moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Doceń poświęcenie tych, którzy dbają o twoje bezpieczeństwo

„Dla Ciebie zginął żołnierz, policjant, strażak, a dla mnie tata” – to hasło nowej kampanii społecznej Fundacji Dorastaj z Nami, która opiekuje się dziećmi funkcjonariuszy poległych na służbie. Do końca roku w mediach będą emitowane spoty telewizyjne i radiowe mające przypominać o poświęceniu bohaterów w mundurach.

– Są ludzie, którzy na co dzień pełnią służbę, byśmy mogli spokojnie żyć – to żołnierze, policjanci, strażacy, ratownicy górscy. Niestety, czasami ponoszą najwyższą ofiarę. Najlepszą formą spłaty długu, jakie wobec nich mamy, jest pamięć o ich najbliższych, przede wszystkim o dzieciach – mówi prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami Magdalena Pawlak. Fundacja działa od siedmiu lat i przez ten czas pomogła już około 200 osobom (ponad 50 z nich to dzieci żołnierzy). Dostają one wsparcie edukacyjne, opiekę psychologa czy pomoc w planowaniu drogi zawodowej. Magdalena Pawlak przyznaje, że nikt nie zastąpi dziecku rodzica, ale fundacja stara się towarzyszyć mu w dorastaniu.

Kampania, której gasło brzmi „Dla Ciebie zginął żołnierz, policjant, strażak, a dla mnie tata”, rozpoczęła się w listopadzie. Do końca roku będzie można obejrzeć w telewizji i wysłuchać w radiu spoty przygotowane przez fundację. Wykorzystano w nich archiwalne nagrania informujące o wypadkach rodziców podopiecznych fundacji. Zza kadru lektor mówi: „Zmarli to dowódca zmiany i jego zastępca. Tym razem nie mieli szans, gdy wybuchła mina pułapka”. – Dla ciebie zginął żołnierz, a dla mnie tata – słychać głos dziecka.

Historie zmarłych bohaterów – rodziców podopiecznych fundacji – są opisane również na stronie internetowej www.dorastajznami.org. Jedna z takich opowieści dotyczy kaprala Andrzeja Zielkego. Nie chciał być „zwyczajnym” żołnierzem, który będzie pełnił służbę w jednostce. Marzył o akcjach specjalnych. Dlatego wyjechał na misję do Iraku. Zginął w 2004 roku podczas detonacji irackiej amunicji. Jego syn Patryk, uczeń I klasy technikum informatycznego, od 2011 roku jest pod opieką fundacji. Stypendium, jakie otrzymuje, przeznacza na zakup książek, pomocy szkolnych i dodatkowe zajęcia, na przykład korepetycje z matematyki. Patryk planuje jeszcze zakup nowego komputera. Ma także przyznane środki na terapię psychologiczną. – Jestem wdzięczna za pomoc, bo jest ona dużym wsparciem dla naszego domowego budżetu. I co bardzo ważne, mam także poczucie, że nie jestem sama – mówi Marzena Zielke.

Lidia Kordasz dowiedziała się o istnieniu Fundacji Dorastaj z Nami dopiero wtedy, gdy w czerwcu 2016 roku w wypadku samochodowym zginął jej mąż, ppłk Grzegorz Kordasz, zastępca komendanta 35 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Przez wiele lat, gdy on służył jako spadochroniarz i wyjeżdżał na misje (był w Kosowie, Iraku i dwukrotnie w Afganistanie), ona zajmowała się trójką dzieci. Gdy zabrakło ojca, zawalił się ich świat. Pod opiekę fundacji trafiła 23-letnia Patrycja, która na Uniwersytecie Śląskim studiuje grę na fortepianie, oraz 10-letni Michał, uczeń IV klasy szkoły muzycznej (najstarszy syn, Adrian, już pracuje). Dzięki wsparciu organizacji Michał może jeździć na obozy muzyczne (gra na fortepianie) oraz opłacić kurs języka angielskiego. Ma także zapewnioną pomoc psychologa (była bardzo potrzebna po śmierci taty). Patrycja przeznacza stypendium na akademik i wyjazdy na występy z akademickim chórem. – Dzieci mogą rozwijać swoje pasje. Z mojej pensji byłoby ciężko im to zapewnić – przyznaje Lidia Kordasz.

Dzieciom, które straciły rodziców, fundacja pomaga do 25. roku życia. Na każde dziecko przeznacza około 10 tys. zł rocznie. Emitowane w telewizji i radiu kampanijne spoty mają także zainteresować Polaków wsparciem dla rodzin żołnierzy, policjantów, strażaków poległych w trakcie służby. Informacje o tym, jak można im pomóc, znajdują się na stronie: www.dorastajznami.org.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze

~Katol Inkwizytor
1514184240
Nie jestem przekonany do tego ,by młodym ojcom zezwalać na udział w misjach.. .
A2-1F-78-CC
~wz.34
1514041440
Żołnierz nie ginie. - Tylko oddaje życie za ojczyznę
5C-8A-2D-BF

Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Podróż po AWACS-ie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Cień atomowej zagłady
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
By Polska była bezpieczna
Przysięga w Limanowej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Piedimonte – samobójcza misja
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Honor weteranom misji!
Ostatnia droga Pileckiego
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAM wraca po latach
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Pokazali bojowego ducha
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ratownicy na medal
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
NATO on Northern Track
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO