moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Eksperci o bezpieczeństwie i zarządzaniu

Jak zarządzać w przedsiębiorstwach branży obronnej, czy bezpieczeństwo publiczne wpływa na wzrost gospodarczy i jak wykorzystać szansę, jaką daje transfer nowoczesnych technologii zbrojeniowych? O tego rodzaju dylematach dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji Public Management 2017, zorganizowanej przez Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie.

Siódma edycja konferencji Public Management była poświęcona współczesnym problemom zarządzania, obronności i bezpieczeństwa. Dwudniowe spotkanie, zorganizowane przez Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej, odbyło się w Ryni pod Warszawą. – Nasza konferencja to doskonała okazja do wymiany poglądów i doświadczeń dotyczących rozwoju zarządzania organizacjami sektora publicznego, prywatnego i non profit, szczególnie tych, których dotyczą zagadnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa i obronności – mówi płk dr hab. Tadeusz Zieliński, profesor ASzWoj, dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia. I dodaje, że główną zaletą Public Management 2017 jest to, że biorą w nim udział zarówno teoretycy, jak i praktycy. Ci ostatni to przedstawiciele firm zbrojeniowych, m.in. z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Z kolei wśród teoretyków byli naukowcy z uniwersytetów: Marii Curie-Skłodowskiej, Warszawskiego, Ekonomicznego w Poznaniu, Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach, a także Politechniki Śląskiej i warszawskiej Społecznej Akademii Nauk. Wojskowe szkolnictwo reprezentowały Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych oraz akademie: Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych. W sumie na konferencję przyjechali przedstawiciele 10 zagranicznych ośrodków naukowych oraz 37 krajowych.

O czym dyskutowali goście Public Management 2017? W pierwszym dniu wykłady dotyczyły m.in. problemów zarządzania publicznego i nowoczesnych trendów w zarządzaniu organizacją. Natomiast dziś rozmawiano o tym, jak bezpieczeństwo publiczne wpływa na wzrost gospodarczy, w jaki sposób zarządzać ryzykiem w przedsiębiorstwie zbrojeniowym oraz o tym, jak usprawnić zarządzanie na rzecz obronności i bezpieczeństwa przy wykorzystaniu narzędzia e-gospodarki. Poruszono również kwestie budowy potencjału przemysłowego Polski w obszarze cyberbezpieczeństwa, a także szans dla krajowego przemysłu obronnego związanych z transferem nowoczesnych technologii zbrojeniowych za pomocą offsetu oraz zagrożeń z tym związanych.

Dr hab. Aneta Wysokińska-Senkus, prorektor ds. naukowych ASzWoj, dodaje, że mocnym punktem okazał się panel dyskusyjny praktyków. Zostali do niego zaproszeni prezesi i dyrektorzy najważniejszych spółek przemysłu obronnego, m.in. PGZ, Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego, Teldatu, PCO, Instytutu Transportu Samochodowego, Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, a także szefowie departamentów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Rozwoju oraz Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Dyskusja dotyczyła w głównej mierze perspektyw rozwoju sektora zbrojeniowego.

Popularnością cieszyły się warsztaty, np. dotyczące praktyki zamówień publicznych w świetle nowych przepisów czy budowania komunikacji wewnętrznej w przedsiębiorstwie. – To pokazuje, że siła tej konferencji tkwi w integrowaniu naukowców i teoretyków oraz praktyków – mówi prorektor ds. naukowych ASzWoj.

Dwa panele poświęcone obronie i bezpieczeństwu w różnych kontekstach prowadzili goście zza granicy. Z wykładami wystąpili naukowcy m.in. z Uniwersytetu Aleksandra Stulginskisa, Litewskiej Akademii Wojskowej im. gen. Jonasa Žemaitisa, Uniwersytetu Obrony w Brnie, Uniwersytetu Karola w Pradze, Baltic Defence College w Estonii oraz rumuńskiej uczelni sił powietrznych. Do Ryni przyjechali też naukowcy z Węgier i Turcji. Wykłady były poświęcone m.in. wpływowi sektora obronnego na bezpieczeństwo narodowe oraz planowaniu strategicznemu w organizacji publicznej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Outside the Box
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Kosmiczny nadzór
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Przemyślany każdy ruch
Bezpieczeństwo to priorytet
Wojsko nadal na Horyzoncie
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Piekło „Pługa”
Zagrzmiały K9 Thunder
Gala MMA coraz bliżej
Kierunek Rumunia
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
METS po nowemu
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
„Jaskółka” na Bałtyku
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Borsuki, ognia!
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Cios w serce reżimu
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Medycyna i wojsko łączą siły
Koniec olimpijskich zmagań
Przeprawy na Odrze
„wGotowości” rusza pełną parą!
Morskie koło zamachowe
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
ORP „Wodnik” zimową porą
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Oko na Bałtyk
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Walka o pierwszą dziesiątkę
Debiut ogniowy Borsuków
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Zacięta walka o medale pod siatką
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Nie pozwala spocząć na laurach
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Sprintem do bobsleja
Together on the Front Line and Beyond
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO