moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy kierunek na Akademii Sztuki Wojennej

Zarządzanie przedsiębiorstwem zbrojeniowym, analiza finansowa rynku i polska polityka zbrojeniowa – takie zajęcia znalazły się w programie nowo otwartych studiów podyplomowych na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Studia są przeznaczone przede wszystkim dla menedżerów firm zbrojeniowych i osób zajmujących się tą tematyką w resorcie obrony.

Inicjatorem utworzenia na ASzWoj kierunku: zarządzanie przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej jest wiceminister Bartosz Kownacki, odpowiedzialny w MON za zakupy dla wojska. – Otwierany kierunek studiów pozwoli odbudować przemysł zbrojeniowy, tak aby stał się filarem bezpieczeństwa państwa – mówił Kownacki podczas dzisiejszych uroczystości. Wiceminister zauważył, że pozycja polskiej branży obronnej na arenie międzynarodowej jest daleka od oczekiwań i polskiego potencjału. – Powodem był brak przemyślanej polityki państwa w kwestii zbrojeniowej oraz niedociągnięcia w zarządzaniu firmami zbrojeniowymi – przekonywał. Zdaniem Kownackiego, kierunek, na którym pierwsi studenci właśnie rozpoczęli naukę, przyczyni się do poprawy funkcjonowania rodzimych firm z branży obronnej.

Współpraca naukowców, wojskowych i biznesmenów

– Otwarcie nowego kierunku studiów to efekt synergii różnych środowisk: naukowych, wojskowych i biznesowych – zaznaczył gen. bryg. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant AszWoj. Dodał, że studia są prowadzone przez naukowców z Wydziału Zarządzania i Dowodzenia AszWoj przy współpracy ekspertów z m.in.: Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji MON, Centrum Certyfikacji Jakości Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A.

– Bolączką polskiego przemysłu zbrojeniowego był brak dobrych i dobrze wykształconych kadr, te studia są doskonałym krokiem do rozwiązania tego problemu – mówił z kolei Błażej Wojnicz, prezes PGZ SA. Podkreślił, że głównym zadaniem menedżerów jest znajdowanie rozwiązań i produktów, które odpowiadają na potrzeby rynku. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zdobywać nowe zamówienia. – Słuchacze tych studiów otrzymają wiedzę pozwalającą efektywnie, skutecznie i z korzyścią dla polskiego państwa prowadzić przedsiębiorstwa – dodał Wojnicz.

Teoria i praktyka

Wśród 25 słuchaczy pierwszej edycji studiów znaleźli się m.in. prezesi spółek zbrojeniowych, przedstawiciele resortu obrony oraz przedsiębiorstw i instytucji podległych MON. – To elitarne studia, ograniczyliśmy liczbę chętnych, aby zapewnić studentom maksymalną uwagę wykładowców – tłumaczył płk Tadeusz Zieliński, dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia ASzWoj.

Poinformował, że wykłady teoretyczne będą prowadzić nie tylko naukowcy z Akademii, lecz także przedstawiciele innych instytucji i uczelni: Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i WAT. Ponadto wykładowcami – praktykami – będą osoby z zarządów spółek zbrojeniowych, m.in. WB Electronics, Kongsberg Polska, PGZ, a także przedstawiciele Kancelarii Premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego czy Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

W programie, który obejmuje 200 godzin dydaktycznych i 12 przedmiotów, znajdą się zajęcia teoretyczne, m.in. z zarządzania strategicznego przedsiębiorstwem zbrojeniowym, polskiej polityki zbrojeniowej oraz analizy ekonomiczno-finansowej, jak i praktyczne w formie wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach zbrojeniowych.

Studia potrwają rok akademicki i zakończą się w czerwcu przyszłego roku. – Ich absolwenci zdobędą wszechstronną wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej i otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w AszWoj oraz certyfikat menedżera jakości wydany przez Centrum Certyfikacji Jakości WAT – podał płk Zieliński.

Akademia Sztuki Wojennej powstała w 2016 roku w miejsce funkcjonującej od 1990 roku Akademii Obrony Narodowej. Placówka prowadzi m.in. studia podyplomowe oraz kursy dokształcające i kwalifikacyjne dla oficerów, którzy mają awansować na wyższy stopień. Studenci cywilni akademii kształcą się z zakresu np. bezpieczeństwa narodowego oraz systemu reagowania kryzysowego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: PGZ, ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Dwie dekady ulepszania Sojuszu
 
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
WAM wraca po latach
Hełmy – nowoczesne i na miarę
NATO on Northern Track
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po śladach polskich bohaterów
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Podróż po AWACS-ie
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Pokazali bojowego ducha
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ostatnia droga Pileckiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Honor weteranom misji!
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nowe zadania szefa SKW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ratownicy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Przysięga w Limanowej
„Ryś” z laserem
Piedimonte – samobójcza misja
Flota Bayraktarów w komplecie
Nie szpital, a instytut

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO