moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polski generał w NATO

Polski rząd oficjalnie zarekomendował gen. Rajmunda T. Andrzejczaka na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO. Jego kontrkandydatem będzie admirał Rob Bauer, szef obrony Królestwa Niderlandów. Wyniki głosowania szefów obrony państw NATO poznamy 19 września, podczas posiedzenia Komitetu Wojskowego w Rzymie.

Komitet Wojskowy to najważniejszy wojskowy organ Sojuszu Północnoatlantyckiego. W jego skład wchodzą szefowie obrony wszystkich państw członkowskich NATO, którzy wybierają – na trzyletnią kadencję – przewodniczącego Komitetu. Do jego głównych zadań należy m.in. przedstawianie sekretarzowi generalnemu NATO i Radzie Północnoatlantyckiej wypracowanych przez KW opinii i wniosków. Przewodniczący wytycza też kierunki rozwoju i określa tematykę prac Komitetu Wojskowego. Kieruje również pracą regionalnych dowództw Sojuszu. Obecnie na czele Komitetu stoi Brytyjczyk, marszałek lotnictwa sir Stuart Peach. Choć jego kadencja zakończy się dopiero w przyszłym roku, już we wrześniu odbędą się wybory następcy.

Jednym z dwóch kandydatów, obok adm. Roba Bauera, szefa obrony Królestwa Niderlandów, będzie gen. Rajmund T. Andrzejczak, który od ponad dwóch lat stoi na czele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Poinformował dziś o tym Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Jestem przekonany, że dzięki bogatemu doświadczeniu zdobytemu w kraju, jak i w środowisku międzynarodowym gen. Andrzejczak jest doskonałym kandydatem na to stanowisko – napisał na Twitterze szef MON.

Wyniki głosowania znane będą 19 września, w trakcie wyjazdowego posiedzenia Komitetu w Rzymie. Zmiana na stanowisku nastąpi latem 2021 roku.

Generał Rajmund T. Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie. Służył na wielu stanowiskach dowódczych i sztabowych w różnych jednostkach. W roku 2012 roku objął dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Od 2014 r. pełnił obowiązki zastępcy dowódcy – szefa Sztabu 12 Dywizji Zmechanizowanej, a w 2016 r stanął na czele tej jednostki. W lipcu 2018 roku został szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Swoje doświadczenie w służbie generał zdobywał też poza granicami kraju. Dowodził m.in. polskim komponentem w ramach UNDOF (Siły Narodów Zjednoczonych ds. Nadzoru Rozdzielenia Wojsk na Wzgórzach Golan) oraz dwoma rotacjami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Służył także w siłach koalicyjnych w Iraku oraz dowodził Grupą Bojową Unii Europejskiej.

Za służbę został odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego II klasy, Gwiazdą Iraku i Gwiazdą Afganistanu oraz srebrnymi medalami „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Komitet Wojskowy pełni w NATO funkcję doradczą w kwestiach wojskowych. We współpracy z dowódcami strategicznymi Sojuszu opracowuje plany, zalecenia, które przekazywane są do dalszej dyskusji władzom politycznym jako stanowisko wojskowe. Na podstawie politycznych decyzji Rady Północnoatlantyckiej KW opracowuje i przekazuje dowódcom strategicznym stosowne wytyczne. Członkowie Komitetu Wojskowego spotykają się dwa razy w roku w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowe książeczki wojskowe
 
Jak wojsko walczy z pandemią
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Misje kształtują charakter
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Kuźnie oficerskich kadr
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Raki w Toruniu
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Tygrysi zlot myśliwców
„Defender” dotarł do Europy
Rumuński „Scorpion Spring”
„Czajka” po udanej operacji
Nagroda nie tylko od dowódcy
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
MON robi zakupy amunicji
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Walka z niewidzialnym wrogiem
Śląskie salwy
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
AFN znów w oktagonie
Pomoc w walce z dezinformacją
Polska stawia na fregaty Miecznik
„Wolverine Strike” odpiera atak
Co ze sprawdzianem z WF?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kara śmierci za życie Zofii
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Specjalsi lądują w wodzie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Kto otrzyma Buzdygana?
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Szczepimy się
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
WOT szkoli snajperów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Nowy karabin z Tarnowa
Bój o czarną perłę w koronie
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
To było wyzwanie dla wszystkich
Kurs na dyplomację
Piekło Berlina
Sto sekund do zagłady
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Afganistan. Czas wracać do domu
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Wspólny wysiłek
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Course on Diplomacy
BME pod znakiem „Miecznika”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO