moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Orzeł Biały nad Bałtykiem

Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze – napis tej treści widniał na słupie, który tamtego dnia wbito w morskie dno. Współtwórca Błękitnej Armii i dowódca Frontu Pomorskiego wrzucił do morza platynowy pierścień symbolizujący powrót Polski do Bałtyku. Dziś 104. rocznica historycznych zaślubin.

Józef Haller rzuca pierścień w fale Bałtyku 10 lutego 1920 r. Obraz „Zaślubiny Polski z Bałtykiem” autorstwa Wojciecha Kossaka. Źródło: Wikipedia

„Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim” – mówił gen. Józef Haller 10 lutego 1920 roku w Pucku podczas uroczystości symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Na ten dzień Polacy długo czekali.

Rzeczpospolita utraciła dostęp do morza w 1793 roku na skutek II rozbioru kraju. Dopiero po 126 latach, na mocy traktatu wersalskiego podpisanego w czerwcu 1919 roku, przyznawano Polsce liczące 147 km wybrzeże Morza Bałtyckiego. – Niestety bez Gdańska, który jako Wolne Miasto miał pozostawać pod protektoratem Ligi Narodów – podkreśla Grzegorz Tomaszewski, miłośnik historii i regionalista z Wejherowa.

REKLAMA

Dar gdańszczan

W celu pokojowego przejęcia przez niepodległą Polskę kontroli nad Pomorzem utworzono Front Pomorski, w skład którego wchodzili żołnierze dawnej Armii Polskiej we Francji. Na czele Frontu stanął gen. Haller, były dowódca Błękitnej Armii. – Przejmowanie przyznanych traktatem terenów nastąpiło na mocy umowy polsko-niemieckiej na początku 1920 roku – mówi Tomaszewski. Polscy żołnierze wkroczyli na Pomorze 17 stycznia stopniowo przejmując miejscowości od wycofujących się jednostek niemieckich. W ciągu trzech tygodni polskie wojsko zajęło cały obszar przyznany II Rzeczypospolitej: 18 stycznia weszli do Torunia, 23 stycznia do Grudziądza, a 10 lutego dotarli do wybrzeża morskiego.

„Przed Wami dzisiaj otwiera się epoka nowego życia i świetności nowego wieku złotego Zygmuntów i Batorych, kiedy Wisła i nasze morze staną się znowu łącznikiem Polski z całym światem”, napisał gen. Haller 21 stycznia w odezwie do mieszkańców Pomorza. Uroczystym zwieńczeniem odzyskania Pomorza miały być zaślubiny Polski z Bałtykiem, którym władze II Rzeczypospolitej nadały wielką rangę. Rankiem 10 lutego z Torunia wyruszył pociąg specjalny wiozący gen. Hallera i delegację władz Polski. Goście zatrzymali się na dworcu w Gdańsku, gdzie starosta pomorski dr Józef Wybicki wręczył generałowi dwa platynowe pierścienie ufundowane specjalnie na ceremonię zaślubin z morzem przez polską ludność Gdańska.

Marynarka w Pucku

Potem delegacja przybyła do Pucka. Na dworcu oczekiwały już pododdziały wojskowe ze sztandarami i orkiestrą. W uroczystym orszaku gen. Haller ruszył ku Zatoce Puckiej. „Puck, maleńki porcik, tak dalece mały, że nawet tafla lodu przykrywała powierzchnię” – wspominał generał po latach w Radiu Wolna Europa.

Podczas polowej mszy duchowni poświęcili banderę morską Polski, która przy salutach armatnich i odegraniu hymnu została wciągnięta na maszt. Żołnierze oddali honory, a chorążowie zanurzyli wojskowe sztandary w wodzie jako znak objęcia przez polską Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku.

Wkroczenie wojsk polskich do Pucka. Fot. NAC 

Następnie gen. Haller wjechał konno do morza i wrzucił jeden z platynowych pierścieni do wody. Drugi założył sobie na palec, mówiąc: „Zaślubiam cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania”. Na pamiątkę uroczystych zaślubin dokonano poświęcenia i wbicia w morze słupa z wyrytym od strony Bałtyku orłem Jagiellonów, a od strony lądu napisem: „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze”.

Podczas 100. rocznicy wydarzeń prezydent Andrzej Duda mówił o ich znaczeniu dla Rzeczypospolitej. Podkreślał, że 10 lutego otworzyły się oceany i morza całego świata dla naszych żeglarzy, bandery, marynarzy, także dla polskiej Marynarki Wojennej, powołanej przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1918 roku.

1 lipca 1920 w Pucku utworzono Bazę Lotnictwa Morskiego, pierwszą jednostkę polskiego lotnictwa morskiego, która pod różnymi nazwami stacjonowała w mieście do września 1939 roku. – W październiku 1920 roku rozpoczęto formowanie w mieście Pułku Artylerii Nadbrzeżnej, a jesienią 1937 roku został sformowany w Pucku Kaszubski Batalion Obrony Narodowej – dodaje Tomaszewski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia, NAC

dodaj komentarz

komentarze


Zimowy sprawdzian podchorążych
 
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Invictus w zimowym stylu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lista trupich główek
Zamiana po włosku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Dobrowolsi – czas start!
Mocny sygnał od NATO
Nowy szef CWCR
Którą drogą do armii?
W rezerwie pasywnej będą oceny
Rusza kwalifikacja wojskowa
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowe śmigłowce kawalerii
„Avenger” na Monte Cassino
Szef MON-u w Brukseli
Cud w Trewirze
Abramsy pod dobrą opieką
Spadochroniarze na Podlasiu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Eurofightery znowu w Polsce
Roszady personalne w PGZ-ecie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pierwszy skok
Ślubowanie kadetów OPW
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zielone światło dla Barbary
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Offset dla „Wisły”
Bruksela przed szczytem
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lekcje z frontu
Będą kolejne „Daglezje-P”
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Śnieg może być groźną bronią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO