moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-16 nad Litwą, Łotwą i Estonią

Załogi polskich myśliwców F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego wyleciały dziś na Litwę, gdzie będą stacjonować przez kolejne cztery miesiące. Polacy podczas VIII zmiany PKW Orlik będą pełnili dyżur 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Na nich również spoczywa odpowiedzialność za wykonanie każdej operacji lotniczej podczas Baltic Air Policing.

VIII zmiana PKW Orlik rozpocznie się 1 stycznia 2019 roku i będzie trwała cztery miesiące. Polskie myśliwce, piloci, technicy oraz obsługa naziemna samolotów będą stacjonować w litewskiej bazie w Szawlach. Dowódcą polskiego kontyngentu jest ppłk pil. Adam Kalinowski, który w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego służy na stanowisku dowódcy grupy działań lotniczych.

Wylatujących na misję żołnierzy żegnał gen. bryg. Jacek Pszczoła, inspektor sił powietrznych, płk Ireneusz Nowak, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz płk Rafał Zadencki, dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Przed wami bardzo ważna misja. Wiem, że zdajecie sobie sprawę z tego, jak duża odpowiedzialność na was ciąży. Jestem jednocześnie przekonany, że jesteście przygotowani do zadań, które przed wami stoją. Czekam na wasz szczęśliwy powrót – mówił gen. Pszczoła. Wspomniał również, że pilotom, technikom i obsłudze szybko udało się przygotować do VIII zmiany Orlika. Mieli oni mniej czasu na trening ze względu na to, że decyzja o udziale F-16 w Baltic Air Policing zapadła we wrześniu. Wcześniej planowano, że na Litwę polecą samoloty MiG-29, ale ze względu na wypadek, w którym zginął kpt. Krzysztof Sobański oraz uziemienie myśliwców, decyzję zmieniono.

Pod koniec listopada załogi F-16 przeszły certyfikację, która sprawdziła m.in. umiejętności pilotów podczas operacji przechwytywania samolotów i sprowadzania ich na ziemię oraz znajomość przepisów, do których muszą się stosować podczas wykonywania operacji w ramach misji BAP.

Polska będzie krajem wiodącym w misji Baltic Air Policing. Co to oznacza? – W razie potrzeby polskie myśliwce podrywają się jako pierwsze. Nasi piloci będą odpowiedzialni również za wszystkie operacje wykonane podczas VIII zmiany PKW Orlik – wyjaśnia kpt. Krzysztof Nanuś, rzecznik prasowy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Polacy będą chronić przestrzeń nad terytorium Litwy, Łotwy i Estonii 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Do ich zadań będą należały np. misje rozpoznania powietrznego oraz misje polegające na przechwyceniu niezidentyfikowanego samolotu, który wtargnąłby w przestrzeń powietrzną któregoś z państw. Myśliwce będą również wykonywać loty patrolowe.

Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 roku, gdy Litwa, Łotwa i Estonia – nieposiadające własnych myśliwców – poprosiły NATO o pomoc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej. Państwa członkowskie NATO zdecydowały, że takiego wsparcia udzielą bezterminowo. Polacy weszli w skład BAP dwa lata po jej rozpoczęciu. Jako pierwsi polecieli tam piloci z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Od I do VI zmiany nad krajami bałtyckimi latały wyłącznie myśliwce MiG-29. VII zmianę tworzyły F-16 z Krzesin, natomiast rozpoczynającą się VIII zmianę PKW Orlik miały ponownie tworzyć MiG-29. Niestety, ze względu na tragiczny wpadek, w którym zginął pilot myśliwca kpt. Krzysztof Sobański, maszyny zostały uziemione. Postanowiono, że zmianę utworzą F-16 z Krzesin.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski, kpt. Krzysztof Nanuś

dodaj komentarz

komentarze


Zielone światło dla Barbary
 
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lekcje z frontu
Którą drogą do armii?
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Rusza kwalifikacja wojskowa
Eurofightery znowu w Polsce
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W rezerwie pasywnej będą oceny
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwszy skok
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Liban uznany za strefę działań wojennych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Nowe śmigłowce kawalerii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Będą kolejne „Daglezje-P”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Mocny sygnał od NATO
Podwójny Półmaraton Komandosa
Skromny początek wielkiej wojny
Invictus w zimowym stylu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Ślubowanie kadetów OPW
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Cud w Trewirze
Śnieg może być groźną bronią
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowy szef CWCR
Wojna o porządek świata
Szef MON-u w Brukseli
„Avenger” na Monte Cassino
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Abramsy pod dobrą opieką
Spadochroniarze na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO