moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uczniowie z certyfikatami

Kolejni absolwenci programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” zakończyli edukację w szkole średniej. Spośród trzech tysięcy aż 865 z nich zadeklarowało chęć odbycia skróconej służby przygotowawczej. Jeśli sytuacja pozwoli, ich szkolenie ruszy w lipcu. Tymczasem resort obrony ogłosił listę szkół zakwalifikowanych do IV, ostatniej edycji programu.

Pilotażowy program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” resort obrony prowadzi od 2017 roku. Jego założeniem jest wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego i przygotowanie ochotników do służby wojskowej. W ciągu trzech semestrów uczniowie realizują, liczący 185 godzin, program edukacji wojskowej. Biorą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, także na poligonach i w jednostkach wojskowych oraz uczestniczą w obozach szkoleniowych. Wszystko odbywa się przy wsparciu tzw. wojskowych jednostek patronackich, wojskowych instruktorów. Szkoły mogą też liczyć na dostęp do obiektów i sprzętu wojskowego.

Szkolenie dla uczniów

Udział w programie wiąże się z korzyściami dla uczniów. – Poza zdobyciem dodatkowej wiedzy, osoby które pozytywnie zaliczą przedmiot edukacja wojskowa, otrzymują specjalne certyfikaty i potwierdzenie odbycia szkolenia w klasie wojskowej od dyrektora szkoły. Te dokumenty będą honorowane podczas rozmów kwalifikacyjnych na studia wojskowe, podczas naboru do wojsk obrony terytorialnej oraz innych rodzajów służby. Pozwalają też ubiegać się odbycie skróconej służby przygotowawczej – tłumaczy ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”.

W ubiegłym roku naukę w ramach programu zakończyli pierwsi absolwenci. Część z nich odbyła skróconą służbę przygotowawczą, inni studiują dziś na wojskowych akademiach lub służą w wojskach obrony terytorialnej.

Pod koniec kwietnia naukę zakończyli kolejni uczniowie. W sumie to około 3 tysiące osób ze szkół średnich z całej Polski. Wśród nich Kamil Paszkowski, absolwent Liceum Ogólnokształcącego CN-B Feniks w Olsztynie. – Udział w tym projekcie to znakomity pomysł dla kogoś, kto interesuje się wojskiem czy służbami mundurowymi. Jego niewątpliwym plusem jest praktyczny wymiar szkolenia i możliwość nauki pod okiem doświadczonych żołnierzy. Sporo się nauczyłem i zamierzam kontynuować ścieżkę szkolenia wojskowego. Od października jestem terytorialsem, a w przyszłości chciałbym zostać żołnierzem zawodowym – mówi Kamil. Jest jedną z wielu osób, które planują związać swoją przyszłości z wojskiem. Jak wynika bowiem z danych Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” aż 856 tegorocznych absolwentów zadeklarowało chęć odbycia skróconej służby przygotowawczej. Ich szkolenie zostało zaplanowane na koniec lipca, jednak ostateczny termin będzie zależał od sytuacji epidemicznej w kraju.

– Bez względu na to, kiedy ruszy szkolenie, odbędzie się ono w kilkunastu wytypowanych jednostkach wojskowych podległych Dowództwu Generalnemu RSZ. Elewów czeka w sumie pięć tygodni szkolenia – mówi ppłk Krzyżanowski. Zaczną od szkolenia podstawowego, na które w zdecydowanej większości złożą się zajęcia praktyczne: strzeleckie, taktyczne, inżynieryjno-saperskie, ale też te, dotyczące obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa i łączności. Nie zabraknie zajęć z wychowania fizycznego, a także przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy na polu walki. W ostatnich dwóch tygodniach szkolenia elewi będą zdobywać kwalifikacje specjalistyczne. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej staną się żołnierzami rezerwy. Potem będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Ostatnia edycja dla klas

Podczas gdy jedni absolwenci zakończyli edukację w ramach programu, kolejni uczniowie zyskają szansę na udział w nim we wrześniu. Kilka dni temu MON ogłosiło listę 119 szkół zakwalifikowanych do IV edycji programu. Będzie to ostatnia edycja MON-owskiego programu. Klasy wojskowe będą bowiem wygaszane, w ich miejsce powstaną oddziały przygotowania wojskowego, których tworzenie na poziomie szkół średnich umożliwia obowiązująca od 1 stycznia 2020 r. nowelizacja prawa oświatowego. W tym roku, od 1 września, działalność rozpocznie pierwszych 130 oddziałów przygotowania wojskowego. Będzie się w nich mogło kształcić ok. 3 tysięcy uczniów. – Ostatnia edycja programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” pozwoli nam na zachowanie ciągłości systemu szkolenia. Ważne jest, by zagwarantować uczniom kontynuację nauki w dotychczasowym trybie – mówi ppłk Krzyżanowski.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało w styczniu 2020 roku. Obecnie prowadzi szereg projektów skierowanych do osób zainteresowanych służbą wojskową w różnych formach lub tych, które chcą współpracować z wojskiem. To m.in. programy: „Paszport” (dla organizacji proobronnych), „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, „Oddziały Przygotowania Wojskowego” (dla uczniów szkół średnich) oraz „Legia Akademicka” (dla studentów). Zadaniem Biura jest także przygotowanie zmian w systemie rekrutacji do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ CO MON, st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Ala
1588745220
Dzień dobry Poproszę o wskazówkę od redakcji, gdzie znajduje się wykaz szkół zakwalifikowanych do IV edycji, ponieważ nie mogę takiego znaleźć ani na stronie biura do spraw proobronnych ani resortu obrony. Z góry dziękuję.
BD-EF-45-08

To było wyzwanie dla wszystkich
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Co ze sprawdzianem z WF?
Nowe książeczki wojskowe
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Kuźnie oficerskich kadr
Polska stawia na fregaty Miecznik
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Nowy karabin z Tarnowa
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Kara śmierci za życie Zofii
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Misje kształtują charakter
BME pod znakiem „Miecznika”
„Czajka” po udanej operacji
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kurs na dyplomację
Raki w Toruniu
Tygrysi zlot myśliwców
MON robi zakupy amunicji
Bój o czarną perłę w koronie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Walka z niewidzialnym wrogiem
Specjalsi lądują w wodzie
Rumuński „Scorpion Spring”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto sekund do zagłady
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Śląskie salwy
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Kto otrzyma Buzdygana?
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Jak wojsko walczy z pandemią
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
„Wolverine Strike” odpiera atak
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
AFN znów w oktagonie
Wspólny wysiłek
WOT szkoli snajperów
Course on Diplomacy
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Pomoc w walce z dezinformacją
Szczepimy się
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
„Defender” dotarł do Europy
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO