moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwszy turnus służby przygotowawczej w 8 FOW

Wraz z nowym rokiem w jednostkach wojskowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoczęło się szkolenie elewów, czyli kandydatów na żołnierzy zawodowych w korpusie szeregowych. Pierwszy turnus służby przygotowawczej w 2021 roku realizowany jest przez 8 Batalion Saperów z Dziwnowa.

Wcielenie do służby elewów I turnusu służby przygotowawczej miało miejsce 11 stycznia w dziwnowskim 8. Batalionie Saperów. W dobie pandemii i obowiązujących obostrzeń wszyscy ochotnicy, którzy stawili się w jednostce rozpoczęli proces wcielenia od testów na COVID-19. Niestety dla kilku kandydatów, po uzyskaniu pozytywnych wyników, marzenie o zawodowej służbie w szeregach Wojska Polskiego zostało odwleczone w czasie.

Nowo przybyli przeszli weryfikację danych osobowych, a następnie zostali umundurowani i wyposażeni w najważniejsze elementy żołnierskiego ekwipunku. W ten sposób rozpoczęła się ich przygoda ze służbą w szeregach Marynarki Wojennej. W szkoleniu bierze udział ponad 30 elewów z niemalże każdego regionu Polski. Sama służba przygotowawcza to tylko przedsmak tego co czeka ich w zawodowej służbie wojskowej. Blisko miesięczne szkolenie podstawowe składa się w głównej mierze z zajęć z musztry, taktyki oraz zajęć strzeleckich. Po 3 dniach szkolenia żołnierzom została uroczyście wręczona broń przez pełniącego obowiązki dowódcy 8.bsap komandora podporucznika Waldemara Przygodę. W pierwszych dniach elewi zostali zapoznani z tradycjami jednostki oraz uświadomiono ich, że przyszło im pełnić służbę w jednostce wyróżnionej w poprzednim roku przez Dowódcę Generalnego RSZ tytułem honorowym "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej”.

W czwartek, 21 stycznia, po szeregu zajęć teoretycznych i praktycznych z zakresu budowy broni oraz znajomości przepisów bezpieczeństwa podczas wykonywania strzelań, nastąpił pierwszy test ogniowy – elewi wykonywali strzelanie szkolne z karabinka 7,62 mm kbk AKMS.

Służba przygotowawcza jest to ostatni krok do zawodowej służby wojskowej. Dla większości kandydatów jest to ogromna próba charakteru. Szkolenie jest realizowane według programu, podczas którego uczy się podstawowych elementów żołnierskiego rzemiosła. W ostatnim tygodniu na elewów czeka egzamin z tzw. pętli taktycznej, gdzie zostaną sprawdzone ich umiejętności oraz wiedza zdobyta podczas całego cyklu. Na zakończenie szkolenia elewi złożą uroczystą przysięgę wojskową i otrzymają stopień wojskowy żołnierza rezerwy.

W 8 Flotylli Obrony Wybrzeża szkolenie podstawowe dla ochotników w ramach służby przygotowawczej będzie realizowane kilkukrotnie w ciągu całego roku przez Komendę Portu Wojennego w Świnoujściu oraz 8 Batalion Saperów w Dziwnowie.

Jeszcze nie jest za późno, aby spróbować swoich sił i zostać żołnierzem RP!!

Tekst: kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski

red. PZ

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Apetyt Smoka rośnie
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Wsparcie ma znaczenie
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Cyberparasol nad wyborami
Kraków zaprosił weteranów
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Pancerny Poznań
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Podchorążowie w dżungli
Zełenski traci Order Orła Białego?
Zbrodnicza farsa
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Polski wkład w operację „Overlord”
Sportowe jubileusze
Bez zmian w emeryturach
Sojusz Madrytu i Warszawy
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Koło zamachowe gospodarki
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Przerzut Abramsów do Lublina
Ważne decyzje w Brukseli
Polska szykuje się do produkcji Panter
Święto DGRSZ
Krok w stronę pokoju
„Strzała weterana” spaja środowisko
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Podróż w ciemność
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Ratunek z powietrza
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Królestwo pojazdów
Sonda dla Jastrzębia
Stała baza wojsk USA w Polsce
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Równanie z „Iksem”
Ratunek na polu walki
Niebo bez dominacji
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Śmierć w sercu Azji
Umowa na pociski do Patriotów
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Powietrzne cysterny dla Polski
Musztra i marsz ubezpieczony
Szermierze i pięściarki na podium
Mundur, medale i duma
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Akcja na jeziorze
Premier powołał nową wiceminister obrony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marsz gąsienicowych kolumn
Minister obrony RFN w Polsce
Orka tuż, tuż
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
AMW oferuje mieszkania
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
At the Controls of F-35A Husarz
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO