moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Testy sprawnościowe zawodowców po nowemu

Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów i przyszłoroczny sprawdzian sprawności fizycznej będzie mógł się odbyć, żołnierze będą go zdawać na nowych zasadach. Nowością będzie punktowy system oceniania, a także możliwość poprawienia oceny. Przepisy wprowadzają też więcej terminów testów. Ma to wyeliminować sytuacje, gdy żołnierze, przedstawiając zwolnienia lekarskie, unikają egzaminu.

Zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego, corocznego sprawdzianu z WF kadry zawodowej przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zapowiadali już na początku 2020 roku. Prace zmierzały do wprowadzenia systemu punktowego, takiego, jaki obowiązuje w niektórych państwach NATO, a także zmian w terminach zdawania testów sprawnościowych. Chodziło o wdrożenie rozwiązań, które z jednej strony pozwolą w bardziej obiektywny sposób ocenić kondycję żołnierzy, a z drugiej – ograniczyć sytuacje, gdy wojskowi w ogóle nie podchodzą do egzaminów.

Pod koniec 2020 roku nowelizację rozporządzenia w sprawie przeprowadzania sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych podpisał minister Mariusz Błaszczak. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku.

REKLAMA

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie systemu punktowego. Dotychczas za każdą spośród czterech konkurencji egzaminu wojskowi otrzymywali oceny. Oddzielnie więc oceniany był marszobieg na dystansie 3 kilometrów lub pływanie w czasie 12 minut, podciąganie na drążku lub pompki, skłony tułowia w ciągu dwóch minut oraz bieg po tzw. kopercie zamienny z biegiem wahadłowy 10x10 metrów. Wyliczona średnia tych czterech not była końcową oceną z testu.

Teraz za każde ćwiczenie wojskowi będą otrzymywać punkty, które dopiero odpowiednio przeliczone złożą się na ocenę ogólną ze sprawdzianu. – Konkurencje pozostały takie same dla wszystkich żołnierzy, różne są natomiast liczby powtórzeń danego ćwiczenia lub czas potrzebny na wykonanie zadania. Zależy to np. od wieku, jednostki, w której służy żołnierz, czy płci – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP. Jak dodaje oficer, nowe przepisy wprowadziły też wartościowanie konkurencji ze względu na cechy motoryczne. Jako najważniejsze i niezbędne w służbie wojskowej zostały wskazane: wydolność, potem siła, a w dalszej kolejności szybkość i zwinność. Dla każdej konkurencji wprowadzono też minimum, które żołnierz musi uzyskać, by zaliczyć dane ćwiczenie.

W nowych przepisach pojawił się również zapis dotyczący konkurencji pływackiej, którą żołnierz może zdawać zamiennie za bieg na 3 km. Test z pływania będzie możliwy, jeśli dowódca danej jednostki zapewni dostęp do basenu na czas egzaminów.

Nowe przepisy dają też możliwość organizowania sprawdzianów częściej niż dotychczas. Jeszcze w 2019 roku wojskowi musieli zaliczyć egzamin w maju lub czerwcu, a gdy z przyczyn służbowych lub zdrowotnych nie mieli takiej możliwości, ich kondycja była weryfikowana w październiku. Teraz egzaminy będą mogły być organizowane w kwietniu, maju i czerwcu, Jeśli żołnierz nie podejdzie do testu wiosną lub latem, będzie go musiał zaliczyć we wrześniu.

Wojskowi będą też mogli poprawić otrzymaną ocenę. – Może się zdarzyć, że sprawnemu żołnierzowi, z dobrą kondycją, będzie w dniu egzaminu dokuczać jakaś drobna niedyspozycja i z tego powodu nie będzie w stanie osiągnąć pożądanego przez siebie wyniku. Dlatego dajemy szansę tym, którzy będą chcieli oceny poprawić – mówi ppłk Bembnowicz.

Co o zmianach myślą sami żołnierze? – Nowe przepisy jako priorytet traktują wydolność. To dobrze, bo też uważam, że kondycja biegowa jest najważniejsza. Na ostatnim egzaminie dostałem trzy piątki i trójkę, ale ta ostatnia ocena była z biegu wahadłowego. Nie wiem, czy ja byłem zbyt wolny, czy podłoga zbyt śliska, a może buty źle dobrane do podłoża na hali. Ostatecznie z testu dostałem czwórkę, co wcale nie odzwierciedlała ona mojej kondycji. Sądzę, że nowe zasady okażą się bardziej sprawiedliwe – mówi żołnierz z jednostki powietrznodesantowej.

W 2020 roku żołnierze w ogóle nie podchodzili do sprawdzianu z WF. Minister Mariusz Błaszczak ze względu na sytuację epidemiczną i związane z nią ograniczenia podjął bowiem decyzję o odwołaniu testów. Na razie nie wiadomo, czy odbędzie się tegoroczny egzamin.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze

~FAKTY I UKRYTA PRAWDA
1610116740
ALE I TAK PEWNIE BEDA NADAL OSZUKIWAC ZE WZGLEDU NA PŁEĆ... =CIEKAWE CZY TEZ BY OSZUKIWALI GDYBY TO BYŁA ZASADNICZA SŁUŻBA WOJSKOWA.. =KOBIETA BY DOSTAWAŁA LEPSZE OCENY ZA GORSZE WYNIKI ABY ZOSTAC W KOSZARACH A MESZCZYZNA BY DOSTAWAŁ GORSZE ZA LEPSZE I PUSCILI BY DO DOMU..???
4F-6B-4B-8D
~Piotrr
1610018100
Ciekawe co 2022 roku pan Bembnowicz wymyśli.
DA-F4-0B-F0

Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
 
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lato w wojskowym klimacie
Ankona – bitwa po polsku
Abrams – czołg niepokonany w walce
Kat warszawskiego getta przed sądem
V-2 leci do aliantów
Szczyt NATO już w poniedziałek
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Polacy blisko podium, ale bez medalu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Afganistan: powrót do domu
Żeglarki na kursie po medal
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Course on Diplomacy
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Powstanie było czymś niezwykłym
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Polak najlepszym podoficerem NATO
Poligon na miarę XXI wieku
Psy (w) WOT
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rusza PKW Islandia
Javelin gwarantuje skuteczność
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kurs na dyplomację
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Świat skacze w otchłań
Abramsy dla 1 Brygady
Kontyngent do zmiany
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Pancerniacy ruszają na Łotwę
NATO Andersa
Co ze sprawdzianem z WF?
Świętuj razem z żołnierzami!
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
GROM, czyli gotowi ratować życie
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Żołnierze bez testów z WF-u
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Umowa na Mieczniki podpisana
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Nowe książeczki wojskowe
NATO ćwiczy w Gruzji
Afganistan. Czas wracać do domu
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Wilki znów na Mazurach
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Lider po amerykańsku
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO