moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstańcy warszawscy dostali ponad 290 tys. kartek z życzeniami

W tym roku do powstańców warszawskich trafiła rekordowa liczba kartek z życzeniami – ponad 290 tysięcy! W Warszawie odbyła się gala podsumowująca akcję „BohaterON – włącz historię”. W trakcie uroczystości powstańcy otrzymali też świąteczne paczki dofinansowane przez resort obrony. Nagrodzono również najlepsze projekty edukacyjne popularyzujące wiedzę o powstaniu.

– Powstanie warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość narodową. Dziś, gdy odchodzą od nas ostatni bohaterowie tego zrywu, szczególnie ważne jest okazywanie im szacunku i wdzięczności za to, że żyjemy w wolnym kraju – mówił Tadeusz Deszkiewicz, doradca prezydenta, podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Ogólnopolską akcję „BohaterON – włącz historię” prowadzi od trzech lat Fundacja Rosa. Celem kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników walk w Warszawie latem 1944 roku. Akcja polega na wysyłaniu powstańcom symbolicznych kartek z życzeniami, prowadzeniu działań edukacyjnych wśród młodzieży oraz niesieniu pomocy dla bohaterów.

 

Podziękować za heroizm

Premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników gali zaznaczył, że akcja „BohaterON – włącz historię” to nie tylko piękny gest i docenienie dokonań powstańców warszawskich, lecz także „filar budowy wspólnoty narodowej”. Do powstańców zwrócił się również minister obrony Mariusz Błaszczak. – Naszym bohaterom zawdzięczamy, że żyjemy w wolnym, suwerennym kraju. Dziękujemy im za ich bezwarunkowe oddanie ojczyźnie – napisał szef MON. Minister Błaszczak podkreślił, że kampania „BohaterON” włącza historię powstania do społecznej świadomości i pozwala na budowę mostów między pokoleniami. Przypomniał jednocześnie, że resort obrony – w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom” – dofinansował część edukacyjną projektu realizowaną w szkołach.

– Powstańcy zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek chociaż w ten sposób. Wysyłając kartki, możemy podziękować za ich heroizm – podkreśliła Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego kampanii. Poinformowała, że w tym roku Polacy wysłali do powstańców ponad 290 tys. kartek i listów. Od początku trwania akcji do bohaterów zrywu z 1944 roku trafiło ponad pół miliona pocztówek.

Łesiuk-Krajewska przypomniała, że pomysł na kampanię zrodził się 4 lata temu, gdy z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania dzieci z ponad 30 szpitali z całej Polski wykonały 3600 biało-czerwonych laurek dla powstańców. – To było dla nas impulsem do stworzenia akcji „BohaterON”, podczas której każdy może przekazać życzenia powstańcom – mówiła. Akcja wystartowała dwa lata temu. Wówczas Polacy wysłali niemal 100 tys. kartek, rok później do powstańców trafiło o 20 tys. więcej życzeń.

Co roku życzenia można wysyłać od 1 sierpnia do 2 października, czyli w okresie, w którym w 1944 roku trwało powstanie. Bezpłatne kartki są dostępne m.in. na stacjach Orlenu, w punktach Lotto, w pociągach, muzeach i na poczcie. Pocztówkę można też wysłać online. Na stronie internetowej akcji umieszczono krótkie biogramy powstańców, aby każdy mógł się zapoznać z ich dokonaniami i zaadresować kartkę do konkretnej osoby.

– To są wzruszające i pełne emocji wiadomości. Dają nam wiele radości, a piszący je często sięgają do naszej historii i dzięki temu poznają dzieje powstania – zaznaczył prof. Jerzy Majkowski, prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Dodał też, że choć dziś młodzi ludzie nie muszą walczyć o wolność, najważniejsze wartości pozostały te same: miłość ojczyzny, przyjaźń i lojalność.

Szkolna historia

Obecni na gali uczestnicy warszawskiego zrywu otrzymali paczki, w których znalazły się kartki świąteczne wykonane przez dzieci ze szkół przyszpitalnych. Bohaterowie niepodległości dostali też bony o wartości 250 zł, które mogą przeznaczyć na dowolne potrzeby: zakupy czy wybrane usługi. – Wierzymy, że taka forma wsparcia pomoże naszym bohaterom oraz pokaże, że nie zapominamy o nich wraz z końcem obchodów rocznicy wybuchu powstania – mówiła Łesiuk-Krajewska. Takie same paczki otrzyma przed świętami 1500 żyjących uczestników walk o stolicę. Upominki są dofinansowane z programu MON „Wdzięczni Bohaterom”.

Na gali podsumowano też działania edukacyjne organizowane pod hasłem „BohaterON w twojej szkole”. W tym roku wzięło w nich udział 315 tys. uczniów z ponad 2,5 tys. szkół. W tych placówkach organizowano lekcje historii na temat powstania oraz spotkania z uczestnikami walk z 1944 roku. W ramach akcji odbywały się także seminaria dla nauczycieli poświęcone temu, jak rozmawiać z młodzieżą o tym, co się działo w powstańczej Warszawie.

Ponadto uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski przygotowali 128 specjalnych projektów historycznych dotyczących powstania. Podczas gali najlepsze z prac zostały nagrodzone. Pierwsze miejsce zajęło Technikum Teleinformatyczne w Szczecinie, którego uczniowie zrobili grę planszową, drugą nagrodę zdobył film edukacyjny Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, a na trzecim miejscu uplasował się Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym, którego uczniowie stworzyli 1500 medali dla żyjących powstańców. – Tak naprawdę wszystkie projekty były interesujące i młodzież pokazała, że potrafi ciekawie opowiadać o historii – zaznaczył dr Waldemar Brenda, wicedyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczystość w Teatrze Polskim uświetnił koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu Kasi Moś. Goście mogli także obejrzeć wystawę zdjęć z powstania autorstwa jego uczestnika Zbigniewa Grochowskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ratownicy na medal
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
By Polska była bezpieczna
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Po śladach polskich bohaterów
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Przysięga w Limanowej
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Honor weteranom misji!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ameryka daje wsparcie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WAM wraca po latach
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Ostatnia droga Pileckiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Broń Hitlera w rękach AK
Podróż po AWACS-ie
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO