moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strzelnica w każdym powiecie? To strzał w dziesiątkę!

Wybudowanie lub odnowienie 300 strzelnic w całym kraju to niezwykle ambitne plany resortu obrony. Dzięki nim Polska będzie się mogła pochwalić jedną z najlepszych w Europie infrastruktur strzeleckich. Ale program „Sokół – Strzelnica w powiecie” jest przede wszystkim bardzo potrzebny. Zarówno żołnierzom zawodowym, jak i organizacjom proobronnym. Jako były żołnierz i instruktor w szkole o profilu mundurowym mogę zapewnić, że projekt budzi ogromne zainteresowanie i odpowiada społecznemu zapotrzebowaniu. 

„Sokół – Strzelnica w powiecie” ma zahamować regresję procesu szkolenia strzeleckiego, która rozpoczęła się od likwidacji szeregu obiektów strzelniczych w latach 90. ubiegłego wieku. Ministerstwo Obrony Narodowej chce uruchomić w każdym powiecie strzelnicę, z której będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani strzelectwem. W całej Polsce zostanie otwartych 300 obiektów tego rodzaju. Na te plany resort obrony przeznacza ponad kilkadziesiąt milionów złotych. Program rozpocznie się 1 stycznia 2018 roku. Za realizację akcji „Sokół – Strzelnica w powiecie” odpowiada wiceminister Michał Dworczyk.

Niestety, likwidacja ogólnodostępnych strzelnic wpłynęła na poziom szkolenia Wojska Polskiego. Nie jest tajemnicą, że niektóre jednostki wojskowe nie mają tego typu infrastruktury szkoleniowej. Ich żołnierze nierzadko muszą pokonywać wiele kilometrów do miejsc, w których mogą prowadzić zajęcia strzeleckie. Chociażby z tego powodu uważam, że program „Sokół – Strzelnica w powiecie” jest przedsięwzięciem bardzo potrzebnym. Według mnie, byłego żołnierza i instruktora w szkole o profilu mundurowym, to także bardzo ambitne plany. MON chce bowiem wybudować i rewitalizować kilkaset strzelnic w całym kraju. Dzięki temu Polska będzie mogła się pochwalić jedną z nowocześniejszych infrastruktur strzeleckich w Europie.

Warto podkreślić, że strzelnice mają służyć i wojsku i społeczeństwu. Wojsko Polskie rozwija obecnie nowy rodzaj sił zbrojnych – wojska obrony terytorialnej. W każdym powiecie ma być zlokalizowana jedna kompania tej formacji. Strzelnice w każdym powiecie wkomponują się więc w system szkolenia tych jednostek.

Ale ze strzelnic będą mogli korzystać także inni. Obiekty te mają być otwarte dla każdego, kto będzie chciał szkolić się w zakresie strzelectwa i będzie zainteresowany zdobyciem umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią. Jest to szczególnie ważne dla młodzieży uczącej się w klasach wojskowych lub będących członkami organizacji proobronnych, gdzie szkolenie strzeleckie jest podstawowym szkoleniem wojskowym.

W latach ubiegłych w Polsce zlikwidowano ponad 100 strzelnic wojskowych. Wiele innych, na przykład Ligi Obrony Kraju czy sportowych, zamknięto ze względu na niespełnianie wymogów technicznych lub braku środków finansowych na ich utrzymywanie. Cieszy więc, że Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o budowie nowych strzelnic i rewitalizowanie istniejących. Jest to krok w dobrym kierunku, na drodze budowy szeroko rozumianego potencjału obronnego naszego kraju.

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński , były oficer JWK w Lublińcu

dodaj komentarz

komentarze

~Kamil
1534830960
Bardzo dobry pomysł! Strzelnica powinna być nawet w każdej gminie nie tylko powiecie. Chodzę do ProGun i widzę, ile ludzi jest chętnych na naukę strzelectwa. na szkolenie w najbliższym czasie ciężko o miejsca.
A2-F5-D8-6C
~Gość
1513283160
Ambitne słowa: "Warto podkreślić, że strzelnice mają służyć i wojsku i społeczeństwu". Zwłaszcza wyraz społeczęnstwu. Już widzę dostępnośc strzelnic dla Kowalskiego kiedy w kolejce ustawią się: wojsko, policja, klasy mundurowe, stowarzyszenia i organizacje proobronne. Kiedy pierwszy raz usłyszłem o akcji pomyślałem że projekt jest podobny do boisk orlików ale im dalej w las tym jaśniej ukazywane są intencje fundatorów (czyli nas - społeczeństwa). Kiedy wspomina się o strzelnicach mówi się przede wszystkim o służbach, Kowalski i Nowak jak zwykle obejdą się smakiem.
D8-1C-40-F4

Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO on Northern Track
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zachować właściwą kolejność działań
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO