moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowy Hot450Challenge

Terytorialsi zakasali rękawy i… udali się do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie honorowo oddają krew. To ich odpowiedź na apel Mariusz Błaszczaka, ministra obrony narodowej, który zwrócił się do żołnierzy, aby zostali krwiodawcami. Wojskowi do tego samego zachęcają innych. Do udziału w akcji Hot450Challenge nominowali m.in. 18 Dywizję Zmechanizowaną.

#Hot450Challenge to akcja zorganizowana przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. W ten sposób terytorialsi chcą nagłośnić dramatyczną sytuację w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także zachęcić innych do honorowego oddawania krwi. – W czasie wakacji krew jest szczególnie potrzebna. Dodatkowo sytuację skomplikowała epidemia koronawirusa, która spowodowała, że chętnych do jej oddawania jest znacznie mniej – mówi st. sierż. Robert Kowalewski, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Sonda.

Swoją akcję krwiodawcy rozpoczęli kilka tygodni temu. Wówczas każdy, kto oddał honorowo krew, zamieszczał swoje zdjęcie z donacji w mediach społecznościowych i oznaczał je hasztagiem #Hot450Challenge. To nawiązanie do akcji, która na początku epidemii odbywała się w Polsce na rzecz przedstawicieli służby zdrowia, którzy walczyli na pierwszej linii frontu z wirusem. Wówczas, w sieci pojawiały się amatorskie wykonania utworów muzycznych zachęcających do finansowego wspierania medyków. Wszystkie były oznaczone hasztagiem #Hot16Challenge. Akcja cieszyła się bardzo dużą popularnością, dlatego terytorialsi postanowili uruchomić podobną, która miała zachęcać do honorowego oddawania krwi. Pomysł zaczerpnęli od Włodzimierza Staszaka z Kalisza, który w maju tego roku oddawał krew, aby wesprzeć publiczną służbę krwi w swojej okolicy. Idąc śladem kolegi sami, po każdej donacji nominowali do wykonania takiego zadania kolejne osoby.

Kiedy więc Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zaapelował do żołnierzy, aby z powodu trudnej sytuacji w centrach krwiodawstwa oddawali honorowo krew, terytorialsi zakasali rękawy i zwiększyli zasięg akcji. – St. chor. sztab. Grzegorz Sakowski, starszy podoficer dowództwa zwrócił się do nas z prośbą, abyśmy spróbowali wypromować tę idę. Postanowiliśmy zatem rozszerzyć krążące w sieci wyzwanie i tak powstał pomysł, by zapraszać do udziału całe jednostki czy instytucje – mówi Kowalewski. Jako pierwsi krew ruszyli oddać żołnierze i pracownicy z Dowództwa WOT, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Szkoły Podoficerskiej Sonda. – W Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stawiło się 15 osób. 13 z nich oddało po 450 ml krwi, a dwie – płytki krwi. Oczywiście ja również zdecydowałem się na donację – relacjonuje żołnierz.

Krwiodawcy z WOT nominowali do akcji kolejnych wojskowych. Rzucili wyzwanie 9 Łódzkiej Brygadzie OT, Starostwu Powiatowemu w Legionowie, a także 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Wyzwanie przyjmujemy! Żołnierze z naszych jednostek już nie raz udowodnili, że można na nich liczyć. Tylko w tym roku oddali łącznie 1200 litrów krwi. Tym razem też odpowiemy na apel – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 DZ.

Oczywiście, aby wziąć udział w akcji, nie trzeba czekać na nominację. Można się do niej przyłączyć w każdej chwili. – Zawalczmy razem o zdrowie naszego społeczeństwa – zachęca Kowalewski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


„Road Runner” w Libanie
Elementy Wisły testowane w USA
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Merops wdrażany natychmiast
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Dodatkowe zapory
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
„Horyzont” przeciw dywersji
W gotowości, czyli cywile na poligony
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Ogień z Leopardów na Łotwie
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
W Zamościu już wiedzą, jak się chronić
Nieoceniona siła edukacji
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Brytyjczycy na wschodniej straży
Mundurowi z benefitami
Terytorialsi na wirtualnych polach walki
Studenci ewakuowali szpital
Niebo pod osłoną
Is It Already War?
Dywersja na kolei. Są dowody
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Plan na WAM
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Dzień wart stu lat
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
My, jedna armia
Sukces Polaka w biegu z marines
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Kapral Bartnik mistrzem świata
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
Militarne Schengen
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Drony w szkołach
Ułani szturmowali okopy
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Dostawa Homarów-K
Wojsko na Horyzoncie
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Wojskowy bus do szczęścia
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
„Zamek” pozostał bezpieczny
Gdy ucichnie artyleria
Marynarze podjęli wyzwanie
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Nowe zasady dla kobiet w armii
Polski „Wiking” dla Danii
Razem na ratunek
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Mity i manipulacje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO