moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani, dziękujemy Wam za służbę!

Ilekroć udajecie się poza granice kraju, by służyć bardzo często w sytuacjach wojennych, reprezentujecie Rzeczypospolitą – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. – To właśnie udział w misjach buduje solidarność między państwami – przypominał minister obrony Mariusz Błaszczak. Weterani świętowali w tym roku w Krakowie.

Główne uroczystości Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, które przypadają 29 maja, odbyły się u krakowskich spadochroniarzy. W koszarach 16 Batalionu Powietrznodesantowego spotkali się weterani, żołnierze oraz funkcjonariusze innych służb. Gośćmi byli m.in. prezydent Andrzej Duda i gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

 

Z okazji święta zwierzchnik sił zbrojnych odznaczył Orderami Krzyża Wojskowego dwóch oficerów Jednostki Wojskowej Komandosów. Za dowodzenie oraz wybitne czyny bojowe podczas działań przeciw aktom terroryzmu poza granicami państwa Krzyż Komandorski Orderu Krzyża Wojskowego nadał jednemu z poruczników. Natomiast kapitana z Lublińca prezydent odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za wybitne czyny bojowe i osobiste męstwo. – Polscy żołnierze są wysyłani do różnych miejsc na świecie, właśnie tam, gdzie toczy się wojna. I czasem zdarza się, że w tych walkach uczestniczą. Zdarza się też, że dokonują wtedy czynów wyjątkowego bohaterstwa. I za to właśnie nadawane jest to wyjątkowe odznaczenie – dziękował żołnierzom prezydent Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że nasze wojsko za granicą wystawia Polsce bardzo wysokie świadectwo. – Wszędzie, gdzie polscy żołnierze służyli lub służą, słyszę słowa podziękowania. To wasza wielka zasługa. Dziękuję za to z całego serca! – dodał prezydent. Jednocześnie zaznaczył: – Chcę także żebyście zanieśli te moje podziękowania do swoich domów. Bo nikt, kto tego nie przeżył, nie wie, co to znaczy czekać na powrót syna, brata ojca, mamy – mówił Andrzej Duda.

Za ofiarną służbę na misjach dziękował dziś wojsku także minister obrony Mariusz Błaszczak. – W Dniu Weterana pamiętamy o tych wszystkich żołnierzach, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie w imię wolności naszego kraju, w imię bezpieczeństwa państw sojuszniczych. Jesteśmy wdzięczni za służbę żołnierzy Wojska Polskiego. To jest niezwykle ważne, by stanowili przykład i wzór do naśladowania dla młodych ludzi wstępujących w szeregi armii – powiedział szef MON-u, który złożył dziś kwiaty przed warszawskim Pomnikiem żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Mariusz Błaszczak podkreślał, że to właśnie udział w misjach buduje solidarność między państwami.

Dzień Weterana świętowany jest od 2012 roku. Uroczystości odbywały się już m.in. w Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu i Giżycku. W tym roku po raz pierwszy weteranów gościł Kraków. – Bardzo się cieszę, że to właśnie krakowskim spadochroniarzom przypadł ten zaszczyt, ponieważ to właśnie spadochroniarzom powierzono w powojennej Polsce zadanie sformowania pierwszej polskiej jednostki specjalnej pokojowych sił ONZ. Jesienią 1973 roku wysłano ją do Egiptu – powiedział gen. bryg. Grzegorz Grodzki, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Przez prawie 68 lat ponad 120 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska wzięło udział w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa. Podczas działań poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a ponad 800 osób zostało rannych. Obecnie polscy żołnierze służą w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Rumunii, Republice Środkowej Afryki, Kuwejcie, Iraku Turcji oraz na Łotwie.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Piedimonte – samobójcza misja
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pokazali bojowego ducha
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ostatnia droga Pileckiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
„Grand Quadriga ‘24”
Przysięga w Limanowej
Nie szpital, a instytut
Cień atomowej zagłady
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
WAM wraca po latach
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
Podróż po AWACS-ie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Ryś” z laserem
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO