moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kościuszko, bohater dwóch narodów

„Był przede wszystkim idealistą, bo jego politycznymi działaniami kierowały ideały, którym hołdował od czasów młodości” – to motto wystawy „Tadeusz Kościuszko – człowiek idei”, przygotowanej przez Muzeum Historii Polski. Multimedialną ekspozycję można obejrzeć do końca września na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

– Wystawa o generale Tadeuszu Kościuszce ma zaintrygować i skłonić do refleksji nie tylko nad losami Naczelnika w sukmanie, lecz i dziejami Polski – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Placówka przygotowała ekspozycję plenerową „Tadeusz Kościuszko – człowiek idei”. Jest ona częścią obchodów ustanowionego przez parlament Roku Kościuszki. W 2017 roku przypada dwusetna rocznica śmierci generała, naczelnika polskiej insurekcji z 1794 roku i jednego z bohaterów wojny o niepodległość amerykańskich kolonii.

Generał w multimediach

Muzeum zaprezentowało zarówno znane, jak i mniej znane wydarzenia z życia Kościuszki, jego dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy oraz ideologię, której hołdował. Do pokazania losów polskiego bohatera wykorzystano nowoczesne środki wystawiennicze. Na multimedialnych ekranach widzowie zobaczą m.in. animacje bitew z jego udziałem, pomniki i kopce poświęcone Naczelnikowi oraz banknoty z jego wizerunkiem. – Można też obejrzeć fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku oraz posłuchać muzyki przez niego skomponowanej – informują pracownicy MHP. Multimedia uzupełniają plansze z informacjami na temat życia, walki i myśli polskiego bohatera.

Ekspozycja, przygotowana w wersji polsko-angielskiej, jest prezentowana na Krakowskim Przedmieściu obok placu Zamkowego. Można ją oglądać bezpłatnie całą dobę do 30 września. Wystawa w wersji internetowej dostępna jest też na platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl).

Ale to nie wszystkie atrakcje związane z obchodami Roku Kościuszki. Muzeum Historii Polski zaprasza w sobotę 23 września na spacer po Warszawie śladami insurekcji kościuszkowskiej. – O godzinie 11.00 organizujemy spacer rodzinny, a o godzinie 13.00 spacer dla dorosłych – informuje muzeum. Na oba wydarzenia można się zapisywać od 18 września pod adresem: oferta.edu@muzhp.pl.

Muzeum przygotowało także bezpłatny pakiet edukacyjny dla uczniów i nauczycieli. W ramach oferty, między innymi, przewodnik oprowadza po wystawie i opowiada o najważniejszych wydarzeniach z życia Naczelnika oraz o czasach, w których żył. Więcej informacji na temat wystawy i zajęć znajdziemy na stronie www.muzhp.pl.

Bohater dwóch narodów

Tadeusz Kościuszko jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii Polski, i jednocześnie bohaterem Stanów Zjednoczonych. Po ukończeniu Szkoły Rycerskiej w Warszawie w 1776 roku wyjechał do Ameryki Północnej. Brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Uczestniczył także w budowie tamtejszych fortyfikacji, m.in. w West Point.

Do Polski wrócił w 1784 roku i wziął udział w wojnie z Rosją w obronie Konstytucji 3 maja. Stanął też w 1794 roku na czele powstania narodowego, nazwanego insurekcją kościuszkowską. Ranny w bitwie pod Maciejowicami, trafił do rosyjskiej niewoli. Po zwolnieniu z więzienia w 1796 roku musiał wyjechać z Polski. Zmarł w Szwajcarii 15 października 1817 roku. „Sława jego trwać będzie dopóty, dopóki wolność panować będzie nad światem” – tak William Henry Harrison, przyszły prezydent USA, mówił w Kongresie Stanów Zjednoczonych po śmierci Kościuszki. Z okazji 200. rocznicy śmierci Naczelnika Sejm i Senat ustanowiły rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Z pułku w brygadę
 
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Trening na awaryjnym lotnisku
Abramsy jadą na ukraiński front
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Szwedzi na „Czernickim”
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Polsko-koreańskie rozmowy
16 Dywizja świętuje
Pamięć o pomordowanych
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Plan misji „Air Defender”
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
AWL, czyli renoma budowana latami
Ekspresowa pomoc
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Brązowa czwórka podwójna
Lecimy F-35
Śladem profesjonalistów
Unijna pomoc dla Ukrainy
Tak rodziła się konspiracja
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Przysięga w Kolnie
Nowy pancerz dla Borsuka
RBN o rezultatach szczytu NATO
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Buzdygany wręczone!
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Odliczanie do przysięgi
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Podchorążowie AWL ślubowali
WOT świętuje sześciolecie
Drogi do wolności
Polska rozdarta przez okupantów
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Raki dla podhalańczyków
Szef MON-u o planach obrony kraju
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Wyższe diety za służbę na granicy
Wojskowe kontrakty w USA
Kadeci na poligonie
Jak gasło powstanie
Brytyjscy piloci w Polsce
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Wojsko pomoże Słoweńcom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO