moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Medale dla powstańców

Jesteście bezcennym skarbem historii – mówił dziś o powstańcach warszawskich prezydent Andrzej Duda. Dwa dni przed 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego spotkał się z nimi w Muzeum Powstania Warszawskiego i uhonorował m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z powstańcami warszawskimi odbyło się dziś w Muzeum Powstania Warszawskiego na warszawskiej Woli. – Jesteście tak wielkim autorytetem, jesteście tak bezcennym skarbem historii, ale przede wszystkim niepodległości, że młodzi ludzie są gotowi przyjeżdżać z całej Polski, żeby móc pobyć, chociaż przez chwilę, w waszym otoczeniu. Żeby móc doświadczyć waszej obecności, żeby móc posłuchać waszych słów, żeby móc wam służyć, tak jak wy przez dziesięciolecia służyliście Rzeczypospolitej na początku swojego życia – mówił prezydent Andrzej Duda, zwracając się do powstańców. Prezydent zaznaczył, że Powstanie Warszawskie było jednym z „kamieni rzuconych na szaniec”. – Na szaniec budowania wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej – podkreślił Duda. I dodał, że marzenie o wolności nie skończyło się wraz z powstaniem. – Po II wojnie światowej, kiedy Polska nie była w pełni suwerenna, nie była w pełni niepodległa, nie była w pełni wolna, ten mit powstania cały czas trwał. W dużym stopniu jako zakazany, przecież tego doświadczyliście – mówił Andrzej Duda.

W czasie uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Otrzymali je nie tylko powstańcy, ale także osoby, które w wyjątkowy sposób upowszechniają wiedzę o Powstaniu Warszawskim. Najwyższe odznaczenie – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie otrzymał Andrzej Romocki, ps. „Morro”, dowódca drugiej kompanii „Rudy” Batalionu „Zośka”. Zginął on w walce 15 września 1944 roku. Odznaczenie odebrał krewny Romockiego – Jan Leopold.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Halina Cieszkowska, ps. „Alika”, w czasie powstania łączniczka w plutonie łączności przy dowództwie Obwodu I „Radwan”, oraz Jan Kulma, który służył w 2 kompanii Batalionu „Ruczaj”, a po wojnie był reżyserem teatralnym i telewizyjnym. Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości został uhonorowany Jerzy Malczewski, ps. „Wola”, w czasie powstania służył jako ochotnik w Batalionie „Bełt”, był strzelcem. Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości otrzymali: Tadeusz Brodowski, ps. „Abdank”, „J-7”, z Batalionu Szturmowego „Odwet”, oraz Anna Przytuła, ps. „Koza”, łączniczka z Oddziału I Wojskowego Sądu Specjalnego Komedy Głównej Armii Krajowej (w jej imieniu Krzyż odebrali jej synowie).

Prezydent uhonorował również osoby, które w wyjątkowy sposób szerzą wiedzę o powstańczym zrywie. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Janusz Bełza, ps. „Bernard”, który w czasie powstania walczył w Zgrupowaniu „Radosław”, w batalionie „Czata 49”, a dziś wspiera oraz finansuje grupy rekonstrukcyjne oraz edukację w szkołach na temat Powstania Warszawskiego. Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski otrzymała Urszula Zaniewska, wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Paulina Gajownik, komendantka Stołecznej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, współpracowniczka Muzeum Powstania Warszawskiego, dziennikarka Edyta Poźniak, która popularyzuje wiedzę o Powstaniu Warszawskim na antenie Polskiego Radia, oraz Jan Wróblewski, uczestnik Powstania Warszawskiego pielęgnujący pamięć o najnowszej historii Polski, współpracujący z młodzieżą szkolną. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali dziennikarze oraz pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezydent Andrzej Duda wręczył również Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je powstańcy: Edmund Baranowski, pseudonim „Jur”; Zgrupowanie „Radosław”; Mieczysław Chorąży, pseudonim „Grom”; pułk „Baszta”; Jadwiga Chruściel, pseudonim „Kozaczek”; I Obwód „Radwan”; Andrzej Dławichowski, pseudonim „Andrzej”; pułk „Baszta”; Jan Drużyński, pseudonim „Wojtek”; Batalion „Ruczaj”; Włodzimierz Dusiewicz, pseudonim „Dusza”, w Szarych Szeregach zajmował się zdobywaniem informacji wywiadowczych i przenoszeniem meldunków, Barbara Gancarzyk, pseudonim „Pająk”; Zgrupowanie „Róg”; Wacław Gluth-Nowowiejski, pseudonim „Wacek”; Zgrupowanie „Żmija”; Wiesław Gniazdowski, pseudonim „Wiesiek”; Grupa Bojowa „Krybar”; Jerzy Kruppe, pseudonim „Czajka”; Zgrupowanie „Sienkiewicz”; Jakub Nowakowski, pseudonim „Tomek”; Zgrupowanie „Żniwiarz”; Janina Rożecka, pseudonim „Dora”; Zgrupowanie „Żaglowiec”.

Na zakończenie spotkania prezydent podkreślał, że Powstanie Warszawskie przyniosło warszawiakom nadzieję. – Mogę sobie tylko wyobrazić jako pokolenie długo potem urodzone, jak ważny musiał być to moment, kiedy ta ulica, ten kwartał, ta dzielnica stała się wolna. Kiedy można było wyjść na ulicę, nie bojąc się łapanki, nie bojąc się prześladowania, że można było śpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” bez strachu. Że wróciła wolna Polska – mówił Duda. – PW było wielkim aktem heroizmu. Dzisiaj, kiedy wręczałem medale, dziękowałem za niepodległość, tę którą dzisiaj mamy, tę, w której dzisiaj żyjemy – dodał Andrzej Duda.

KE

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowe Oscary przyznane!
Zmiany w dodatkach stażowych
I zdobyliśmy!
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pierwsi na oceanie
Rajd ku czci saperów
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
Orzeł dla bohaterów
„Ta ziemia do Polski należy…”
Bohater odtrącony
Gry wojenne w szkoleniu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
W obronie wschodniej flanki NATO
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO