moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uczniowie z certyfikatami

Kolejni absolwenci programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” zakończyli edukację w szkole średniej. Spośród trzech tysięcy aż 865 z nich zadeklarowało chęć odbycia skróconej służby przygotowawczej. Jeśli sytuacja pozwoli, ich szkolenie ruszy w lipcu. Tymczasem resort obrony ogłosił listę szkół zakwalifikowanych do IV, ostatniej edycji programu.

Pilotażowy program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” resort obrony prowadzi od 2017 roku. Jego założeniem jest wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego i przygotowanie ochotników do służby wojskowej. W ciągu trzech semestrów uczniowie realizują, liczący 185 godzin, program edukacji wojskowej. Biorą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, także na poligonach i w jednostkach wojskowych oraz uczestniczą w obozach szkoleniowych. Wszystko odbywa się przy wsparciu tzw. wojskowych jednostek patronackich, wojskowych instruktorów. Szkoły mogą też liczyć na dostęp do obiektów i sprzętu wojskowego.

Szkolenie dla uczniów

Udział w programie wiąże się z korzyściami dla uczniów. – Poza zdobyciem dodatkowej wiedzy, osoby które pozytywnie zaliczą przedmiot edukacja wojskowa, otrzymują specjalne certyfikaty i potwierdzenie odbycia szkolenia w klasie wojskowej od dyrektora szkoły. Te dokumenty będą honorowane podczas rozmów kwalifikacyjnych na studia wojskowe, podczas naboru do wojsk obrony terytorialnej oraz innych rodzajów służby. Pozwalają też ubiegać się odbycie skróconej służby przygotowawczej – tłumaczy ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”.

W ubiegłym roku naukę w ramach programu zakończyli pierwsi absolwenci. Część z nich odbyła skróconą służbę przygotowawczą, inni studiują dziś na wojskowych akademiach lub służą w wojskach obrony terytorialnej.

Pod koniec kwietnia naukę zakończyli kolejni uczniowie. W sumie to około 3 tysiące osób ze szkół średnich z całej Polski. Wśród nich Kamil Paszkowski, absolwent Liceum Ogólnokształcącego CN-B Feniks w Olsztynie. – Udział w tym projekcie to znakomity pomysł dla kogoś, kto interesuje się wojskiem czy służbami mundurowymi. Jego niewątpliwym plusem jest praktyczny wymiar szkolenia i możliwość nauki pod okiem doświadczonych żołnierzy. Sporo się nauczyłem i zamierzam kontynuować ścieżkę szkolenia wojskowego. Od października jestem terytorialsem, a w przyszłości chciałbym zostać żołnierzem zawodowym – mówi Kamil. Jest jedną z wielu osób, które planują związać swoją przyszłości z wojskiem. Jak wynika bowiem z danych Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” aż 856 tegorocznych absolwentów zadeklarowało chęć odbycia skróconej służby przygotowawczej. Ich szkolenie zostało zaplanowane na koniec lipca, jednak ostateczny termin będzie zależał od sytuacji epidemicznej w kraju.

– Bez względu na to, kiedy ruszy szkolenie, odbędzie się ono w kilkunastu wytypowanych jednostkach wojskowych podległych Dowództwu Generalnemu RSZ. Elewów czeka w sumie pięć tygodni szkolenia – mówi ppłk Krzyżanowski. Zaczną od szkolenia podstawowego, na które w zdecydowanej większości złożą się zajęcia praktyczne: strzeleckie, taktyczne, inżynieryjno-saperskie, ale też te, dotyczące obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa i łączności. Nie zabraknie zajęć z wychowania fizycznego, a także przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy na polu walki. W ostatnich dwóch tygodniach szkolenia elewi będą zdobywać kwalifikacje specjalistyczne. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej staną się żołnierzami rezerwy. Potem będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Ostatnia edycja dla klas

Podczas gdy jedni absolwenci zakończyli edukację w ramach programu, kolejni uczniowie zyskają szansę na udział w nim we wrześniu. Kilka dni temu MON ogłosiło listę 119 szkół zakwalifikowanych do IV edycji programu. Będzie to ostatnia edycja MON-owskiego programu. Klasy wojskowe będą bowiem wygaszane, w ich miejsce powstaną oddziały przygotowania wojskowego, których tworzenie na poziomie szkół średnich umożliwia obowiązująca od 1 stycznia 2020 r. nowelizacja prawa oświatowego. W tym roku, od 1 września, działalność rozpocznie pierwszych 130 oddziałów przygotowania wojskowego. Będzie się w nich mogło kształcić ok. 3 tysięcy uczniów. – Ostatnia edycja programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” pozwoli nam na zachowanie ciągłości systemu szkolenia. Ważne jest, by zagwarantować uczniom kontynuację nauki w dotychczasowym trybie – mówi ppłk Krzyżanowski.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało w styczniu 2020 roku. Obecnie prowadzi szereg projektów skierowanych do osób zainteresowanych służbą wojskową w różnych formach lub tych, które chcą współpracować z wojskiem. To m.in. programy: „Paszport” (dla organizacji proobronnych), „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, „Oddziały Przygotowania Wojskowego” (dla uczniów szkół średnich) oraz „Legia Akademicka” (dla studentów). Zadaniem Biura jest także przygotowanie zmian w systemie rekrutacji do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ CO MON, st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Ala
1588745220
Dzień dobry Poproszę o wskazówkę od redakcji, gdzie znajduje się wykaz szkół zakwalifikowanych do IV edycji, ponieważ nie mogę takiego znaleźć ani na stronie biura do spraw proobronnych ani resortu obrony. Z góry dziękuję.
BD-EF-45-08

Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
 
Sztandar dla cyberwojsk
Kajakarze i wioślarze na podium
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Przesmyk w grze
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Ameryka daje wsparcie
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
„Umieram jak Polak”
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
AWACS-y dostarczone
Podróż w ciemność
Docenić „misjonarzy”
„Czarownice” nad Londynem
AW149 wkrótce „made in Poland”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Trzy miecze pokoju
Equipment Tailored to the Needs
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Latający radar
„Pierwsza Drużyna” na start
Gortat Team vs drużyna NATO
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Dzień, który zmienił bieg wojny
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Koszykarskie święto w Łodzi
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Eurosatory 2024 idą na rekord
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
NATO on Northern Track
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Inwestycja potrzebna jak tlen
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Plan na szczyt
Zaprojektuj mural o powstaniu
Spadochroniarze w operacji TALO
„Osiodłać krowę”
Pokazali swoją siłę
Mistrzowie Spike`ów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Policjanci szkolą wojsko
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO