moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
By lepiej się poznać

Żołnierze 1 batalionu 4 pułku kawalerii pancernej, którzy w ostatnim czasie przybyli do Świętoszowa spotkali się z dowództwem oraz kadrą kierowniczą 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Celem spotkania na Sali Planowania pancernej brygady było wzajemne poznanie się, jeszcze zanim rozpocznie się wspólne szkolenie z wykorzystaniem etatowego sprzętu.

Szef Sztabu 10 Brygady Kawalerii Pancernej rozpoczął spotkanie od przywitania przybyłych ze Stanów Zjednoczonych żołnierzy. Podpułkownik Renart Skrzypczak przedstawił sojusznikom zza oceanu kluczową kadrę z pancernej brygady. Wśród żołnierzy z dowództwa, sztabu oraz pionu szkolenia 10 Brygady Kawalerii Pancernej obecni byli także dowódcy kompanii, których pododdziały są dedykowane do wspólnego szkolenia z kompaniami amerykańskimi.

Kawalerzyści ze Świętoszowa poznali swoich odpowiedników z 1 batalionu 4 pułku kawalerii pancernej, z którymi w najbliższym czasie z całą pewnością przyjdzie im współpracować.

Prezentacje multimedialne, które przygotowali zarówno polscy, jak i amerykańscy żołnierze miały za zadanie przybliżyć strukturę oraz zadania dwóch jednostek. Zebrani w Sali Planowania Amerykanie wysłuchali także wystąpienia przedstawiciela Żandarmerii Wojskowej, który szczegółowo omówił między innymi zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego w Polsce. Oficerowie ze sztabu, dowództwa oraz pionu szkolenia pancernej brygady odpowiedzieli na pytania, które nurtowały żołnierzy amerykańskich. Oczywistym jest, że pytań w najbliższej przyszłości będzie wiele, ale to spotkanie z całą pewnością pozwoliło na symboliczne rozpoczęcie kilkumiesięcznej współpracy.

Wtorkowe polsko-amerykańskie spotkanie zakończyła wizyta w Sali Tradycji pancernej brygady. Tam Szef Sekcji Współpracy Cywilno – Wojskowej opowiedział żołnierzom z sojuszniczej armii o historii oraz tradycjach 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Major Wiktor Kotlarz mówił o szlaku bojowym generała Stanisława Maczka i jego bohaterskich żołnierzy. Opowiadał o symbolach, które wyróżniają świętoszowską brygadę spośród pozostałych jednostek Wojska Polskiego. Podczas tej swoistej lekcji historii, sięgającej kilkadziesiąt lat wstecz, nie zabrakło również czasu, aby nawiązać do czasów teraźniejszych. Żołnierze amerykańscy słuchali o współczesnych dowódcach 10 Brygady Kawalerii Pancernej, współpracy brygady z zagranicznymi sojusznikami, czy obchodach Święta pancernej brygady. Spotkanie na Sali Tradycji pozwoliło im lepiej poznać historię oraz aktualną działalność jednostki, która przez najbliższe kilka miesięcy stanie się dla nich drugim domem.

Kolejne spotkanie polskich i amerykańskich żołnierzy, jeszcze zanim zaczną wspólne szkolenie na strzelnicach i pasie taktycznym, odbędzie się w poniedziałek 11 lutego 2019 roku. Na Palcu Garnizonowym świętoszowskiej jednostki w jednym szeregu staną żołnierze dwóch sojuszniczych armii, którzy już wkrótce będą wspólnie wykonywać zadania, ucząc się od siebie nawzajem.

Źródło: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Morska bryza w dwóch odsłonach
Paliwowy krwiobieg NATO
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Ostatnia niedziela…
Poskromić kolosa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Pierwszy krok do Invictusa
Polski Gnom
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Prezydent RP o szczycie NATO
Marzenia częściowo spełnione
Inwestycje w bezpieczeństwo
Gen wojownika
Baobaby docierają do wojska
Pierwszy krok do specjalsów
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Azjatycka szansa
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Test w stratosferze
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Borsuki i roje dronów
MON i MSZ o szczycie NATO
Wielki sukces podchorążych z AMW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochronowy triumf
Atak i przejęcie dokumentów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Śmierć w sercu Azji
Dawka wiedzy na trudne czasy
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wyścig snajperów
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Pieta Michniowska
Pancerne starcie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Innowacje z PERUNA
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Tour przez garnizony
Wsparcie ma znaczenie
W drodze po oficerskie gwiazdki
Wojsko stawia na „armię talentów”
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Polski napęd dla Kraba i Borsuka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO