moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Garnizon Biała Podlaska

1 Brygada Pancerna będzie miała nowy batalion zmechanizowany. Formowanie jednostki właśnie się rozpoczęło. W związku z tym poszukiwani są ochotnicy, którzy chcieliby zasilić jej szeregi. Kwalifikacja odbędzie się w przyszłym tygodniu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi żołnierze będą mogli rozpocząć służbę na początku przyszłego roku.

Nowy batalion zmechanizowany 1 Brygady Pancernej powstanie w Białej Podlaskiej. W związku z tym poszukiwani są ochotnicy, którzy chcieliby służyć w szeregach jednostki. – Wolne stanowiska czekają między innymi na strzelców, kierowców, łącznościowców oraz medyków, ale tak naprawdę poszukujemy kandydatów do służby we wszystkich korpusach osobowych: szeregowych, podoficerów i oficerów – mówi ppor. Jacek Piotrowski, oficer prasowy 1 Brygady Pancernej.

Najbliższa kwalifikacja odbędzie się 9 i 10 września w Białej Podlaskiej, a dokładniej – w Akademii Wychowania Fizycznego przy ul. Akademickiej 2. Mogą do niej przystąpić osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, czyli są rezerwistami – odbyły służbę zasadniczą lub ukończyły szkolenie przygotowawcze. Każdy, kto zdecyduje się wziąć w niej udział, powinien zabrać na spotkanie z przedstawicielami Wojskowej Komendy Uzupełnień dowód osobisty, książeczkę wojskową i dokumenty potwierdzające udział w szkoleniach wojskowych, opinię służbową, a także strój sportowy.

Podczas kwalifikacji, oprócz rozmowy ze starszym podoficerem dowództwa 1 Brygady, każdy ochotnik będzie musiał udowodnić, że ma świetną kondycję (chyba, że ma zaświadczenie, iż zaliczył test w ciągu ostatnich sześciu miesięcy). Podczas egzaminu, kandydaci do służby będą musieli między innymi podciągać się na drążku, wykonać skłony w przód, a także biegać. Motywacja do służby zostanie także oceniona przez psychologa.

Każdy kandydat, którego wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, będzie musiał przejść badania lekarskie, a następnie otrzyma powołanie do służby w jednostce.

A dlaczego warto zgłosić się do służby w nowym batalionie? – Służba w szeregach 18 Dywizji Zmechanizowanej to nie tylko stabilne zatrudnienie i dobre zarobki, lecz także możliwość pracy z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu oraz doskonalenia swoich umiejętności. Każdy żołnierz z naszej dywizji ma jasno określoną ścieżkę rozwoju – dodaje oficer. Zgodnie z planem pierwsi żołnierze mają rozpocząć służbę w nowym batalionie na początku przyszłego roku. 

Formowanie batalionu zmechanizowanego w Białej Podlaskiej to konsekwencja restrukturyzacji brygad związanych z tworzeniem 18 Dywizji Zmechanizowanej. Największe zmiany dotyczą właśnie 1 Brygady Pancernej. Dwa podległe jej bataliony zmechanizowane – z Chełma i Zamościa – zostały podporządkowane nowej 19 Brygadzie Zmechanizowanej. W konsekwencji struktura stacjonującej w Wesołej jednostki została ograniczona do dwóch batalionów czołgów i dwóch batalionów zabezpieczenia. Tę lukę ma uzupełnić między innymi nowa jednostka.

Batalion zmechanizowany 1 Brygady będzie stacjonował w Białej Podlaskiej. Aby było to możliwe, wojsko przejęło należący do tej pory do Agencji Mienia Wojskowego teren dawnego lotniska. Obecnie trwają na nim prace planistyczne i budowlane związane z przygotowaniem infrastruktury. Jednak ten proces nie zakończy się szybko, dlatego armia planuje zorganizowanie w Białej Podlaskiej miasteczka kontenerowego. Ale batalion zmechanizowany nie będzie jedyną jednostką w mieście. Ma tu także zostać przeniesiona kompania rozpoznawcza i kompania saperów, które teraz są ulokowane w Siedlcach. Docelowo w nowym garnizonie ma służyć dwa tysiące żołnierzy. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 1 WBP

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
SOR w Legionowie
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Front przy biurku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Odstraszanie i obrona
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kadisz za bohaterów
V Korpus z nowym dowódcą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ocalały z transportu do Katynia
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO