moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Defender Europe 20” na poligonie Biedrusko

Od lutego na poligon Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przybywają amerykańscy żołnierze wraz ze sprzętem. Oddalony o ok. 15 kilometrów od centrum Poznania poligon będzie jednym z teatrów działań w trakcie ćwiczenia „Defender Europe 20”.

Amerykańscy żołnierze biorący udział w ćwiczeniu pk. „Defender Europe 20” wraz ze sprzętem zaczęli zjeżdżać do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych pod koniec lutego bieżącego roku. Obecnie na terenie poligonu przebywają żołnierze USA z batalionu wsparcia, którzy do czasu przybycia pozostałych sił organizują miejsce stacjonowania. Łącznie na poznańskim poligonie spodziewamy się około 1,5 tysiąca żołnierzy wojsk sojuszniczych.

Jak podkreślił komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, płk dypl. Piotr Kriese: „Tegoroczne ćwiczenie Defender jest dla nas okazją do sprawdzenia się w roli gospodarza i właściwego przyjęcia tak dużej liczby wojsk”. „Trzeba jednak pamiętać, że nie pierwszy raz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych bierze aktywny udział w ćwiczeniach sił NATO” dodał.

Na przestrzeni ostatnich lat, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, w Ośrodku Szkolenia Biedrusko gościło żołnierzy NATO wielokrotnie. W 2016 roku stacjonowali tu Amerykanie podczas ćwiczenia pk. „Anakonda 16”. W 2017 roku było miejscem postoju kolumny sił NATO w ramach ćwiczeń rotacyjnych. W latach 2017 – 2019 strzelnice poligonu w Biedrusku były wykorzystywane przez żołnierzy batalionów USA z Powidza oraz Mission Command Element (MCE) Poznań do realizacji swojego szkolenia.

Oprócz ćwiczeń sił NATO MCE zrealizowano szereg rekonesansów w celu oceny możliwości wykorzystania infrastruktury szkoleniowej. Finałem zainteresowania wojsk USA poligonem CSWLąd w Biedrusku było zaplanowanie i aktualna realizacja na jego terenie ćwiczenia pk. „Defender Europe 20”. Choć poligon w Biedrusku nie będzie przez stacjonujące tu pododdziały wykorzystywany jako główna arena ćwiczenia to pełnić będzie istotną rolę w procesie zabezpieczenia logistycznego pozostałych sił NATO realizujących zadania bojowe w innych lokalizacjach.

Zarówno w 2016 roku jak i teraz stacjonujące w Biedrusku bataliony amerykańskie realizowały i będą realizować własne szkolenie. Ćwiczenia te obejmują strzelania oraz inne zagadnienia związane ze specyfiką batalionu łącznie z możliwością wykorzystywania śmigłowców, które z powodzeniem mogą operować na terenie naszego poligonu.

***

Ćwiczenie „Defender Europe 20” jest międzynarodowym ćwiczeniem organizowanym przez Dowództwo Sił Zbrojnych USA w Europie (USAREUR). Łącznie udział w tym ćwiczeniu weźmie około 37 000 żołnierzy z 18 państw, a odbywać się ono będzie między innymi na terenie Polski. Będzie to największe od 25 lat przemieszczenie sił amerykańskich.

Źródło: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

dodaj komentarz

komentarze


Experience It Yourself
Zmiana warty na wschodniej granicy
Gladius wzmacnia armię
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
GROM szkoli przyszłych operatorów
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Partnerstwo daje siłę
Maj polskich żywych torped
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Sprawdzili się na macie i w ringu
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Outside the Box
Kursy podoficerskie po nowemu
Szwedzi z Piorunami
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
HIMARS-y w Rumunii
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Terytorialsi konstruktorami dronów
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Pies pomaga walczyć z PTSD
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Na styku zagrożeń
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Nowy starszy podoficer w SGWP
To nie mogło się udać, ale…
Ekstremalnie ważny cel
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Ferie z wojskiem
Together on the Front Line and Beyond
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Ostatnia minuta Kutschery
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Kierunek Rumunia
Premier wojenny
Zimowi podhalańczycy
Przeprowadzka CSWOT-u
Oko na Bałtyk
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
PKW „Noteć” – koniec misji
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Co nowego w przepisach?
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Litwa stawia na poligony
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Partnerstwo Polski i Litwy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO