moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Akcja Serce

Kolejną, trzecią już w tym roku Akcję Serce przeprowadziła załoga z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Morska Bryza transportowała zespół medyczny z kliniki w Aninie po trasie Warszawa – Wrocław – Warszawa.

Wczoraj w godzinach porannych do Dyżurnej Służby Operacyjnej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wpłynęło zadanie wsparcia zespołu transplantologów z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie w ramach Akcji Serce. Zgodnie z obowiązującymi procedurami niezwłocznie wytypowano załogę i przygotowano do lotu samolot M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. O godzinie 11.45 samolot dowodzony przez kpt. pil. Przemysława Jabłońskiego wystartował z lotniska w Babich Dołach i sześćdziesiąt cztery minuty później lądował na lotnisku Okęcie. Po przyjęciu na pokład personelu medycznego, o godzinie 13.44, transportowo – desantowa Bryza wystartowała do Wrocławia, gdzie lądowała o 14.52. Start w drogę powrotną z przeznaczonym do przeszczepu z organem nastąpił o 19.55, a lądowanie w Warszawie o 20.57, po czym zespół transplantologów niezwłocznie udał się do oczekującego na przeszczep pacjenta w Aninie. Niestety, obowiązuje przepisy lotnicze, szczegółowo normujące m.in. czas wykonywania lotu uniemożliwiły załodze powrót na macierzyste lotnisko jeszcze tego samego dnia. Start z Okęcia nastąpił więc dziś o godzinie 9.00 i o 10.23 samolot wylądował w Babich Dołach.

*****

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w akcji „Serce” od wielu lat. Zadanie tego typu załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonywała już trzeci razy w tym roku. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu Akcji Serce uczestniczą załogi samolotów Bryza.

*****

W 2018 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom 19 razy, z czego 16 przypada na 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego (8 i 33 Bazę Lotnictwa Transportowego), a 3 na Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Tekst: kmdr ppor. Marcin Braszak

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Śmierć w sercu Azji
Prezydent RP o szczycie NATO
Paliwowy krwiobieg NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Szerszeń z Sochaczewa
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Vespa Battle Challenge
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Przełomowe zdolności artylerzystów
Zatrzymać drona
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Dronowy kierunek przyszłości
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Gotowi na zmiany na polu walki
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Mundur w paczkomacie
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Drony na Legii
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Żywią i bronią
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Domek Pilota w LAW otwarty
Ostatnia niedziela…
Mundur i bokserskie rękawice
PKW Irak zostaje w Jordanii
Sztuka tworzenia kryptonimu
USA znów uderzyły w Iran
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Podróż w ciemność
Pieta Michniowska
Twarzą w twarz
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
NATO liczy wydatki przed szczytem
Wsparcie ma znaczenie
Piksele prawdy w morzu fałszu
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Tropem tajemnic z przeszłości
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Zbrodnicza farsa
Barakudy z Polski
Bez zmian w emeryturach
NATO zwiększy produkcję broni
PIRX-1 na orbicie
Przełomowe porozumienie
Polski wkład w operację „Overlord”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Miliardy na obronność
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Wielki sukces podchorążych z AMW
Studenci w koszarach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO