moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Operatorzy Warmate'ów

Przez dwa tygodnie dziesięciu żołnierzy – pięciu z jednostek operacyjnych oraz pięciu z wojsk obrony terytorialnej – szkoliło się z obsługi dronów uderzeniowych Warmate. Po zdaniu egzaminu z bojowego ich użycia, dziewięciu z nich zostało pierwszymi w Wojsku Polskim certyfikowanymi operatorami tego sprzętu. Kolejne kursy operatorskie już za kilka tygodni.

Produkowane przez polską firmą WB Electronics bezzałogowce Warmate (Drony Uderzeniowe Krótkiego Zasięgu – DUKZ) to konstrukcja typu kamikadze, czyli taka, która atakuje cel rozbijając się o niego i rażąc go umieszczoną z przodu głowicą bojową. Na mocy podpisanej 20 listopada ubiegłego roku umowy o wartości 100 mln zł, wojsko otrzyma do końca 2018 roku aż tysiąc Warmatów – czyli sto zestawów po 10 dronów każdy.

Pierwsza partia systemów trafiła już do wojska. Producent przekazał ją 19 grudnia 2017 roku (ani armia, ani firma nie ujawniły ile zestawów dokładnie), do 3 Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie, skąd urządzenia trafiły do operatorów sił specjalnych. Komandosi mieli między innymi opracować taktykę ich użytkowania oraz program szkolenia dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

W połowie kwietnia br. za sterami Warmatów wreszcie „zasiedli” żołnierze z innych rodzajów wojsk. Przez dwa tygodnie (od 12 do 26 kwietnia) na jednym z poligonów, dziesięciu wojskowych – pięciu z jednostek operacyjnych oraz pięciu z wojsk obrony terytorialnej szkoliło się z ich obsługi pod okiem inżynierów i trenerów dostawcy systemu.


Film: WOT

Kurs zakończył się egzaminem. – To było użycie drona uzbrojonego w głowicę bojową, podczas którego żołnierz musiał naprowadzić Warmate'a na cel i zaatakować go – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. – Szkolenie z wynikiem pozytywnym ukończyło dziewięciu z dziesięciu kandydatów na operatorów. Uzyskali oni uprawnienia do obsługi i naprowadzania bojowego DUKZ. Najlepszy wynik uzyskali ex aequożołnierz pełniący terytorialną służbę wojskową oraz żołnierz zawodowy z innego rodzaju sił zbrojnych – wyjaśnia. Rzecznik DWOT dodał, że egzamin operatorski pozytywnie zdali wszyscy terytorialsi.

Jak podkreśla ppłk Pietrzak już za kilka tygodni rozpocznie się kolejny kurs operatorów Warmate, w którym wezmą udział żołnierze z jednostek operacyjnych i wojsk obrony terytorialnej. Wojskowi którzy osiągną w nich najlepsze wyniki będą mogli zostać instruktorami DUKZ. Pierwszymi jednostkami, do których trafią drony Warmate będą brygady WOT na ścianie wschodniej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze

~wvs
1526687460
To jest dosyc droga zabawka, $25,000 za sztuke?
95-E2-42-26

Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lotnicy i Bayraktary z misją w Turcji
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Dziki zachód na wschodzie II RP
Morze ruin, na których wyrosło życie
Siedząc na krawędzi
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Nie walczymy z powietrzem
Olympus in Paris
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Kluczowy partner
„Popcorny” niemile widziane
Generacje obok siebie
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Kwalifikacja po raz szesnasty
Atak na cyberpoligonie
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Symulator w nowej odsłonie
Premier: bezpieczeństwo przede wszystkim!
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Turecki most nad Białą Lądecką
Najnowsze Abramsy dla polskiej armii
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Na zawsze w naszej pamięci
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Zmiany w prawie 2025
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Bezpieczeństwo na Bałtyku
Znaki do zmiany. Ze względu na tradycję i bezpieczeństwo
Starty na medal w short tracku, biegach narciarskich i snowboardzie
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Zawiszacy na ratunek
Dzieci ze Stronia Śląskiego mają nowe przedszkole
Ratownicy pod presją czasu
Granice są po to, by je pokonywać
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Wojsko wraca do Gorzowa
Rozgryźć Czarną Panterę
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Polska w gotowości
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Czworonożny żandarm w Paryżu
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Hub w Rzeszowie pod parasolem ochronnym
To nie mogło się udać, ale…
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Wojsko potrzebuje lotnisk
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Trump ogłasza złotą erę Ameryki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO