moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko kupuje Pająki

Polskie wojsko chce kupić zautomatyzowany system komputerowy o kryptonimie „Pająk”, który będzie służył do gromadzenia, przetwarzania i dystrybucji danych rozpoznawczych, zbieranych m.in. przez pododdziały zwiadu, drony czy samoloty. W przetargu ogłoszonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON mogą uczestniczyć wyłącznie firmy kontrolowane przez Skarb Państwa.

Jeśli nie w czasie rzeczywistym, to maksymalnie w kilka minut – taka jest podstawowa idea działania zautomatyzowanego systemu do zbierania, gromadzenia, przetwarzania i dystrybucji danych rozpoznawczych. Jak działa system? W dużym skrócie – niczym sieć komputerowa. Jej centrum stanowi pewnego rodzaju serwerownia, która korzystając z kilku rodzajów środków łączności, m.in. satelitarnej i radiowej, zbiera z określonego rejonu dane rozpoznawcze wysyłane np. przez drony zwiadowcze. Następnie informacje – po ich analizie i obróbce – przekazuje do wybranych stanowisk dowodzenia.

W tego typu systemy wyposażone są obecnie wszystkie przodujące armie na świecie. Polskie wojsko chce je dopiero wprowadzić do służby. Kilka dni temu przetarg na kupno takiego systemu, o kryptonimie „Pająk”, ogłosił Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Firmy zainteresowane udziałem w postępowaniu mogą się zgłaszać do 6 lutego.

Nie wszystkie podmioty zostaną dopuszczone do przetargu. Zgodnie z decyzją MON, w związku z występowaniem podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, będzie on prowadzony z pominięciem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Co więcej, w przetargu mogą wziąć udział wyłącznie przedsiębiorstwa kontrolowane – bezpośrednio lub pośrednio – przez Skarb Państwa.

Inspektorat Uzbrojenia MON nie ujawnia szczegółów technicznych poszukiwanego systemu. Wiadomo tylko, kiedy polskie wojsko chce je wprowadzić do służby. – Pierwszy komplet wyrobu ma być dostarczony do 30 czerwca 2020 roku, dwa kolejne do 30 czerwca 2021 roku, a trzy ostatnie do 30 czerwca 2022 roku – wyjaśnia ppłk Rober Wincencik, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WB Electronics

dodaj komentarz

komentarze


FORT Kraków otwarty
Medale na lodzie i śniegu
Pucharowy medal na desce
W cieniu dumy floty
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Przeprowadzka CSWOT-u
Amerykański szogun
Jak zbudować armię przyszłości
Dyrygent w mundurze
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Co dalej z Tarczą Wschód?
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Utraceni, lecz nie zapomniani
Maj polskich żywych torped
Medyczny impas
Piątka z czwartego wozu
Experience It Yourself
Co nowego w przepisach?
Waiting for the F-35
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW „Noteć” – koniec misji
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Premier wojenny
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
O bezpieczeństwie u prezydenta
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Ekstremalnie ważny cel
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Kierunek Rumunia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Człowiek, który sprzedał ciszę
To nie mogło się udać, ale…
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Good Morning, Orka!
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Partnerstwo Polski i Litwy
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Więcej mocy dla Orki
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Polskie MiG-i dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO