moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięgali terytorialsi z 5 MBOT

W sobotnie przedpołudnie 33 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową, rozpoczynając tym samym trzyletni cykl szkolenia żołnierza OT.

Po 15 dniach intensywnego szkolenia na poligonie i strzelnicy kolejni ochotnicy dołączyli do grona mazowieckich terytorialsów. Szkolenie podstawowe otworzyło im drogę do szkoleń indywidualnych, specjalistycznych oraz zgrywających, a w efekcie do służby zawodowej. Od kwietnia rozpoczną swoje pierwsze szkolenia rotacyjne w pododdziałach, do których terytorialnie będą przynależeć.

Wśród żołnierzy, którzy zdecydowali się przynależeć do żołnierskiej społeczności 5 Brygady OT jest szer. Anna Melchner – Komor, mieszkanka powiatu ostrowskiego, która w imieniu wszystkich żołnierzy składających przysięgę podsumowała „szesnastkę”:  Jeszcze 16 dni temu przekroczyliśmy bramę tej jednostki jako obcy sobie ludzie, nieświadomi tego co nas czeka. Dziś już wiemy, że poradziliśmy sobie doskonale z pierwszymi wyzwaniami. Przez te kilkanaście dni nabraliśmy nie tylko doświadczenia wojskowego, ale zawiązały się miedzy nami silne więzi, które będą nam towarzyszyły przez wiele kolejnych lat. Przysięga wojskowa to nie tylko słowa roty przysięgi ale przed wszystkim akt oddania wobec Ojczyzny. Składając dzisiaj przysięgę wojskową na Sztandar złożyliśmy swoistego rodzaju przyrzeczenie przestrzegania kodeksu moralnego i etycznego żołnierza - mówiła szer. Melchner-Komor.

Żołnierzom składającym przysięgę wojskową towarzyszyli ich koledzy i koleżanki, którzy ukończyli równolegle odbywające się szkolenie wyrównawcze. Są to rezerwiści, którzy dalszą przygodę z wojskiem postanowili kontynuować w szeregach WOT. Jednym z nich jest Piotr Kierylak, który po zakończeniu służby przygotowawczej idąc w ślady swoich rodziców został żołnierzem do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ojciec Piotra, ppor. Mirosław Kierylak już od 2018 roku pełni terytorialną służbę wojskową w 51 batalionie lekkiej piechoty. W 2020 roku do terytorialsów dołączyła również szer. Aneta Bartnicka-Kierylak, mama Piotra.

Wśród nowych terytorialsów 5 MBOT jest również szer. Kacper Klich, polski pływak, specjalizujący się w stylu dowolnym, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, brązowy medalista światowych wojskowych igrzysk sportowych. Szer. Klich wybrał służbę w Wojskach Oborny Terytorialnej ponieważ pozwolili mu ona na połączenie studiów, które rozpoczął na Akademii Sztuki Wojennej z dalszą służbą Ojczyźnie: - Cenię sobie WOT za możliwość łączenia obowiązków żołnierza Wojska Polskiego z pracą zawodową i życiem prywatnym. Formacja składa się z ludzi z przeróżnych środowisk co czyni z jej szeregów atrakcyjne środowisko, w którym po prostu dobrze się czuję – mówi szer. Klich.

Kolejna okazja do wstąpienia w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie 9 kwietnia, wówczas wcieleniem rozpocznie się trzecie w tym roku szkolenie podstawowe w brygadzie.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Tekst: Aneta Szczepaniak/ rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej BOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Orka tuż, tuż
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Ratunek na polu walki
Śmierć w sercu Azji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Królestwo pojazdów
Mundur, medale i duma
Pancerny Poznań
Kraków zaprosił weteranów
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Strzała weterana” spaja środowisko
Zełenski traci Order Orła Białego?
Sportowe jubileusze
Apetyt Smoka rośnie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Krok w stronę pokoju
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Premier powołał nową wiceminister obrony
Święto DGRSZ
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Minister obrony RFN w Polsce
Podróż w ciemność
Szermierze i pięściarki na podium
Stała baza wojsk USA w Polsce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bez zmian w emeryturach
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Akcja na jeziorze
Sonda dla Jastrzębia
At the Controls of F-35A Husarz
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Umowa na pociski do Patriotów
Ważne decyzje w Brukseli
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Sojusz Madrytu i Warszawy
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Podchorążowie w dżungli
Powietrzne cysterny dla Polski
Niebo bez dominacji
Koło zamachowe gospodarki
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Wsparcie ma znaczenie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Polska szykuje się do produkcji Panter
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Musztra i marsz ubezpieczony
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
AMW oferuje mieszkania
Marsz gąsienicowych kolumn
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnicza farsa
Polski wkład w operację „Overlord”
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Równanie z „Iksem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO