moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiana dowodzenia w Inspektoracie Wsparcia

W siłach zbrojnych nic nie wydarzy się bez Inspektoratu Wsparcia. Każda czynność finansowa czy dotycząca infrastruktury musi być wcześniej przeanalizowana i zaplanowana – mówił gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, podczas przekazania dowodzenia w Inspektoracie Wsparcia płk. Arturowi Kępczyńskiemu. Obecny dowódca, gen. dyw. Dariusz Ryczkowski przeszedł do rezerwy.

Dziś do rezerwy kadrowej przeszedł szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – gen. dyw. Dariusz Ryczkowski. Jego obowiązki, do czasu wyznaczenia nowego szefa, przejął szef Logistyki Inspektoratu – płk Artur Kępczyński.

W uroczystości przekazania dowodzenia wzięli udział gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, oraz gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Podczas spotkania pierwszy żołnierz RP podkreślał ogromne znaczenie Inspektoratu Wsparcia dla całej armii. – W siłach zbrojnych nic nie wydarzy się bez Inspektoratu Wsparcia. Każda czynność finansowa, planistyczna czy dotycząca infrastruktury musi być wcześniej przeanalizowana, zaplanowana – mówił gen. Andrzejczak. Dodał, że Inspektorat działał w ostatnich latach tak sprawnie dzięki ogromnemu zaangażowaniu gen. Ryczkowskiego.

Jak zapowiedział szef Sztabu Generalnego, choć dziś szef Inspektoratu przechodzi do rezerwy kadrowej, to za kilka miesięcy może objąć stanowisko w natowskich strukturach. Gdzie dokładnie? Tego nie ujawniono, ale wziąwszy pod uwagę logistyczną specjalizację gen. Ryczkowskiego, można zakładać, że chodzi o jedną z instytucji (dowództw) Sojuszu, odpowiedzialną właśnie za tę dziedzinę. Gen. Ryczkowski w swojej karierze wojskowej był m.in. szefem Oddziału Infrastruktury IWspSZ (w latach 2010–2012) oraz dyrektorem Departamentu Infrastruktury Ministerstwa Obrony Narodowej (2012–2019).

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych to najważniejsza instytucja logistyczna w wojsku. Dysponując budżetem przekraczającym 10 mld zł, odpowiada za cały proces zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP. To specjaliści z IWspSZ dbają o sprawność używanego przez polskich żołnierzy sprzętu i uzbrojenia, sprawują nadzór nad systemem remontowo-serwisowym, dbają o wyżywienie, zapasy paliwa i amunicji. Inspektorat Wsparcia zapewnia również zaplecze logistyczne polskim żołnierzom na zagranicznych misjach.

Wyznaczony do pełnienia obowiązków szefa IWspSZ płk Artur Kępczyński jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Służył m.in. w Połączonym Dowództwie NATO w Heidelbergu (JHQ Cent, Niemcy), w Regionalnym Dowództwie NATO w Neapolu (AFSOUTH, Włochy), w J4 Dowództwa Operacji Unii Europejskiej EUFOR Tchad/RCA. W Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych służy od 2011 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Damian Kalinowski

dodaj komentarz

komentarze


Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Polskie antydrony z Gdyni
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Polska będzie zbrojna!
Rekompensaty dla weteranów
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
OSA wystartowała!
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Leopard nie stoi w kolejce
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
A może studia na WAT?
Kompetencje warte ponad milion dolarów
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Odporność państwa zaczyna się od gospodarki
PKW Irak ewakuowany
Odnaleźć zaginionych
GROM pod nowym dowództwem
Centrum wsparcia dla AH-64E
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Kosmiczny Bałtyk
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Ratunek pod ostrzałem
Piekło „Pługa”
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Francuska tarcza dla NATO
Zielone światło dla potwora
Zakochałam się w slalomie
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Apache’e kontra drony
Powaga w lekkości
Podium po czterech wyścigach na lodzie
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Międzynarodowy poligon AWL
Buzdygany 2025 wręczone
Patrol z Syriusza
AWL stawia na rozbudowę
NATO coraz silniejsze
Polsko-estoński sojusz
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Klucz do przyszłości
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Pierwsze oderwanie od ziemi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO