moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi tłoczą krew do systemu

26 maja br. w ramach długofalowej akcji KRWIOOBIEG TERYTORIALSA na terenie pięciu województw przeprowadzone zostaną zbiórki krwi.

Główne wydarzenia odbędą się w Białymstoku, Ciechanowie, Lublinie, Olsztynie i Rzeszowie, gdzie terytorialsi będą osobiście zachęcać do oddawania krwi. Zbiórce krwi towarzyszyć będą minifestyny rodzinne organizowane wspólnie z innymi służbami mundurowymi. Rozstawione zostaną tzw. białe miasteczka, w wyznaczonych miejscach będzie można wykonać podstawowe badania zdrowotne takiej jak EKG, badania poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego – jednym z głównych założeń KRWIOOBIEGU TERYTORIALSA jest bowiem propagowanie idei zdrowego stylu życia. Krwioobieg Terytorialsa to również propagowanie idei transplantacji w ramach kampanii „Twoje TAK ma znaczenie”.

Program wydarzeń mających miejsce w każdym mieście obejmuje także zajęcia z nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacje uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Ponadto tego dnia będzie można spotkać się i porozmawiać z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz z kombatantami Armii Krajowej.
Cel akcji jest jeden: propagować ideę krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Szczegóły wydarzeń organizowanych przez brygady OT:

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej zbiórkę krwi realizować będzie w godz.: 15:00 – 18:00 na Stadionie Lekkoatletycznym BOSIR w Białymstoku i tam też odbędą się główne wydarzenia. Brygada dodatkowo będzie prowadziła zbiórkę w regionalnych RCKiKach w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i Hajnówce. Oprócz wydarzeń zaplanowanych w ramach ogólnopolskiego programu, na uczestników tego wydarzenia czeka m.in. Bieg Krasnala – zorganizowany dla dzieci do 10 r. życia, w ramach konkursów rodzinnych.

2 Lubelska Brygada OT organizuje swe wydarzenie w godz. 14:00 – 18:00 na Placu Litewskim w Lublinie, dodatkowo krew będzie można oddać w RCKIKach w Puławach, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Chełmie, Lubartowie i Białej Podlaskiej. Brygada ta, w planowanych wydarzeniach uwzględniła również element oddania czci mamą – poprzez występ dzieci z przedszkola nr 87 w Lublinie.

3 Podkarpacka Brygada OT zbiórkę krwi i główne wydarzenia organizuje na Bulwarach Rzeszowskich, swe wydarzenia zaplanowała w godz. 9:00-15:00. Krew będzie można oddać także w lokalnych RCKiKac w Rzeszowie, Stalowej Woli, Dębicy, Przemyślu i Sanoku. Również w tej brygadzie pojawi się wiele atrakcji towarzyszących temu wydarzeniu.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT wydarzenia organizuje w godz.: 9:00 – 15:00 na Plaży Miejskiej nad Jeziorem Ukiel w Olsztynie i to właśnie tam odbędą się wszystkie przedsięwzięcia.

5 Mazowiecką Brygadę OT znaleźć tego dnia będzie można na Placu Jana Pawła II w Ciechanowie, w godz. 10:00 – 15:00. Oprócz zbiorki krwi i wydarzeń zawartych w programie, w wydarzeniu będzie brał udział również klub motocyklowy „Stell Rozes MC Ciechanów”.

O projekcie KRWIOOBIEG TERYTORIALSA

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości osób gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych. Realizacja projektu wpłynie również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczyni się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

W ramach projektu planowane jest zwiększenie liczby honorowych dawców krwi o 2 000 każdego roku, co oznacza, że do systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa wpłynie dodatkowe 1 000 litrów krwi rocznie. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi będzie pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W zakresie transplantologii w ramach projektu planuje się dotrzeć do 100% żołnierzy WOT z informacją dotyczącą świadczeń woli dawców narządów.

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii lekkiej piechoty jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, będzie on też odpowiadał za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizację akcji alarmowych. Dodatkowo będzie on też organizował współpracę z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za idę krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: DGW; grafika DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Śmierć w sercu Azji
Litwini z polskimi Gromami
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Łączą nas wspólne cele
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Od eksperymentu do elity NATO
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Wsparcie ma znaczenie
Powitanie F-35 z Polską
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Najzdrowsi z najtwardszych
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Czerwieńsze będą…
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Koszykarskie widowisko
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Generał z cienia
Drugi dom efów
Podróż w ciemność
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Nowy Grot zatwierdzony
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Biało-czerwona na Monte Cassino
Polski wkład w operację „Overlord”
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Równanie z „Iksem”
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Uniforms Are Worn by Real People
Wielka gra na ukraińskim froncie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Ruszyły największe targi obronne
Marsz prawdę ci powie
Krok w stronę pokoju
Groźny incydent w Libanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Jego ofiara – nasza pamięć
Bez zmian w emeryturach
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Kraków zaprosił weteranów
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Sojusz kontra drony
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO