moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Combined Resolve XIII in box

Od piątku, 24 stycznia międzynarodowe ćwiczenie taktyczne z wojskami Combined Resolve XIII (CbRXII) rozgrywa się także w tak zwanym box-ie, gdzie pododdziały 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wykonują skomplikowane zadania taktyczne.

Obecnie CbRXIII równolegle rozgrywa się w dwóch przestrzeniach. Pancerno-zmechanizowane zgrupowanie batalionowe połączonych sił 17 WBZ i 10 BKPanc realnie wykonuje zadania na pasach ćwiczeń, a grupy operacyjne pozostałych pododdziałów Wielkopolskiej Brygady prowadzą walkę w cyberprzestrzeni. Oba te środowiska są ściśle powiązane ze sobą i odzwierciedlają jedno spójne tło taktyczne.

Baza Szkoleniowa Joint Multinational Readiness Centre (JMRC) w bawarskim Hohenfels w Niemczech jest bardzo dobrze zorganizowana i przygotowana do tego typu zadań, a samo ćwiczenie jest rozbudowane i umożliwia doskonalenie umiejętności w każdym obszarze żołnierskiego rzemiosła. Każda sekcja stanowiska dowodzenia dostaje zadania związane z swoją działalnością na które musi sprawnie reagować zgodnie z opracowanymi procedurami. – Tło taktyczne ćwiczenia jest maksymalnie zbliżone do realnego środowiska działań zbrojnych, począwszy od walki pododdziałów, poprzez działania informacyjne, współpracę cywilno-wojskową, funkcjonowanie w przestrzeni medialnej. Warto odnotować, że na potrzeby ćwiczenia zorganizowano ćwiczebną sieć internetową z portalami agencji informacyjnych, władz samorządowych oraz telewizję i media społecznościowe – powiedział zastępca szefa sztabu 17 WBZ mjr Marcin Konieczny.

Podczas ćwiczenia żołnierze biorą udział w spotkaniach z lokalnymi władzami oraz przedstawicielami organizacji pomocowych i humanitarnych, których głównym celem jest stworzenie społecznego zrozumienia dla realizowanych działań zbrojnych.

Za żołnierzami siedemnastki już połowa szkolenia w JMRC Hohenfels. Kolejne dziewięć dni i nocy z pewnością nie będzie mniej intensywne. Zmotoryzowani zmierzą się nie tylko z wymagającym przeciwnikiem, ale również z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi oraz trudnym nieznanym terenem. Sztabowcy natomiast zrobią wszystko by wspomóc Dowódcę w wypracowaniu najlepszego z możliwych planów działania.

Kierownik ćwiczenia gen. dyw. Stanisław Czosnek wizytując pododdziały 17WBZ często powtarza hasło, które stało się maksymą na czas Combined Resolve XIII: „Fight smart not hard - walczcie mądrze nie ciężko”.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk, st. chor. sztab Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Latający Wartownik dla polskiego wojska
Nie tylko błękitne berety
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Polska buduje przewagę w kosmosie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Szkoła pilotów FPV
Piekło „Pługa”
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Centrum wsparcia dla AH-64E
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Buty żołnierzy po nowemu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Historyczny triumf terytorialsa
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Ratunek na szczycie
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
A może studia na WAT?
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Francuska tarcza dla NATO
NATO coraz silniejsze
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Ratunek pod ostrzałem
Apache’e kontra drony
GROM pod nowym dowództwem
Czas nadziei, czas pokoju
Testy autonomicznego Black Hawka
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
„Ślązak” w warsztacie
PKW Irak ewakuowany
Wypadek w PKW UNIFIL
AWL stawia na rozbudowę
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Pierwsze oderwanie od ziemi
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Od wirówki do lotu Gripenem
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Polski sukces w Duńskim Marszu
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Francuski most na Odrze
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Odnaleźć zaginionych
Patrol z Syriusza
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Polsko-estoński sojusz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO