moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

III zmiana PKW rusza do Libanu

Polscy i węgierscy żołnierze przez pół roku razem szkolili się oraz doskonalili współdziałanie. Teraz razem z Irlandczykami będą wykonywać zadania podczas misji w Libanie.

18 stycznia część żołnierzy i pracowników III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL wyleciała do Libanu na misję pokojową w ramach mandatu Organizacji Narodów Zjednoczonych, pozostali mają dołączyć do nich w połowie lutego. Cały kontyngent liczy ponad 200 żołnierzy i pracowników.

Zanim jednak żołnierze wylecieli w rejon misji kilkadziesiąt godzin przed wylotem czasowo pełniący obowiązki dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej pułkownik dypl. Roman Brudło spotkał się z nimi w stargardzkich koszarach, aby życzyć im żołnierskiego szczęścia. - Życzę Wam wszelkiego powodzenia podczas wykonywania zadań w rejonie misji. Cierpliwie będziemy czekać na Wasz powrót – podkreślił płk Brudło.


Trzon III zmiany PKW UNIFIL stanowią żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej, głównie z 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, ale w jej składzie są również żołnierze innych jednostek wojskowych (są to m. in. specjaliści z logistyki czy łączności, oficerowie współpracy cywilno-wojskowej, medycy, żandarmi). Dodatkowo jest także 15 żołnierzy węgierskich, którzy są w składzie jednego z plutonów manewrowych. Dowódcą III zmiany PKW UNIFIL jest podpułkownik Daniel Kowalewski, który jest żołnierzem 10 wrocławskiego pułku dowodzenia.

Najważniejszymi zadaniami żołnierzy w Libanie jest patrolowanie granicy między Libanem a Izraelem, czyli Niebieskiej Linii (tzw. Blue Line), kontrolowanie przestrzegania pokoju, a także niesienie pomocy humanitarnej dla społeczności lokalnej.

Wraz z wylotem III zmiany zadania misyjne dla 12 Brygady nie kończą się, ponieważ już rozpoczęto formowanie i przygotowanie IV oraz V zmiany.

Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Artur Walento, st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


Wypadek w PKW UNIFIL
Rosomaki na lądzie i morzu
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
NATO i USA o Iranie
Zbrodnia i kłamstwo
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Moja Karbala
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Grzmoty zamiast Goździków
Logistyczna rewolucja w Opolu
Bądź bezpieczny w sieci
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Mała Orka?
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Armia na kryzys
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Miecz w ręku NATO
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Marynarz w koreańskim tyglu
Fińska armia luzuje rygory
Ochrona w gotowości
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Debata o bezpieczeństwie
Pierwsze loty
Od cyberkursu po mundurówkę
Chunmoo trafią do Gostynina
Psiakrew, harmata!
Pasja i fart
Twarde na poligonie
Początek wielkiej historii
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Jelcz coraz silniejszy
Wojsko testuje systemy antydronowe
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Groźny incydent w Libanie
„Kryzys” na AWL-u
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Adaptacja i realizm
Pirania zdała egzamin
Syndrom Karbali
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Wielkie serce K9
Zbrodnia bez kary
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Antydronowa DIANA w Polsce
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO