku. Seniorzy startowali w biegu długim, sprincie i biegu ze startu wspólnego. Żołnierze zdobyli w nich 14 medali, w tym pięć złotych, trzy srebrne i sześć brązowych. Triatloniści walczyli zaś w Suszu (Warmia i Mazury) o miejsca na podium na dystansie olimpijskim (1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu). Reprezentanci WP zakończyli rywalizację z dwoma złotymi medalami i srebrnym. Z kolei łucznicy o medale mistrzostw kraju walczyli w Gdańsku – żołnierzy trzykrotnie sklasyfikowano na pierwszym miejscu, raz na drugim oraz pięciokrotnie na trzecim.

Niepokonana biatlonistka

Najlepszym zawodnikiem czempionatu biatlonistów została szer. Monika Hojnisz-Staręga, która wywalczyła trzy tytuły mistrzowskie. Po raz piąty w swojej karierze udało jej się na jednych mistrzostwach kraju w biatlonie letnim zdobyć komplet złotych medali. Multimedalistka z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego w biegu długim wyprzedziła aż o 1 min 23 s st. szer. Annę Mąkę (również CWZS) i o 1 min 44 s szer. rez. Magdę Piczurę (Biathlonowy Klub Sportowy Wojsko Polskie Kościelisko). W sprincie Hojnisz-Staręga była szybsza o 12,9 s od szer. rez. Kamili Żuk (AZS AWF Katowice) i o 1 min 5 s od szer. Kingi Zbylut (CWZS). Z kolei w biegu ze startu wspólnego Hojnisz-Staręga triumfowała z czasem 20 min 56 s. Drugie miejsce – ze stratą 1 min 32 s – zajęła szer. Kinga Zbylut, a trzecie szer. rez. Natalia Tomaszewska (AZS AWF Katowice).

REKLAMA

Fot.  Gabriela Moździerz/Polski Związek Biatlonu

W rywalizacji mężczyzn złoto w biegu długim wywalczył szer. rez. Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), a trzecie miejsce zajął st. szer. Andrzej Nędza-Kubiniec (CWZS). W sprincie tylko jeden z żołnierzy stanął na podium – trzeci był szer. rez. Wojciech Skorusa (BKS WP Kościelisko). Natomiast w biegu ze startu wspólnego tytuł mistrzowski wywalczył st. szer. Andrzej Nędza-Kubiniec, a drugi na tych mistrzostwach brązowy medal zdobył szer. rez. Wojciech Skorusa.

Dublet triatlonistek

W rywalizacji o medale mistrzostw Polski triatlonistek dwie pierwsze lokaty zajęły reprezentantki CWZS. Jako pierwsza wbiegła na metę szer. Paulina Klimas. Na pokonanie trasy potrzebowała 2 godz. 4 min 33 s. Dziewięć sekund po niej finiszowała szer. Roksana Słupek. Trzecia na mecie Magdalena Sudak (Uczniowski Klub Sportowy G8 Bielany Warszawa) straciła do zwyciężczyni 1 min 20 s. Po etapie pływackim prowadziła szer. Słupek – z wody wyszła 16 s przed Klimas i Sudak. Czołowa trójka przez większą część rywalizacji na rowerach jechała razem, powiększając przewagę nad goniącymi je konkurentkami. Na odcinku biegowym zawodniczki CWZS zgubiły Sudak i pomiędzy sobą rozstrzygnęły rywalizację o tytuł mistrzowski.

Jako pierwsza wbiegła na metę szer. Paulina Klimas. Fot. Maratomania

Po zakończeniu pływania w rywalizacji mężczyzn realne szanse na zdobycie medali miało dziewięciu zawodników. Najszybciej płynęli: Maciej Bruździak, Mateusz Głuszkowski (obaj UKS Cityzen Poznań) i szer. rez. Michał Oliwa (AZS AWF Katowice). Pół minuty do nich stracił Robert Wilkowiecki (AZS AWF Katowice), a blisko minutę szer. rez. Kacper Stępniak, Kamil Damentka (obaj UKS Tri Team Rumia), szer. Mateusz Rak (CWZS), Robert Czysz (UKS Cityzen Poznań) i Adrian Wilk (Ironman Prodmar Szczecin). Podobnie jak w rywalizacji kobiet w wyścigu kolarskim czołowa trójka starała się powiększać przewagę nad goniącą grupą. Uciekinierom udało się dojechać do mety drugiego odcinka prawie dwie minuty przed konkurentami. Jednak w biegu medalową pozycję szybko stracił słabo biegający Głuszkowski. Z kolei po około trzech kilometrach rywalizacji na trasie biegowej Oliwa oderwał się od Bruździaka i systematycznie powiększał nad nim przewagę. Na mecie wyprzedził go o pół minuty, a brąz zdobył Damentka. Brązowy medalista stracił do zwycięzcy 1 min 5 s.

Łucznik Żywiec najlepszy w mikstach

W czempionacie, który odbył się na torach łuczniczych w Gdańsku, seniorki i seniorzy rywalizowali o medale w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej (oddzielnie kobiety i mężczyźni) oraz w mikstach. W parach mieszanych na podium stanęły trzy duety z Ludowego Klubu Sportowego Łucznik Żywiec. Złoto wywalczyła pierwsza ekipa z tego klubu w składzie szer. Wioleta Myszor i szer. rez. Oskar Kasprowski, a srebro trzecia ekipa (szer. Natalia Leśniak i Jakub Bąk). W finale Łucznik I pokonał 5:1 trzeci team Łucznika. Natomiast w półfinale złoci medaliści wygrali 6:2 z drugim duetem Łucznika (szer. Sylwia Zyzańska i Filip Łazowski). Z kolei wicemistrzowie w pojedynku o awans do finału zwycięstwem 5:3 zakończyli batalię z duetem z klubu Zryw Dobrcz. Duety, które przegrały współzawodnictwo w półfinałach stanęły na trzecim stopniu podium.

W rywalizacji drużynowej w kategorii seniorek bezkonkurencyjne były łuczniczki z pierwszej drużyny Łucznika Żywiec (szer. Wioleta Myszor, szer. Natalia Leśniak, szer. Sylwia Zyzańska). Mistrzynie w finale pokonały 6:0 reprezentantki Mazowsza Teresin I. Natomiast brązowy medal zdobyła ekipa LKS Łucznik Żywiec II z szer. Joanną Rząsą-Leniart w składzie. Z kolei szer. rez. Oskar Kasprowski z kolegami z pierwszej drużyny Łucznika zdobył brąz.

W zawodach indywidualnych tytuł mistrzowski wywalczyła szer. Sylwia Zyzańska. Reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wygrała w finale 6:0 z Magdaleną Śmiałkowską (Społem Łódź). Natomiast brązowe medale zdobyły: szer. Natalia Leśniak (CWZS) i Anna Tobolewska (Zryw Dobrcz). W pojedynku o awans do finału Leśniak przegrała 2:6 ze Śmiałkowską. Natomiast wśród mężczyzn w pojedynku o złoty medal Piotr Starzycki pokonał 6:2 Sławomira Napłoszka (obaj Marymont Warszawa). Brązowe medale zdobyli: szer. rez. Oskar Kasprowski i Kacper Sierakowski (Marymont).

SZUS

autor zdjęć: Gabriela Moździerz/Polski Związek Biatlonu, Maratomania.pl, CWZS

dodaj komentarz

komentarze


„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
 
Święto wojsk lądowych
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Konkurs o Katyniu
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
W walce na dwa fronty – bez szans
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Żołnierze bez testów z WF-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
23 medale żołnierzy na torze
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Course on Diplomacy
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Współpraca i wspólna pamięć
Skała hartuje kawalerię
Baczyński – poeta walki
Techniki linowe dla wybranych
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Srebro sztafety i brąz kajakarek
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Szczyt NATO już w poniedziałek
Black Hawki w GROM-ie
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Wybierz się na wojskowe studia
Oczy specjalsów
Ziemia z misji na pamiątkę
Afganistan. Czas wracać do domu
Tajfuny dla polskich okrętów
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
W jedynym słusznym kierunku
Jaki będzie nowy rok akademicki?
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Pomnik prawdy o Katyniu
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Srebrna strzała na wschodniej flance
Żołnierze wrócili do Polski
Przez sport do wojska!
Defendery w komplecie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
MSPO 2021 - serwis specjalny
Wojskowi mistrzowie szosy
Emerytura wypłacana w … karmie
Czołgi do ataku!
Symulator skoków ze spadochronem
Skok na głęboką wodę
Śladami walk 2 Korpusu
Srebro dla wytrwałych
Misja, w której stawką było życie
Ogień nad Bałtykiem
NATO na tropie dezinformacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO