moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorąży z WAT-u najlepszy w konkursie UE

Moduł e-learningowy, esej, potem jego prezentacja, a na koniec konkurs wiedzy. Te kilka etapów musiał zaliczyć  st. kpr. pchor. Kacper Kasprzak, student IV roku Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT, uczestnik 4. edycji olimpiady wiedzy o polityce bezpieczeństwa i obrony UE. W finałowej rozgrywce polski podchorąży pokonał 38 studentów z 15 krajów.

Olimpiada Wiedzy o Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony UE (Common Security and Defence Policy) odbywa się co dwa lata. Jej organizatorem jest zawsze kraj, który aktualnie przewodzi Unii Europejskiej. Organizatorem 4. edycji konkursu była Bułgaria. Jak dotąd w olimpiadzie nie brał udziału żaden z podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej. – Tym razem postanowiliśmy zgłosić swojego kandydata, bo od ubiegłego roku aktywnie działamy w ramach inicjatywy Współpracy Wojskowych Uczelni Unii Europejskiej, zwanej Erasmusem Wojskowym – mówi płk dr inż. Mariusz Gontarczyk, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej WAT.

Inicjatywa ta ma na celu wymianę przyszłych oficerów wojskowych – podchorążych, ale także nauczycieli i instruktorów biorących udział w akademickim etapie edukacji i szkolenia w ramach sił zbrojnych państw członkowskich. Tylko w ubiegłym roku kilkunastu podchorążych WAT-u uczestniczyło w różnych wydarzeniach – o charakterze sportowym, edukacyjnym, a także kulturalnym – organizowanych przez uczelnie wojskowe państw Unii Europejskiej.

Rok przygotowań

Do konkursu wiedzy uczelnia zgłosiła st. kpr. pchor. Kacpra Kasprzaka, studenta IV roku Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT. Przygotowania do olimpiady podchorąży zaczął na rok przed jej rozpoczęciem. – Temat olimpiady był ciekawy, aczkolwiek tymi zagadnieniami nie interesuję się na co dzień. Dlatego zacząłem sporo czytać, korzystając chociażby z dokumentów i publikacji wydawanych przez Komisję Europejską – zaznacza pchor. Kasprzak.

By lepiej przygotować studenta do olimpiady, przedstawiciele WAT-u zdecydowali też o wysłaniu go na szkolenie do Grecji. – Kurs w Atenach „Common Security and Defence Policy” obejmował zagadnienia dotyczące między innymi globalnej strategii UE w sprawie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, procedur reagowania kryzysowego UE, a także roli instytucji zajmujących się realizowaniem tej polityki – mówi podchorąży Wojskowej Akademii Technicznej.

Ostatecznie w olimpiadzie wzięli udział studenci z ponad 70 europejskich wojskowych uczelni. Ich pierwszym zadaniem było zaliczenie e-learningowego modułu poświęconego tematowi olimpiady. Ci, którzy to zrobili, mogli przejść do drugiego etapu – czyli napisania eseju na jeden z podanych przez organizatorów temat. – Ja wybrałem temat dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Na napisanie pracy mieliśmy trzy miesiące. Moja praca, w języku angielskim i licząca około 30 stron, powstała w nieco ponad miesiąc. Przedstawiłem w niej obecny stan wiedzy na ten temat, wyzwania i problemy, jakie w tej dziedzinie definiuje Unia Europejska – mówi pchor. Kasprzak.

Polak na podium

Autorzy najlepszych prac, w sumie 38 studentów z 22 uczelni i 15 krajów, zostali zaproszeni na finał do Bułgarii. Odbył się on w Vasil Levski National Defence University i przebiegał w kilku etapach. Na początek studenci w ciągu dziesięciu minut musieli przedstawić komisji krótką prezentację swoich prac. Potem czekał na nich konkurs wiedzy. Najpierw wojskowi studenci w zespołach międzynarodowych odpowiadali na 25 pytań specjalistycznych. Siedem osób z najlepszymi wynikami zakwalifikowało się do następnego etapu. – Czekało na nas 15 pytań. Po kolei wyświetlały się one na ekranie, a my mieliśmy dwie minuty na odpowiedź – mówi pchor. Kasprzak.

Płk Gontarczyk, który był obecny podczas finału przyznaje, że pytania nie były łatwe. – Były bardzo szczegółowe i myślę, że większość z obecnej publiczności miałaby problem z odpowiedziami. Nie było tu miejsca na przypadek, albo się znało odpowiedź, albo nie. Nasz podchorąży poradził sobie świetnie – mówi pułkownik.

W ostatecznej kwalifikacji zwycięzcą olimpiady został polski podchorąży. – To wydarzenie bez precedensu w historii polskiego szkolnictwa wojskowego. Zwycięskie trofeum zagości w naszym kraju na najbliższe dwa lata, co niewątpliwie wpłynie pozytywnie na wizerunek Polski na arenie międzynarodowej – mówił Aleksander Skrzypek, główny specjalista ds. współpracy międzynarodowej w Departamencie Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. Podobnego zdania jest płk Gontarczyk. – Zwycięstwo studenta to doskonała promocja naszej Akademii. Dopiero od jakiegoś czasu jesteśmy obecni w wojskowym Erasmusie, może jeszcze nie wszyscy o nas wiedzieli? Kacper rozsławił naszą uczelnię w Europie. Był zdeterminowany i bezkonkurencyjny – mówi płk Gontarczyk.

Sam zwycięzca cieszy się z wygranej, bo dla niego to dowód, że wysiłek włożony w przygotowania się opłacił. Ale poza zdobyciem nowej wiedzy, równie ważne dla pchor. Kasprzaka są nawiązane kontakty międzynarodowe. – Miałem okazję spotkać przyszłych oficerów z całej niemal Europy, w tym Austrii, Słowacji, Francji. To dla mnie bezcenne, bo być może kiedyś, już jako oficerowie, spotkamy się na zawodowej drodze – mówi pchor. Kasprzak.

Praca podchorążego z WAT-u, razem z pozostałymi dziewięcioma najlepszymi pracami, zostanie opublikowana w zbiorczym wydawnictwie Unii Europejskiej. Przechodnie trofeum dla zwycięzcy zostanie wkrótce przekazane na ręce rektora -komendanta WAT i wyeksponowane w budynku Sztabu Akademii.

Paulina Glińska

autor zdjęć: płk Mariusz Gontarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
By Polska była bezpieczna
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
„Ryś” z laserem
Abramsy w pętli
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Piedimonte – samobójcza misja
Cień atomowej zagłady
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nie szpital, a instytut
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO