moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brytyjczycy pamiętają o polskich lotnikach

Eskadra dwóch myśliwców z oznaczeniami polskich dywizjonów pojawi się w powietrzu podczas uroczystości 80. rocznicy bitwy o Anglię. Formację „Polish Heritage Flight”, którą utworzą historyczne samoloty Spitfire i Hurricane, powoła brytyjska fundacja. W ten sposób Brytyjczycy chcą podkreślić wkład Polaków w zwycięskie walki z 1940 roku.


Supermarine Spitfire Mk V BM597 z czasów wojny.

– Nasz projekt to wyraz szacunku i hołdu dla polskich pilotów, którzy wzięli udział w powietrznej bitwie o Anglię – mówi Janice Black, dyrektor Historic Aircraft Collection. Podkreśla, że fundacja HAC, która remontuje dawne samoloty, od lat dba o pamięć o polskich pilotach walczących w RAF.  Jesteśmy bardzo dumni z naszego związku z Polską i zdajemy sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaka na nas ciąży. Nie tylko na opiekunach historycznych samolotów, ale też na osobach, które powinny przekazywać pamięć o walkach lotników w II wojnie światowej – zaznacza dyrektor HAC.

Teraz brytyjska fundacja chce z okazji 80. rocznicy bitwy o Anglię upamiętnić wkład Polaków w zwycięstwo aliantów. Tak zrodził się pomysł utworzenia formacji pod nazwą „Lot Dziedzictwa Polskiego” („Polish Heritage Flight”). W jej skład wejdą dwa myśliwce z kolekcji HAC, które mają barwy polskich dywizjonów 303 i 317.

Pierwszy to Supermarine Spitfire Mk V o numerze BM597. Wyprodukowany w 1942 roku myśliwiec służył podczas II wojny w polskich dywizjonach: 315 Dęblińskim i 317 Wileńskim. Do dziś nosi oryginalne polskie oznaczenia wojenne 317 Dywizjonu.  Uważamy, że BM597 to jedyny latający Spitfire, który służył w polskim dywizjonie – podkreśla Black.

Drugim samolotem jest Hawker Hurricane Mk XII, który służył m.in. w kanadyjskich dywizjonach. W 2015 roku z okazji 75. rocznicy bitwy o Anglię, w ramach kampanii wspieranej przez Ambasadę RP w Londynie, maszyna została przemalowana i zyskała oznaczenia Dywizjonu 303. – Samolot można było podziwiać w polskim filmie „Dywizjon 303” – przypomina prezes HAC.

Oba myśliwce w polskich barwach będą uczestniczyć w tegorocznych pokazach i imprezach lotniczych w Wielkiej Brytanii i Europie. Za sterami zasiądą piloci z HAC-u: Dave Harvey i Clive Denney. Program ich występów w powietrzu będzie niedługo dostępny na stronie www.historicaircraftcollection.ltd.uk.  Naszym marzeniem jest też sprowadzenie tych maszyn do Polski i przekazanie w ten sposób Polakom naszego małego „dziękuję” – dodaje Janice Black. Na razie, jak przyznaje, HAC poszukuje sponsorów do tego przedsięwzięcia.


Ppłk Franciszek Kornicki z sterami Spitfire. Obok płk Jerzy Mencel, pilot Polskich Sił Powietrznych, Góraszka 2010

Pomysł „Polish Heritage Flight” wspiera Richard Kornicki, prezes Komitetu Pamięci Polskich Sił Powietrznych, syn ppłk Franciszka Kornickiego, pilota m.in. Dywizjonu 303 i dowódcy Dywizjonu 317. „Lot Dziedzictwa Polskiego stanowi doskonałe uzupełnienie naszej pracy edukacyjnej i historycznej, ożywiając ją jak nic innego – napisał Richard Kornicki na stronie HAC. Wyraził też nadzieję, że oba samoloty pojawią się w bazie RAF Northolt w Londynie w połowie września na uroczystościach upamiętniających udział polskich sił powietrznych w bitwie o Anglię. W czasie II wojny w bazie Northolt służyli piloci Dywizjonu 303. Znajduje się tam jeden z polskich cmentarzy wojennych i pomnik pamięci polskich lotników.

Fundacja Historic Aircraft Collection została założona w 1985 roku przez Guya Blacka i Angusa Spencera-Nairna. Jej celem jest remontowanie zabytkowych samolotów wojskowych i udostępnianie ich na powietrzne pokazy. Historyczną kolekcję HAC-u tworzy pięć maszyn: oprócz Hurricane i Spitfire, są to dwa międzywojenne dwupłaty: Hawker Nimrod II i Hawker Fury oraz Airco DH9, lekki bombowiec z I wojny światowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. HAC

dodaj komentarz

komentarze


Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kraków zaprosił weteranów
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Lotnisko w zanadrzu
Od indeksu do munduru
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Generał z cienia
NATO i USA o Iranie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Leopardy 2PL na podium
Latający dron – broń na okręty podwodne
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Wsparcie ma znaczenie
Bałtyk, wspólna sprawa
Biało-czerwona na Monte Cassino
Za sterami DORSZ i myśliwców
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Sojusz kontra drony
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Groźny incydent w Libanie
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Tu nie ma miejsca na błędy
Wielka gra na ukraińskim froncie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Czerwieńsze będą…
Bez zmian w emeryturach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Równanie z „Iksem”
Oswoić „latający komputer”
Chcą budować dla Amerykanów
Polsko-estońska współpraca
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
SAFE dla Tarczy Wschód
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Nowa baza US Army w Polsce?
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Marsz prawdę ci powie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
K9, ognia!
Ślady, których nie widać
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Kluczowe stanowisko w armii dla gen. Nowaka
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Polsko-kanadyjska współpraca
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Syndrom Karbali
Specjalsi: mała, wielka siła
Miłość od pierwszego wejrzenia
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO