moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Alarm bojowy dla ułanów

Zajęcia zintegrowane są najlepszą formą sprawdzenia przygotowania żołnierzy do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem.


W 12 Brygadzie Zmechanizowanej wyszkolenie żołnierzy jest zawsze priorytetem. Dowodem tego były zajęcia zintegrowane 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich. W dniach 22-24 maja pod okiem kierownika zajęć – podpułkownika Piotra Balona pododdziały 2 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej realizowały zagadnienia taktyczne oraz ogniowe w oparciu o infrastrukturę szkoleniową garnizonu Stargard.

W ramach pierwszej części zajęć żołnierze batalionu ćwiczyli zagadnienia taktyczne polegające na rozpoznaniu drogi marszu i rejonu ześrodkowania oraz na reagowaniu przez pododdział na różnego rodzaju incydenty. Zweryfikowani zostali również dowódcy wszystkich szczebli w zakresie stawiania zadań.

Podczas drugiej części zajęć głównym zagadnieniem taktycznym była obrona, kontratak oraz luzowanie pierwszorzutowych kompanii przez odwodowe pododdziały. W wyniku intensywnie prowadzonej walki kompania logistyczna otrzymywała zadania uzupełniania środków bojowych. Zgodnie z zaplanowanym scenariuszem logistycy realizowali konwoje, na które przeciwnik wykonywał ataki, natomiast kompania wsparcia osłaniała 2 kompanię zmotoryzowaną, która była poddana ocenie poziomu wyszkolenia – co stanowiło główny cel zajęć zintegrowanych. Zasadniczym zadaniem kompanii dowodzenia było rozwinięcie stanowiska dowodzenia oraz zmiany jego położenia w wyniku działań przeciwnika.

- Siła batalionu tkwi w doskonałym połączeniu i współdziałaniu poszczególnych pododdziałów. Ponadto, aby efektywnie wykorzystać siłę rażenia pododdziałów bojowych, należy w pierwszej kolejności właściwie wykonać manewr taktyczny. Podczas 3-dniowych zajęć wykonaliśmy szereg zadań taktycznych i ogniowych łącząc je w jedną spójną całość – podsumował dowódca 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich podpułkownik Piotr Balon.

Tekst: por. Bartłomiej Kulesza/ 12 BZ

red. PZ

autor zdjęć: por. Bartłomiej Kulesza/ 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Bursztynowy wstrząs
„Kryzys” na AWL-u
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Marynarz w koreańskim tyglu
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
WAM coraz bliżej Łodzi
Od cyberkursu po mundurówkę
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Systemy antydronowe poszukiwane
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Strykery w akcji
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Początek wielkiej historii
Bieg ku pamięci bohaterów
Zbrodnia bez kary
Zbrodnia i kłamstwo
Nauki i nauczki z Afganistanu
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Wicepremier apeluje o jedność
Świat się zbroi na rekordową skalę
Kluczowe 30 dni
SAFE staje się faktem!
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Mundury noszą ludzie
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Czołgi poszły w las
Pościg Leopardów
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Powrót WAM-u
Natarcie w deszczu
Wyścig Stalina
Szef MON-u na Defence24 Days
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Kosmiczne oko armii
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Wypadek w PKW UNIFIL
Syndrom Karbali
Rzeźnik w rękach GROM-u
Adaptacja i realizm
Medyczne centrum w Krakowie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
NATO i USA o Iranie
Ostrosz zamiast Mureny
Czekając na czołgi
Jest nowy szef BBN
Groźny incydent w Libanie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Lekcja 3 Maja
Mosty nad Narwią
Australijską armią będzie dowodzić kobieta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO