moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzecia akcja „Serce”

12 września po południu załoga samolotu An-28TD z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej zakończyła kolejną operację transportu serca do przeszczepu. To już trzecie tego typu zadanie, w ostatnim czasie, wykonane przez załogę samolotu BLMW.

Piętnaście minut po trzeciej w nocy, 12 września, dyżurna służba operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania kolejnej już w ostatnim czasie operacji transportu narządu przeznaczonego do przeszczepu wraz z personelem medycznym. Tym razem z pilną potrzebą wystąpił zespół transplantologów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który także udał się po oczekujący do przeszczepu organ transportem kołowym do Poznania.

Do zadania wytypowano załogę samolotu transportowo-desantowego An-28TD z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów pod dowództwem kpt. Jarosława Jastrzębskiego. Start z Babich Dołów nastąpił o godzinie 7.57 i po godzinie lotu Bryza wylądowała w Krzesinach. O 11.53 An-28TD wystartował do Katowic Pyrzowic wraz z zespołem transplantologów oraz pobranym do przeszczepu sercem, gdzie lądował o 12.55. Z lotniska personel medyczny udał się natychmiast do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w którym już oczekiwał pacjent. Załoga morskiej Bryzy wystartowała z Katowic o 13.18, kończąc operację transportową lądowaniem na Babich Dołach o 14.48. W godzinach wieczornych Koordynator Śląskiego Centrum Chorób Serca przekazał informację, że stan pacjenta po przeszczepie jest stabilny, a sama operacja zakończyła się sukcesem.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w akcji „Serce” od wielu lat. W 2007 roku lotnicy morscy podjęli stałą współpracę z Kliniką Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku. Od tamtej pory w akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu uczestniczyły zarówno załogi śmigłowców ratowniczych jak i samolotów patrolowych i transportowych Bryza. W ciągu ostatnich piętnastu dni załogi BLMW wykonały już trzy takie zadania.

Tekst: kpt. Marcin Braszak

red. PZ

autor zdjęć: BLMW

dodaj komentarz

komentarze


Nowe brygady i inwestycje WP
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Oko na Bałtyk
Saperzy z dronami
W poszukiwaniu wyzwań
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Łask z amerykańską akredytacją
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
SAFE kością niezgody
Zacięta walka o medale pod siatką
Nowa ścieżka finansowania
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
System San z koreańskimi elementami
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Bezpieczeństwo to priorytet
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polska będzie zbrojna!
ORP „Wodnik” zimową porą
Przecieranie szlaków
Szlify pod lodem
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Piekło „Pługa”
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
PFM bez tajemnic
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Gala MMA coraz bliżej
„Delty” w komplecie
Nie ma nudy
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Together on the Front Line and Beyond
Lekowa tarcza państwa
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Nowe Abramsy do szkolenia
Prezydenckie weto dla SAFE
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Krok przed wrogiem
New Line of Financing
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Siła współpracy
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Prosta droga do wojska
Nie pozwala spocząć na laurach
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Tankowanie w przestworzach
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Nasz jedyny
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Koniec olimpijskich zmagań
Zagrzmiały K9 Thunder
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO