moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Guardian Angel

Począwszy od poniedziałku 12 marca, przez tydzień żołnierze przygotowujący się do realizacji zadań w ramach VIII zmiany PKW RSM Afganistan biorą udział w kursie strzeleckim pod kryptonimem Guardian Angel. 

Kurs prowadzony jest przez instruktorów z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego. Szkolenie rozpoczęło wykładem, w czasie którego żołnierze zapoznani zostali ze zdarzeniami typu insider threat (zagrożenie wewnętrzne) czyli niespodziewanego kontaktu ogniowego.

"Głównymi zadaniami na teatrze działań będzie ochrona doradców w trakcie pracy z przedstawicielami afgańskich sił bezpieczeństwa. Działania te będą realizowane w wąskich korytarzach i pomieszczeniach, dlatego umiejętność opowiedzenia celnym ogniem w możliwie najkrótszym czasie jest kluczowa” – mówi dowódca plutonu ochrony porucznik Tomasz Cyga.

W kolejne dni kursanci spędzili na strzelnicach, gdzie realizowali dynamiczne strzelania sytuacyjne na krótkim dystansie ze zmianą broni z głównej na zapasową.

Szkolenie pokazało żołnierzom, jakich sytuacji niebezpiecznych mogą się spodziewać podczas realizacji zadań na teatrze działań. Kluczowym jest wytrenowanie takich zachowań i procedur, ażeby w chwili zagrożenia każdy potrafił odeprzeć tego rodzaju atak.

VIII zmiana PKW RSM Afganistan rozpocznie realizacje swoich zadań mandatowych poza granicami kraju już w połowie maja.

Tekst: archiwum 17WBZ

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


„wGotowości” rusza pełną parą!
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Together on the Front Line and Beyond
Czas na oświadczenia majątkowe
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Przemyślany każdy ruch
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Desant w Putlos
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Zagrzmiały K9 Thunder
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Walka o pierwszą dziesiątkę
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Outside the Box
Piekło „Pługa”
Koniec olimpijskich zmagań
Focus of Every Move
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Medycyna i wojsko łączą siły
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Gala MMA coraz bliżej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Kosmiczny nadzór
Kierunek Rumunia
„Jaskółka” na Bałtyku
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Wojsko nadal na Horyzoncie
Oficer od drona
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Cios w serce reżimu
Sprintem do bobsleja
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Borsuki, ognia!
METS po nowemu
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Morskie koło zamachowe
Oko na Bałtyk
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Debiut ogniowy Borsuków
Przeprawy na Odrze
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO