moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cieśliński i Bobrowski ponownie w Projekcie Wojownik

Dziesiątą odsłonę Projektu Wojownik poprowadzą mistrz świata Muay Thai Mariusz Cieśliński i zawodnik Babilon MMA Michał Bobrowski. Pierwsze zajęcia w 2019 roku odbędą się w 22 Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku.

W związku z dużym zainteresowaniem i świetnymi opiniami uczestników po raz drugi w Projekcie Wojownik zagoszczą zawodnik i jego trener. Wcześniej Cieśliński i Bobrowski prowadzili zajęcia z weteranami w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. W Kłodzku zobaczymy również Katarzynę Lubońską, która wałczyła wcześniej w KSW, a teraz jest żołnierzem Wojska Polskiego.

W 2019 roku do udziału w zajęciach, oprócz weteranów i instruktorów sportu, zaproszenia otrzymały rodziny żołnierzy, którzy zginęli podczas wykonywania zadań na misjach poza granicami kraju. W grudniu 2018 roku w zajęciach Projektu Wojownik wzięła udział wdowa po poległym weteranie.

Również w tym roku zajęcia będą się składać z części teoretycznej, czyli wykładów nt. sportu jako metody radzenia sobie ze stresem oraz podstaw żywienia i suplementacji w sportach walki i planowania treningu. Nadal do projektu będą namawiane osoby uznane w środowisku sportów walki. Pojawią się sportowcy z pierwszej edycji Projektu Wojownik jak i nowi instruktorzy. Więcej angażowanych będzie do prowadzenia zajęć zawodników z wojska, wśród których jest wielu zawodowców mających za sobą przeszłość chociażby w KSW. Mamy nadzieję na wykorzystanie doświadczeń zawodników innych federacji promujących sporty walki, m.in. DSF czy ACA.

Mariusz Cieśliński to pierwszy Polak, który wywalczył tytuł Zawodowego Mistrza Świata w tajskim boksie. Miało to miejsce w 2005 roku w Nowym Jorku gdzie pokonał tajlandzkiego zawodnika Faphimaia Bunkerda. W swojej bogatej karierze zawodniczej wielokrotnie wygrywał mistrzostwa świata i Europy w kickboxingu i muay thai.

Michał Bobrowski to wschodząca gwiazda MMA, wychowanek Mariusza Cieślińskiego. W swojej ostatniej walce podczas gali Babilon MMA pokonał Szymona Kołeckiego. Jest Amatorskim Mistrzem Polski MMA Full Contact 2013, wielokrotnym medalistą mistrzostw polski w kickboxingu, brazylijskim jiu-jitsu, taekwon-do oraz MMA.

***

Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem oraz prawidłowym żywieniu w sporcie.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Projekt zawita do różnych garnizonów, an początku roku do Kłodzka.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

Weteranów wspiera Dominik Grabowski znany jako Doniu (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz z weteranem poszkodowanym w Afganistanie st. kpr. Rożniatowskim napisał i nagrał piosenkę, która będzie promować projekt. - https://youtu.be/wpVPAm5X4Kg

Tekst: płk Szczepan GŁUSZCZAK

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło; grafika: płk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wsparcie ma znaczenie
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
PKW Irak zostaje w Jordanii
Walka, entuzjazm i nadzieja
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Triumf wojskowych lekkoatletów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marzenia częściowo spełnione
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Paliwowy krwiobieg NATO
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Salto mortale komandosa
Pancerne starcie
MON i MSZ o szczycie NATO
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Śmierć w sercu Azji
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Służby badają miejsce upadku pocisku
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
„Albatros” dozbrojony
Rakietowcy na Hawajach
Baobaby docierają do wojska
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Pierwszy krok do Invictusa
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Powstańcy są naszymi bohaterami
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Jak reagować w kryzysie?
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Trudne początki polskich bombowców
W hołdzie powstańcom warszawskim
Zmiana warty na granicy
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Odnaleziono „Roja”
Spadochronowy triumf
Jak obronić się przed dronami?
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Święto wojska pod hasłem SAFE
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Kajakiem na światowe podium
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Innowacje z PERUNA
Azjatycka szansa
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Jelcze z Raciborza
Odniesione w walce rany łączą
Rywalizacja o indeks WAT-u
Z prądem i pod prąd
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO