moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

25-lecie 10 Brygady Kawalerii Pancernej

Tegoroczne obchody sierpniowego święta 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) są wyjątkowe z kilku względów. Przede wszystkim jest to 25. rocznica utworzenia świętoszowskiej brygady, czyli niecodzienny jubileusz, który powinien być obchodzony uroczyście z tłumem zaproszonych gości i hucznym świętowaniem do białego rana.

Jednakże tą drugą stroną „wyjątkowości” dzisiejszego święta pancerniaków jest specyfika i pewne ograniczenia, z jakimi będzie ono przebiegało. A wszystko podyktowane jest obostrzeniami wprowadzonymi z uwagi na COVID-19.

W piątek w świętoszowskiej jednostce, w przeddzień Święta 10 Brygady Kawalerii Pancernej, przypadającego na dzień 8 sierpnia, w rocznicę wejścia do walki w 1944 roku w Normandii 2 Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej i jej udział w bitwie pod Falaise, odbyły się uroczyste obchody z okazji 25-lecia brygady. Punktualnie o 8:30 na placu Żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej Poległych w Polskich Kontyngentach Wojskowych pancerniacy zebrali się podczas apelu pamięci, by oddać hołd, szacunek oraz należytą pamięć bohaterom, którzy oddali swoje życie w służbie Ojczyźnie. Apel został zakończony salwą honorową. W tym miejscu, tradycyjnie, delegacje żołnierzy 10 BKPanc wraz z dowódcą dywizji, pracowników resortu obrony narodowej, weteranów, Stowarzyszenia Rodzin Wojskowych oraz delegacją wojsk sojuszniczych złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy 10 BKPanc w misjach zagranicznych - śp por. Łukasza Kurowskiego oraz śp. kpr. Huberta Kowalewskiego.

O godz. 10:00 rozpoczął się uroczysty apel poprzedzony wprowadzeniem wojskowej asysty honorowej na plac apelowy. Po przyjęciu meldunku, przeglądzie pododdziałów, została powieszona flaga państwowa na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego. Po przemówieniu dowódcy zostało odczytane postanowienie Prezydenta RP o nadaniu medali, które zostały wręczone odznaczonym żołnierzom. Kolejno zostały odczytane rozkazy o mianowaniach na wyższe stopnie wojskowe.

Dowódca pancernej brygady wręczył akty mianowania żołnierzom awansowanym na kolejne stopnie wojskowe. Następnie przedstawiono uchwałę Kapituły Odznaki Pamiątkowej 10 BKPanc i odczytano rozkaz o wyróżnieniach. Powyższe również zostały wręczone Pancerniakom.

Nadszedł również czas na przemówienia okolicznościowe, które zostały wygłoszone przez dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Dariusza Parylaka oraz dowódcę 10 Brygady Kawalerii Pancernej płk. Rafała Kowalika.

- Szanowni Państwo, jak już wspominałem, bieżący rok ma wyjątkowy charakter dla 10 BKPanc, która powstała po trzech latach od wkroczenia polskich żołnierzy do koszar w Świętoszowie i właśnie dzisiaj przypada 25-rocznica jej funkcjonowania w Siłach Zbrojnych RP. Ten okres to tysiące żołnierzy biorących udział w szkoleniu, zajęciach, strzelaniach i ćwiczeniach, poligonach. To również dziesiątki tysięcy godzin spędzonych na realizacji obowiązków służbowych. To ćwierćwiecze reprezentowania naszej Ojczyzny w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Czadzie, Iraku, Afganistanie - zwrócił się do zebranych dowódca 10 Brygady. - W związku z jubileuszem Brygady można porównać i popatrzeć z perspektywy czasu, jak zmieniała się świętoszowska jednostka, ilu żołnierzy miało zaszczyt być częścią pancernej braci, przeżywając „przygodę” z wojskiem właśnie w Świętoszowie.
Święto Brygady jest również czasem do pewnych podsumowań ostatniego roku, tego co się wydarzyło, przedsięwzięć, w których braliśmy udział, spotkań z ludźmi, którzy reprezentują inne grupy bądź nacje. Jak dodał płk Kowalik: Panie i Panowie, święto jednostki wojskowej jest okazją do podsumowania działalności za ostatni rok, który był inny niż zwykle. Zmieniły się zadania do wykonania i wojsko stało znów na granicy bezpieczeństwa zdrowia i życia, walcząc z nieznanym dotąd przeciwnikiem. Nowe, nieznane dotychczas wyzwania związane z realizacją zadań wsparcia funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji potwierdziły przygotowanie żołnierzy do wypełnienia oczekiwań, których brygada do tego czasu nie realizowała. A realizacja była na najwyższym poziomie. Przed nami przyszłość niosąca zmiany i wyzwania. Kolejne grupy żołnierzy rozpoczęły i będą rozpoczynać służbę wojskową, kolejni żołnierze zostali wyznaczeni na stanowiska służbowe, w tym dowódcze. Jesteśmy w trakcie przygotowania kolejnej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, która jeszcze w tym roku zostanie skierowana do rejonu misji.

Kończąc swoje przemówienie, dowódca 10 BKPanc podziękował żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej za ich wysiłek, służbę i pracę: - Serdecznie dziękuję za każdy dzień, za realizację każdego zadania i działanie ukierunkowane na budowanie zespołu, którym jest „Nasza” brygada. Dziękuję także za rozsądne, przemyślane działanie, którego efektem jest dbałość o bezpieczeństwo własne i naszych podwładnych. Życzę Państwu i Państwa rodzinom, aby kolejny rok przyniósł spełnienie oczekiwań, poczucie satysfakcji, a przede wszystkim radość z realizacji zadań na rzecz Sił Zbrojnych RP.

Po przemówieniach została odegrana Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Uroczystość została zakończona defiladą. Następne Święto 10 Brygady za rok.

Tekst: kpt. Monika Wywiórka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Monika Wywiórka, szer. Kamil Oślizło

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ostatnia droga Pileckiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cień atomowej zagłady
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Piedimonte – samobójcza misja
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Układ nerwowy Mieczników
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
Pływacy i maratończycy na medal
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
By Polska była bezpieczna
„Ryś” z laserem
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO