moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy

Epidemia koronawirusa nie przeszkodzi w organizacji bezpłatnego wypoczynku dla dzieci żołnierzy z najgorzej sytuowanych rodzin. MON sfinansuje im kolonie rekreacyjno-sportowe nad morzem, obóz pływacki w górach lub żeglarski na Mazurach. Wnioski już można składać, resort pracuje nad szczegółami dotyczącymi zasad bezpiecznego wypoczynku najmłodszych.

Ze względu na pandemię COVID-19 jeszcze w maju nie było wiadomo, czy dzieci będą mogły w tym roku wyjechać na kolonie i obozy. Kilka dni temu rząd poinformował jednak, że taki wypoczynek będzie możliwy, ale przy zachowaniu reżimu sanitarnego. W praktyce oznacza to m.in. mniejszą liczbę uczestników na turnusach, ograniczenie poruszania się poza ośrodkami wypoczynkowymi, a także wprowadzenie sanitarnych zasad bezpieczeństwa np. w stołówkach i kuchniach.

Do nowych wytycznych przygotowuje się także Ministerstwo Obrony Narodowej, organizator corocznych, bezpłatnych kolonii i obozów dla dzieci żołnierzy z najgorzej sytuowanych rodzin. Najmłodsi będą, jak co roku, wypoczywać w wojskowych ośrodkach spółki AMW Rewita. – Właśnie trwają ustalenia z MON-em dotyczące różnych kwestii organizacyjnych, a także m.in. utrzymania podczas kolonii odpowiednich reżimów sanitarnych – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa Agencji Mienia Wojskowego. – Bezpieczny i zdrowy wypoczynek dzieci jest dla nas priorytetem – dodaje.

Kolonie odbędą się w trzech ośrodkach: w Waplewie, Rogowie i nad Soliną. Wyjazdy adresowane są do dzieci w wieku 7–17 lat. Głównym warunkiem wyjazdu na bezpłatne wczasy są dochody rodziny. Średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających złożenie wniosku nie może przekroczyć 40% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, czyli 1644 zł.

– Wszyscy żołnierze, którzy spełniają określone przez MON warunki i chcą wysłać dziecko na wypoczynek, mogą już składać wnioski – mówi Małgorzata Weber. Żołnierze powinni zgłosić się do powołanego w tym celu koordynatora w swojej jednostce. MON nie określiło w tym roku limitu miejsc, na obóz lub kolonie może więc wyjechać każde dziecko, którego rodzice spełniają wymogi dochodowe.

Resort sfinansuje w sumie osiem turnusów: cztery wyjazdy kolonijne dla najmłodszych i organizację czterech obozów dla starszych dzieci.

W terminie od 4 do 18 lipca do nadmorskiego Rogowa mogą wyjechać dzieci w wieku 7–13 lat. W programie kolonii sportowo-rekreacyjnych są gry terenowe i zabawy z nagrodami, turnieje i zawody sportowe, plażowanie i kąpiele, a także wycieczki do Parku Rozrywki w Zieleniewie i zwiedzanie Kołobrzegu. W tym samym terminie odbędzie się młodzieżowy obóz językowo-sportowy dla osób w wieku 14–17 lat. Poza grami terenowymi, turniejami i kąpielami w Bałtyku, organizatorzy zapewniają 30 lekcji języka angielskiego oraz gry i zabawy językowe. Młodzież weźmie też udział w wycieczkach do Mrzeżyna, Dźwirzyna i Kołobrzegu.

W ośrodku Rewity w Waplewie, nad jeziorem Maróz odbędą się dwa turnusy kolonii sportowo-rekreacyjnych dla dzieci w wieku 7–15 lat (5.07–19.07; 19.07–2.08) oraz dwa turnusy obozów żeglarskich (28.06–12.07; 12.07–26.07). Ta ostatnia forma wypoczynku przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8–17 lat. W trakcie pobytu na Mazurach obozowicze poznają podstawy żeglarstwa, będą się uczyć żeglować na jachtach typu Omega i brać udział w spływach kajakowych oraz zawodach żeglarskich. Czekają ich też piesze wędrówki, przejażdżki rowerowe, a także kąpiele w mazurskim jeziorze.

W drugiej połowie sierpnia wypoczynek dla dzieci zorganizuje trzeci z ośrodków, zlokalizowany w Bieszczadach nad Zalewem Solińskim. Na kolonie rekreacyjno-sportowe będą mogli tu przyjechać młodzi ludzie w wieku 7–15 lat (16.08–30.08). Dzieci w wieku od 10 do 17 lat mogą zapisać się na obóz pływacki (16.08–30.08). Organizatorzy gwarantują dwie godziny treningów pływackich dziennie pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej.

Dzieciom i młodzieży, które zostaną zakwalifikowane do udziału w bezpłatnym wypoczynku, wojsko opłaci 14-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem i transportem. Po zakończeniu obozu lub kolonii, ośrodki wystawią rachunki (faktury VAT) z wyszczególnieniem ceny pobytu i kosztu transportu. Tymi kosztami zostanie obciążona jednostka wojskowa, w której służy żołnierz – ojciec lub matka dziecka.

Szczegółowe informacje o programach wyjazdów można znaleźć na stronach internetowych ośrodków (https://www.rewita.pl/waplewo/ ; https://www.rewita.pl/rogowo/; https://www.rewita.pl/solina/ ).

Paulina Glińska

autor zdjęć: www.rewita.pl/waplewo

dodaj komentarz

komentarze


„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
 
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nowe książeczki wojskowe
GROM, czyli gotowi ratować życie
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Javelin gwarantuje skuteczność
Szczyt NATO już w poniedziałek
NATO Andersa
Lider po amerykańsku
Ankona – bitwa po polsku
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kontyngent do zmiany
Abramsy dla 1 Brygady
Żeglarki na kursie po medal
V-2 leci do aliantów
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Polak najlepszym podoficerem NATO
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wilki znów na Mazurach
Świętuj razem z żołnierzami!
Rusza PKW Islandia
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Kat warszawskiego getta przed sądem
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Żołnierze bez testów z WF-u
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Świat skacze w otchłań
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Lato w wojskowym klimacie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kurs na dyplomację
Poligon na miarę XXI wieku
Co ze sprawdzianem z WF?
Afganistan: powrót do domu
Powstanie było czymś niezwykłym
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Abrams – czołg niepokonany w walce
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan. Czas wracać do domu
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Psy (w) WOT
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
NATO ćwiczy w Gruzji
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Nagroda nie tylko od dowódcy
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Umowa na Mieczniki podpisana
Course on Diplomacy
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO