moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Policja i wojsko kontra COVID-19

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wojsko otrzymało nowe zadania. Żołnierze wspólnie z przedstawicielami opieki zdrowotnej utworzą miejsca szpitalne dla osób chorych na COVID-19. Nowe zadania czekają też terytorialsów i żandarmów. Od jutra, ramię w ramię z policjantami, zajmą się patrolowaniem ulic.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś o nowych obostrzeniach, które mają zminimalizować rozprzestrzenianie się epidemii. Dotyczą one przede wszystkim ograniczenia liczby osób przebywających w miejscach publicznych. W związku z tym nowe zadania otrzymają żołnierze. Wspólnie z przedstawicielami służby medycznej zajmą się tworzeniem nowych miejsc szpitalnych dla osób chorych na COVID-19.

– Obecnie mamy 8-9 tys. dostępnych miejsc w szpitalach dla osób zakażonych koronawirusem, za chwilę będzie ponad 10 tys. Wykorzystanych łóżek jest około 1,5 tys. – mówił dziś premier. Wyjaśnił, że rząd zdaje sobie sprawę, iż liczba chorych może gwałtownie wzrosnąć, stąd decyzja o zaangażowaniu armii. – Robimy to, aby uniknąć scenariusza włoskiego czy hiszpańskiego – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Jednak to nie jedyne nowe zadanie, jakie czeka wojsko. Jak poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak, nowe rozkazy otrzymają także żołnierze wojsk obrony terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej. – Wojsko Polskie będzie wspólnie z policją patrolować ulice. Jeden policjant, jeden żołnierz – powiedział minister w rozmowie z PAP.

Szef MON przypomniał także, że współpraca wojska i policji rozpoczęła się kilka dni temu i do tej pory dotyczyła głównie kontroli osób przebywających w kwarantannie. Żołnierze wspólnie z pogranicznikami dbają także o bezpieczeństwo granic, zapewniają transport środków ochrony indywidualnej do szpitali, opiekują się kombatantami, bliskimi lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, szyją maseczki, a także, za pośrednictwem infolinii udzielają pomocy psychologicznej osobom przebywającym w izolacji. Tylko dziś w działania związane z ograniczeniem epidemii jest zaangażowanych prawie pięć tysięcy wojskowych, zarówno z wojsk operacyjnych jak i obrony terytorialnej.

– Wszystkie te aktywności zostaną utrzymane – zapewnił minister Błaszczak. Zaznaczył także, że epidemia koronawirusa nie odbija się na codziennej działalności szkoleniowej armii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Odpalili K9 Thunder
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Good Morning, Orka!
Więcej mocy dla Orki
O bezpieczeństwie u prezydenta
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Koniec bezkarności floty cieni?
Maj polskich żywych torped
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
W cieniu dumy floty
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Pucharowy medal na desce
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Co nowego w przepisach?
Dyrygent w mundurze
PKW „Noteć” – koniec misji
Góral z ORP „Gryf”
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Amerykański szogun
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Piątka z czwartego wozu
„Zygalski” na wodzie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nowy europejski czołg
Nowe Abramsy na horyzoncie
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Czas podwodniaków
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Partnerstwo Polski i Litwy
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Na tronie mistrza bez zmian
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
USA: chcemy Grenlandii
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Człowiek, który sprzedał ciszę
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Krok po kroku przez kwalifikacje
Warto iść swoją drogą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Przeżyj to sam
Czekamy na F-35
Jak zbudować armię przyszłości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO