moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kombatanci na spotkaniu opłatkowym

Tak jak wy czerpaliście siłę ze swoich poprzedników: powstańców i legionistów, tak my czerpiemy ją z Was – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas świątecznego spotkania dla weteranów walk o niepodległość. Do Warszawy przyjechało prawie dwustu kombatantów. Goście przełamali się opłatkiem i wysłuchali koncertu kolęd.

Spotkanie odbyło się w jednej z sal katedry polowej Wojska Polskiego. Aby przełamać się opłatkiem, przyjechali działacze związków i stowarzyszeń kombatanckich z całej Polski, weterani walk o niepodległość, ofiary represji komunistycznych, sybiracy, żołnierze wyklęci, byli więźniowie polityczni. – Życzę Wam, szanowni kombatanci, abyście byli z nami jak najdłużej, dzielili się Waszymi wartościami i Waszym sercem – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który zaprosił weteranów.

Podczas wystąpienia przypomniał kolędę napisaną po Powstaniu Warszawskim. Opowiada ona, że wśród osób składających cenne dary Dzieciątku był powstaniec, który oddał serce. – To najpiękniejszy dar, jaki można przekazać. Wy też go składaliście, walcząc o naszą wolność i niepodległość – mówił Kasprzyk. Dodał też, że tak jak dzisiejsi kombatanci czerpali siłę ze swoich poprzedników: powstańców i legionistów, tak my dziś czerpiemy ją z ich dokonań. – Jesteście Rzeczypospolitej i nam potrzebni – zakończył szef UdsKiOR.

Z kolei senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podkreślała, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o polskich weteranach, ponieważ przez wiele lat nie byli oni należycie honorowani. – Cieszę się, że spędzam ten świąteczny czas z Wami i życzę, abyśmy w przyszłym roku spotkali się w tym samym gronie – mówił Bartłomiej Grabski, wiceminister obrony. Natomiast Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, w liście do kombatantów życzył im zdrowia, sił i optymizmu, akcentując, że to ich poświęceniu zawdzięczamy wolność ojczyzny.

Obecni uczcili minutą ciszy kolegów, którzy odeszli w ostatnim roku, a Józef Guzdek, biskup polowy WP, odmówił modlitwę za wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę. Potem kombatanci i goście przełamali się opłatkiem. – Jestem na takim spotkaniu po raz drugi i uważam, że to wspaniała okazja, aby zobaczyć dawnych kolegów, tym bardziej że nie zostało nas już zbyt wielu – mówił 91-letni mjr Ireneusz Hurynowicz, żołnierz 6 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Weterani walk o niepodległość wysłuchali także koncertu kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Polski wkład w operację „Overlord”
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Pilny apel o rakiety do Patriotów
Równanie z „Iksem”
Przełomowe zdolności artylerzystów
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Królowa wspinaczki kończy karierę
Podróż w ciemność
NATO liczy wydatki przed szczytem
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
PKW Irak zostaje w Jordanii
Od dronów po lufy armatnie
USA znów uderzyły w Iran
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Prezydent RP o szczycie NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Airbus A330 MRTT
Wsparcie ma znaczenie
Ważne decyzje w Brukseli
SKON o budżecie MON-u
Poznański gen wolności
Przełomowe porozumienie
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Apetyt Smoka rośnie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Promocja oficerska na WAT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Domek Pilota w LAW otwarty
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
„Iks” nasz powszedni
Miliardy na obronność
Niebo bez dominacji
Anglicy znów uciekną z obozu
Priorytety na szczyt NATO
Zatrzymać drona
Zbrodnicza farsa
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Bez zmian w emeryturach
Śmierć w sercu Azji
Nadchodzą zmiany
Sojusznicza medycyna pola walki
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Tropem tajemnic z przeszłości
Szermierze i pięściarki na podium
US Army zaprasza do świętowania
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Na straży odporności Polski
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Orka dobiła do brzegu
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Barakudy z Polski
NATO zwiększy produkcję broni
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO