moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza ćwiczenie Allied Spirit VIII

Ponad 1200 żołnierzy i kilkaset jednostek specjalistycznego sprzętu wojskowego z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, 1 Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód z Elbląga, 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina, 1 Pułku Saperów z Brzegu i 100 Batalionu Łączności z Wałcza rozpoczyna międzynarodowe ćwiczenie „Allied Spirit VIII”, które odbywa się na terenie amerykańskiej bazy wojskowej w Hohenfels (południowo-wschodnie Niemcy).

– Pierwszy etap ćwiczenia rozpoczął się 13 stycznia i trwał kilka dni. Było to przemieszczenie się transportem kolejowym i kolumnami kołowymi na odległość prawie 800 kilometrów w głąb Niemiec. Zadanie wykonane zostało bardzo dobrze – powiedział oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej porucznik Bartłomiej Kulesza. W sumie 12 Brygada Zmechanizowana do Hohenfels wysłała ponad 300 sztuk specjalistycznego sprzętu wojskowego: od pojazdów terenowych przez samochody ciężarowe i Rosomaki oraz ciężki sprzęt inżynieryjny.

Błękitna Brygada ze Szczecina podczas ćwiczenia „Allied Sprit VIII” dowodzi wielonarodową kwaterą brygady. Sprawdzi między innymi swoją zdolność do planowania, kierowania i realizacji procesu zabezpieczenia logistycznego z uwzględnieniem podległych sił międzynarodowych. Wszyscy uczestnicy zdobywają doświadczenie w ramach wielonarodowego wysiłku. W sumie około 4000 tysiące żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady, Danii, Czech, Albanii, Włoch, Rumunii i Litwy wspólnie ćwiczy wzmacniając interoperacyjność wśród sojuszników w NATO i jej kluczowych partnerów.

Ćwiczenie „Allied Spirit VIII” to pierwsze z serii ćwiczeń międzynarodowych, w jakich główną rolę pełnić będą jednostki 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. To przygotowanie się do najważniejszego ćwiczenia jakim jest „Anakonda 18”, gdzie 12 Dywizja będzie głównym ćwiczącym związkiem taktycznym.

Tekst: mjr Marcel Podhorodecki

red. PZ

autor zdjęć: por. Bartłomiej Kulesza

dodaj komentarz

komentarze


„Ślązak” w warsztacie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Patrol z Syriusza
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Historyczny triumf terytorialsa
NATO coraz silniejsze
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Program „Narew” się rozkręca
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Lasery dla polskiego wojska
Buty żołnierzy po nowemu
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Początek wielkiej historii
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Szkoła pilotów FPV
Ćwiczą, aby bronić granicy
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Akcja młodego terytorialsa
Testy autonomicznego Black Hawka
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Fińska armia luzuje rygory
Francuski most na Odrze
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
A może studia na WAT?
Nie tylko błękitne berety
Psiakrew, harmata!
Ratunek na szczycie
Piekło „Pługa”
Prototyp E-7 dla USAF
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zostać pilotem Apache’a
Borsuki wyszły w pole
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Polski sukces w Duńskim Marszu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Pierwsze K9 w Braniewie
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Sztuka spadania
Wypadek w PKW UNIFIL
Czas nadziei, czas pokoju
Polsko-estoński sojusz
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Daglezja bez tajemnic
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Polska buduje przewagę w kosmosie
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
PKW Irak ewakuowany
Syndrom Karbali
Debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO