moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Puchary dla najlepszych plutonów

W Biedrusku zakończyły się dziesiąte, jubileuszowe zawody o tytuł najlepiej wyszkolonych plutonów wojsk lądowych. W blisko dwutygodniowych intensywnych, dzienno-nocnych zmaganiach, wzięło udział 11 pododdziałów wyłonionych w drodze eliminacji dywizyjnych i brygadowych.

Ponad 200 żołnierzy w składach plutonów zmechanizowanych, zmotoryzowanych, pancernych i aeromobilnych rywalizowało w piętnastu konkurencjach. Poddani zostali sprawdzianowi wiedzy teoretycznej działania na polu walki oraz musieli wykazać się zmysłem taktycznym, umiejętnościami i wytrzymałością fizyczną podczas wykonywania praktycznych zadań bojowych. Podczas nich żołnierze wykorzystywali etatowy sprzęt, uzbrojenie i pojazdy. Pancerniacy przywieźli do Biedruska swoje czołgi, zmotoryzowani kołowe transportery opancerzone Rosomak, zmechanizowani bojowe wozy piechoty. Dla plutonów aeromobilnych działających bez pojazdów przygotowano oddzielne specjalistyczne konkurencje, takie jak przeprawa przez jezioro czy zajęcie rejonu zbiórki po desantowaniu.

Uczestnicy spędzili dużo czasu na strzelnicy. Prowadzili ogień z broni indywidualnej oraz razili cele, korzystając z armat oraz broni pokładowej czołgów i transporterów. Szczególnie wymagające było kierowanie ogniem, podczas którego o wynikach decydowała umiejętność szybkiego wykrywania celów oraz mistrzostwo strzeleckie każdego żołnierza pododdziału.

12 marca był ostatnim dniem rozgrywania konkurencji. Na poligonach dwa plutony zmechanizowane pokonywały pętlę taktyczną bez pojazdów, dwa plutony aeromobilne przeprawiały się przez jezioro, a trzy plutony czołgów i cztery zmechanizowane rywalizowały w kierowaniu wozami bojowymi.

W klasyfikacji plutonów czołgów wygrał pluton z 1 Batalionu Czołgów Żurawica z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 18 Dywizji Zmechanizowanej. Spośród plutonów zmechanizowanych najlepszy okazał się pluton z 16 Batalionu Zmechanizowanego Morąg z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej wchodzącej w skład 16 Dywizji Zmechanizowanej. Co warto podkreślić, to trzeci z rzędu triumf pododdziału z 20 BZ na szczeblu Wojska Polskiego. Najlepszym plutonem zmotoryzowanym został natomiast pluton z 1 Batalionu Zmotoryzowanego 12 Brygady Zmechanizowanej z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Wśród pododdziałów aeromobilnych najwięcej punktów zdobył pluton z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: plut. Daniel Chojak Zespół Reporterski/CGDP

dodaj komentarz

komentarze


Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Hegseth odznaczył polskiego generała
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Biało-czerwona na Monte Cassino
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Nowa baza US Army w Polsce?
Sojusz kontra drony
Polsko-estońska współpraca
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
DIANA szansą dla polskich innowacji
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Wsparcie ma znaczenie
Kraków zaprosił weteranów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Za sterami DORSZ i myśliwców
Ślady, których nie widać
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Śmierć w sercu Azji
K9, ognia!
Groźny incydent w Libanie
Oswoić „latający komputer”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Generał z cienia
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
NATO rozkłada lotniczy parasol
Wielka gra na ukraińskim froncie
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Chcą budować dla Amerykanów
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Syndrom Karbali
Równanie z „Iksem”
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Czerwieńsze będą…
Bez zmian w emeryturach
Marsz prawdę ci powie
Lotnisko w zanadrzu
Polsko-kanadyjska współpraca
Od indeksu do munduru
Bałtyk, wspólna sprawa
Latający dron – broń na okręty podwodne

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO