moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szefowie sztabów V4 o współpracy i priorytetach Grupy Wyszehradzkiej

Praktyczne współdziałanie w ramach utworzonej przez państwa V4 Grupy Bojowej UE, wspólne szkolenia, oraz wzmocnienie współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa to główne tematy spotkania szefów sztabów V4.

Kolejne posiedzenie Grupy Wyszehradzkiej (Czech, Polski, Słowacji i Węgier) odbyło się 5 września w Czechach, w ramach pełnionego obecnie przez ten kraj przewodnictwa w V4 (od 1 lipca br. do 30 czerwca 2020 roku).

W trakcie dyskusji szefowie sztabów omówili zagadnienia dotyczące Grupy Bojowej UE (GB UE) państw V4, która pełni półroczny dyżur od 1 lipca br. Poprzedni dyżur GB UE żołnierze Grupy Wyszehradzkiej pełnili w 2016 roku. Inicjatywa Grup Bojowych Unii Europejskiej jest jednym z najważniejszych zadań obszaru Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Polska, wydzielając trzon sił i środków do GB UE, przyjmując na siebie rolę państwa ramowego potwierdza swą wiarygodność i gotowość do realizacji zobowiązań sojuszniczych.

Transformacja charakteru szkolenia, dostosowanie sił i środków adekwatnie do zmieniających się potrzeb i uwarunkowań zewnętrznych, a także współdziałanie GB UE i NATO jest istotną kwestią dyskutowaną przez szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Generał Andrzejczak, dzieląc się polskimi doświadczeniami oraz wnioskami ze współpracy z Państwami Bałtyckimi zaznaczył, że dynamicznie zmieniające się środowisko bezpieczeństwa wymusza konieczność szybkiego i nieustannego przygotowania sił i środków odpowiednio do współczesnych zagrożeń.

Ważną częścią dyskusji były też tematy dotyczące obrony cybernetycznej oraz rozwijania zdolności wojska do działań w tym obszarze.

Szef Sztabu Generalnego WP zaznaczył, że w dobie wyzwań i zagrożeń XXI wieku siły zbrojne muszą być w ciągłej gotowości do manewru operacyjnego w środowisku wielodomenowym.

Spotkanie szefów sztabów Grupy Wyszehradzkiej było także okazją do wymiany doświadczeń w obszarze funkcjonowania grup bojowych NATO na wschodniej flance Sojuszu, w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (enhanced Forward Presence – eFP) oraz dyskusji na temat sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie.

Źródło: SGWP

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Gdy ucichnie artyleria
Dywersja na kolei. Są dowody
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Torpeda w celu
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Plan na WAM
Marynarze podjęli wyzwanie
Ułani szturmowali okopy
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Is It Already War?
Formoza – 50 lat morskich komandosów
My, jedna armia
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Czy to już wojna?
Mity i manipulacje
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Im ciemniej, tym lepiej
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Brytyjczycy na wschodniej straży
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Ogień z Leopardów na Łotwie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Polski „Wiking” dla Danii
Dzień wart stu lat
Wojskowy bus do szczęścia
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
„Road Runner” w Libanie
Awanse w dniu narodowego święta
Kaman – domknięcie historii
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Standardy NATO w Siedlcach
Nowe zasady dla kobiet w armii
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Sukces Polaka w biegu z marines
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Mundurowi z benefitami
Kosmiczna wystawa
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
„Zamek” pozostał bezpieczny
Pięściarska uczta w Suwałkach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO