moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Autosan sprzedaje autobusy do Niemiec

Autobusy elektryczne wyprodukowane przez Autosan, firmę wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, trafią do Niemiec w pierwszym kwartale 2018 roku. To pierwszy od lat eksportowy kontrakt dla tej firmy. Spółka z Sanoka w ostatnich kilku miesiącach sprzedała ponad 100 autobusów.

Autosan sprzedał cztery 12-metrowe, niskopodłogowe, klimatyzowane autobusy Sancity 12 LF. Kontrakt zakłada możliwość rozszerzenia sprzedaży do 12 sztuk. – To pierwszy kontrakt obejmujący w pełni ekologiczne autobusy elektryczne – zaznacza Michał Stachura, prezes spółki Autosan. Pojazdy trafią do niemieckiej firmy ebe Europa, która specjalizuje się we wdrażaniu kompleksowych systemów transportu publicznego z wykorzystaniem pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi.

– Podpisana umowa eksportowa to bardzo ważny dzień w historii spółki, której obecny dynamiczny rozwój umożliwiło włączenie w struktury Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Bardzo się cieszę, że po latach stagnacji Autosan wraca na rynki europejskie. Jestem przekonany, że sfinalizowana dzisiaj transakcja to tylko początek tej drogi – mówi Błażej Wojnicz, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Błażej Wojnicz w wywiadzie dla TVP Info podkreślał, że umowa na dostawę autobusów do Niemiec, to pierwszy od wielu lat kontrakt eksportowy sanockiego Autosana. – Pierwszy raz w historii spółka wchodzi na rynek, który jest bardzo wymagający, który stawia na jakość, rzetelność wykonania, precyzję. Konkurujemy cenowo na równym poziomie jakości – mówił w studiu telewizyjnym. Podkreślił także, że sanocka spółka prowadzi obecnie rozmowy z innymi kontrahentami zagranicznymi. – Inwestycja w Autosan była inwestycją przewidzianą. Miała być ukierunkowana na takie działanie: odbudowanie pozycji na polskim rynku, a później skierowanie na działalność eksportową – dodał prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Robert Papliński, rzecznik prasowy PGZ, potwierdza, że Autosan bardzo intensywnie pracuje i rozwija swoją ofertę. – Mam nadzieję, że do końca tego roku będziemy mogli pochwalić się kolejnymi zagranicznymi kontraktami – mówi Papliński. – Najważniejsze dla nas jest to, że firma, która jeszcze dwa lata temu praktycznie nie prowadziła działalności produkcyjnej i której przepowiadano upadek, teraz wygrywa przetarg zagraniczny. To wymierny efekt pracy, która w ostatnim czasie została włożona w tę spółkę – przyznaje rzecznik PGZ.

Spółka z Sanoka w ciągu ostatnich trzech miesięcy podpisała kilka umów z firmami cywilnymi i z wojskiem. We wrześniu Autosan podpisał kontrakt z armią na dostawę 12 kabin przeznaczonych do zabudowy ruchomych węzłów łączności cyfrowej. Firma dostarczy także 28 sztuk autobusów dla 2 Regionalnej Bazy Logistycznej z Warszawy. Umowy z sanocką spółką na dostawę autobusów miejskich podpisały także władze Starogardu Gdańskiego, Rzeszowa, Stalowej Woli i Przemyśla. W sumie zakontraktowano sprzedaż ponad 100 pojazdów.

Autosan jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej od kwietnia 2016 roku. Udziałowcami spółki są Huta Stalowa Wola oraz PIT-Radwar. Głównym profilem działalności jest produkcja autobusów miejskich, podmiejskich, międzymiastowych i specjalnego przeznaczenia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Ostatnia droga Pileckiego
Broń Hitlera w rękach AK
Podróż po AWACS-ie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna
Piedimonte – samobójcza misja
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
They Will Check The Training Results in Combat
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nie szpital, a instytut
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Hełmy – nowoczesne i na miarę
NATO on Northern Track
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO