moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne samorządy wybudują strzelnice

Dziękuję samorządom za zaangażowanie w tę inwestycję – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz, wizytując wybudowaną dzięki dotacji MON nową strzelnicę w Lipinach koło Przysuchy. Podczas spotkania przedstawiciele samorządów podpisali sześć umów na budowę kolejnych takich obiektów. Łącznie Ministerstwo Obrony przekaże na ten cel niemal 8,5 mln zł.

Celem Konkursu „Strzelnica w Powiecie”, który został ogłoszony przez MON po raz pierwszy w 2018 roku, jest między innymi rozbudowa infrastruktury strzeleckiej w kraju oraz popularyzacja tej dziedziny sportu. O udział w nim mogą ubiegać się jednostki samorządowe. Wygrana w konkursie oznacza uzyskanie dotacji do 80% wartości inwestycji.

Takie dofinansowanie z resortu obrony (w sumie niemal 8,5 mln zł) wkrótce otrzyma sześć samorządów. Złożone przez nie oferty spełniły wszystkie wymagania V edycji konkursu. To powiaty: grajewski, siemiatycki i sokólski oraz gminy: Domaniów, Kamieniec Ząbkowicki i Myszków. Stumetrowe, ogólnodostępne strzelnice powstaną w tych regionach do końca roku. Umowy z MON samorządowcy podpisali dziś na terenie strzelnicy w Lipinach.

Nie bez przyczyny wydarzenie odbyło się właśnie w tej miejscowości. To właśnie tu w ubiegłym roku, dzięki dotacji z MON, powstał jeden z pierwszych takich obiektów. W styczniu strzelnica została oddana do użytku. Jest wyposażona w sześć torów strzeleckich z możliwością strzelania na maksymalną odległość 100 m z broni małokalibrowej i średniokalibrowej maksymalnego kalibru 7,62 mm oraz z użyciem amunicji pistoletowej nie większej niż 9 mm. Obiekt jest nowoczesny. Spełnia wszelkie wymagania w odniesieniu do bezpieczeństwa – jest ogrodzony dwumetrowym betonowym murem oraz wyposażony w przesłony i kulochwyty.

Za wysiłek związany z budową strzelnicy podziękował dziś samorządowcom wiceminister Wojciech Skurkiewicz. – Obiekt powstał z dużym zaangażowaniem środków własnych. Cała wartość inwestycji wyniosła ponad 3 mln 630 tys. zł, z czego kwotę 1 mln 500 zł przekazało MON. Doceniamy ten wysiłek – przyznał wiceszef MON.

Gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”, które koordynuje program Strzelnice w Powiecie, przyznał, że wybudowany obiekt z pewnością stanie się impulsem do rozwoju regionu i jego obywateli. – Resortowi obrony zależy na popularyzacji i rozwoju strzelectwa sportowego oraz budowie certyfikowanych obiektów. Wspólnie z samorządami budujemy więc bezpieczne strzelnice, które dają szerokie możliwości szkoleniowe, ale też wzbogacają gamę obiektów szkoleniowych dla żołnierzy Wojska Polskiego – mówił generał.

Marian Niemirski, starosta powiatu przysuskiego, zauważył, że lokalizacja strzelnicy została starannie wybrana. Nieopodal znajduje się bowiem Liceum Kadetów RP, którego uczniowie będą mogli korzystać z tego obiektu. – Dzięki temu staną się grupą konkurencyjnych absolwentów jako potencjalni kandydaci do uczelni i szkół wyższych kształcących adeptów wojskowych. Strzelnica stanie się także kolejnym atutem przy wyborze szkoły dla osób planujących podjąć kształcenie w kierunku wojskowym od nowego roku szkolnego – przekonuje starosta Niemirski. Z obiektu w Lipinach będą mogli korzystać także członkowie organizacji proobronnych i strzeleckich, żołnierze, funkcjonariusze formacji uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych RP oraz członkowie kół łowieckich.

Poza Lipinami, w ramach konkursu MON, powstała również strzelnica w podkarpackim Głogowcu w gminie Tryńcza.

Obecnie trwa nabór do kolejnych edycji programu Strzelnica w Powiecie. Poza budową strzelnic kulowych możliwe jest też złożenie wniosku o utworzenie dwóch nowych rodzajów strzelnic: pneumatycznej i wirtualnej. Pozwoli to na udział w konkursie tych samorządów, które nie mają możliwości wybudowania standardowej strzelnicy do strzelania z broni palnej.

Program Strzelnica w Powiecie koordynuje Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, które powstało 24 stycznia 2020 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 1 WBPanc, BDSPZŻ, arch. Starostwo przysuskie

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zawsze gotowi do pomocy
Układ nerwowy Mieczników
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Na straży nieba
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wszystkie misje AWACS-a
Abramsy w pętli
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nie szpital, a instytut
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
They Will Check The Training Results in Combat
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO