moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kino wysokich lotów

Światowe hity, ale też amatorskie, niskobudżetowe produkcje – w Warszawie odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Lotniczych. Przez trzy dni miłośnicy kina i lotnictwa mogli obejrzeć prawie 40 produkcji. Najlepsze zostały nagrodzone przez jury festiwalu i samych widzów. Które filmy zostały wyróżnione w tym roku?

Tegoroczna, ósma już edycja Festiwalu Filmów Lotniczych odbyła się w warszawskiej Kinotece. Widzowie mieli okazję obejrzeć dokumenty i filmy fabularne – amatorskie oraz te, za którymi stały profesjonalne studia filmowe. Te ostatnie cieszyły się największym zainteresowaniem. Nic dziwnego, podczas festiwalu wyświetlano hity światowego kina, takie jak „Valerian i Miasto Tysiąca Planet” czy „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”. – Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych widzach. Seanse filmów animowanych „Mój przyjaciel smok” czy „Riko prawie bocian” przyciągnęły do kina całe rodziny – mówi Maja Ptaszyńska, dyrektor organizacyjny Fly Film Festival.

W ostatnim dniu imprezy jury składające się z osób związanych z kinematografią przyznało nagrody dla najlepszych produkcji. W kategorii filmów fabularnych zwyciężył „Valerian i Miasto Tysiąca Planet" w reżyserii Luca Bessona. – Filmów fabularnych poświęconych lotnictwu nie powstaje wiele, bo ich produkcja wiąże się z ogromnymi kosztami – zauważa dr Agnieszka Kamińska, przewodnicząca jury. Z kolei za najlepszy dokument uznano produkcję Dmitry Ponomareva, czyli drugą część „Obrońców przestrzeni”. – Ten film opowiada o walkach, które obecnie toczą się na Ukrainie. Autor pokazuje realia, z jakimi musi się zmierzyć pilot w czasie wojny. Ten film bardzo różnił się od swoich konkurentów, dlatego zdecydowaliśmy się go nagrodzić – tłumaczy dr Kamińska, adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej SWPS i redaktor TVP Historia.

Natomiast spośród filmów amatorskich uwagę festiwalowego jury zwrócił nakręcony w 2016 roku „Drapacz chmur" w reżyserii Anny Goleniewicz. – Mimo że trwa tylko cztery minuty, opowiedziana w nim historia jest bardzo spójna, a jej przekaz czytelny – podkreśla przewodnicząca jury.

Nagrodę Grand Prix zdobył natomiast film „Śląski Ikar” w reżyserii Jana Zuba, poświęcony twórcy samolotu Śląsk i specjaliście silników lotniczych Antoniemu Gabrielowi. O przyznaniu tej nagrody jury zdecydowało jednogłośnie. – „Śląski Ikar” wyróżnia się wśród współczesnych produkcji, w których dominuje szybki i dynamiczny montaż. Przyznam, że urzekła mnie nieśpieszność tego filmu. To, że oglądając go, możemy pozwolić sobie na refleksję – mówi przewodnicząca jury. – Bohater filmu pochodzi z małej miejscowości, a na ekranie, oprócz jego historii, widzimy codzienność jej mieszkańców – dodaje.

Tradycyjnie swoją nagrodę przyznali także widzowie festiwalu. W tym roku, niemal jednogłośnie, zadecydowali, że trafi ona do Mateusza Ścibora, nastolatka, który poprzez film przekazał emocje, jakie towarzyszą lataniu szybowcem.

Galę wręczenia nagród VIII Fly Film Festivalu poprowadził Jarosław Kret, a wśród gości znaleźli się między innymi mistrzowie sportów lotniczych Dominika Jurkiewicz i Sebastian Kawa.

Kolejne dwie edycje festiwalu odbędą się w przyszłym roku. W maju będzie można zobaczyć filmy, które zostały dotychczas nagrodzone, a najlepszy z nich zostanie wyróżniony nagrodą Diamentowego Grand Prix. Wówczas zostanie także powołany Instytut Historyczno-Kulturalny Lotnictwa Polskiego. Natomiast dziesiąta edycja, która została zaplanowana na październik, ma być poświęcona 100. rocznicy powstania polskiego lotnictwa. Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, czyli Fundacja „Fly Film", oprócz filmów o tematyce lotniczej, będzie można zobaczyć akrobacje w wykonaniu lotniczych grup rekonstrukcyjnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u na Defence24 Days
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Bursztynowy wstrząs
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Czołgi poszły w las
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
WAM coraz bliżej Łodzi
Systemy antydronowe poszukiwane
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Powrót WAM-u
Natarcie w deszczu
„Kryzys” na AWL-u
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Syndrom Karbali
Bieg ku pamięci bohaterów
Wicepremier apeluje o jedność
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Lekcja 3 Maja
Wielkie serce K9
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Wypadek w PKW UNIFIL
Pościg Leopardów
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Mundury noszą ludzie
Ostrosz zamiast Mureny
Polacy w morskiej tarczy
Świat się zbroi na rekordową skalę
Wyścig Stalina
Mosty nad Narwią
Nauki i nauczki z Afganistanu
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Kosmiczne oko armii
Czekając na czołgi
Początek wielkiej historii
Zły Łęg nie taki straszny
Adaptacja i realizm
Rzeźnik w rękach GROM-u
Zbrodnia i kłamstwo
Od cyberkursu po mundurówkę
Groźny incydent w Libanie
Zbrodnia bez kary
Marynarz w koreańskim tyglu
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Pancerne starcie w Świętoszowie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Kluczowe 30 dni
NATO i USA o Iranie
Medyczne centrum w Krakowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO